Gittiği tüm işyerlerinde insanları dolandırran kişi

selam arkadaşlar. daha önce bu konuyu anlatmıştım, tehdit ederek paramızı alabilmiştik.
özet geçiyorum;

eşimin işyerinde bir kız vardı. (konuların detaylarına girmeyeceğim)
işe girdiğinde, eski işyeriyle kötü ayrıldığından o yüzden hiçbir şekilde yeni işyeriyle ilgili foto koymak istemediğinden falan bahsediyordu. ve çok detaylı çalışıyordu bu konu hakkında.

ardından işyerinde gçeirdiği 1 senede, 60 kişilik işyerindeki toplam 20'den fazla kişiden borç aldı. 50tl falan değil. 300, 600, 1500, 1500, 2500, 1000, 400, 200, 500 gibi meblağlar. en düşüğü 200 veya 300'dür. sonra bunun foyası meydana çıktı, herkesten "annem hasta, erkek arkadaşım senet yüzünden hapise girecek" falan gibi bahanelerle aldığı borçlarla, 800 liraya saç boyatıyor, 500 liraya tommy ayakkabı alıyor, 4000 liraya yeni iphone 7 alıyor bilme mne gibi lüks içinde yaşıyordu.

biz bunu öğrenince bunun kovulmasına sebep olacak şeyler yaptık.
işten kovuldu, 1 kişiye bile borcunu ödemeden defoldu gitti.

biz bunun yeni bir iş yerine girdiğini öğrenince de "3 gün içinde paramızı yatırmazsan, seni işyerine söyleyeceğiz" diye tehdit ettik ve paramızı bu yolla aldık.

şimdi yeni gridiği iş yerinden de kovulmuş. 3 aylık sürede oradan da 3 kişiden borç almış ve onları da dolandırmış.

kendimi çok sorumlu hissediyorum çünkü hem burada, hem arkadaş ortamında "paramızı almış olsak bile yeni işyerine söylememiz lazım bu durumu, çünkü orada da 3 kuruş maaşını bu kahpeye kaptıracak insanlar olablir" demiştim. ama genelde "bırak senle meselesi bitti, üstüne gitme" falan dediler.

bu karı yeni işinden de kovuldu ve bir çok kişiyi dolandırdı.
dolandırdığı kişilerden bazıları öyle zor durumda insanlar ki, hallerine çok acırsınız. icrayla micrayla uğraşıyorlar öyle söyleyeyim.

bu kahpe şuan başka işyerine girecek. belki yeni işyerini bu sefer hiç öğrenemeyeceğiz ve orada da masum insanları dolandıracak.

biz ne yapabilriiz?
bu kahpenin insanları dolandırmaması için ne yapabilriiz? bunu işyerlerine almasınlar veya alırlarsa da personeli borç vermeme konusunda uyarsınlar istiyorum.

veya bu dolandırılanlar toplanıp yasal bir mücadele başlatamazlar mı?

İnsanların aptallıklarını cover etmek senin görevin değil. Bırak dolandırsın ve insanlar 300-500 liraya hayat dersi alsınlar. İnan oldukça ucuz olur bu ders.

Ayrıca bahsettiğin tarzda acınacak kadar kötü durumda olup ailemin rızkını 1 aydır tanıdıgım birine verecek kadar saf olmak da güzelmiş.
  • twelfth  (06.06.17 12:32:37)
benim anlamadığım bu kadar kolay nasıl iş buluyor?

  • cekilmis gayfe  (06.06.17 12:35:20)
ne acayip insanlar var . keşke yeni çevresini uyarabileceğimiz bir platform olsa .
herkes sözlüğe girmiyor nasıl sesimizi duyuracağız ?
benim eski işyerimde de vardı öyle biri gizli gizli kenara çekip birşeyler anlatıyor kimseye söyleme diye rica edip borç ya da geri ödemesiz para istiyordu . 200 kişi üzeri çalıştığımız yerde tesadüfen ben arkadaşlara aramızda para toplayalım dediğimde herkes ayrı ayrı bayağı tutarlar verdiklerini söylediler .açığa çıktı. kurbanlarını özellikle sır tutacağına inandığı bayan ev hanımı annelerden ağırlıklı seçmiş erkeklere hiç sormamış bile . sonra duyuldu tabi ben şunu verdim ben evden eşya getirdim benden elektrik faturasını istedi ben kira için derken bu kadının 2 evi 1 yazlığı olduğunu şaşırarak duyduk .
ağlama acındırma yöntemiyle neler götürdü .
şimdi kimbilir nerede çalışıyordur bilmiyorum .
  • devilone  (06.06.17 12:39:55)
adına internet sitesi açıp yaptığı şeyleri yazmayı düşnüüyorum biraz seo kasarak.

  • tchuck  (06.06.17 12:43:00)
yasal olarak bişey yapılabileceğini sanmıyorum. sonuçta herkes rıza ile veriyor. banka yolu ile gönderildi ise bi ihtimal ama hiç sanmıyorum 200 300 lira için bişey yapılabileceğini.

ben olsam paramı aldıysam uğraşmazdım. herkesin kendi saflığı. şu yaşıma kadar bi kere eski erkek akadaşıma borç verdim. üstüne yattı. daha da ölüyorum dese kimseye beş kuruş vermem. ders oluyor işte, bırak saflar dersini alsın.

ha yok illa yeni iş yerini uyarıcam diyosan şirketin infosuna mail at.
  • elorelia  (06.06.17 12:43:59 ~ 12:44:45)
Twelfth +1 hadi sizin işte 1 yıl çalışmış neyse yeni iş yerinde ne ara insanlar güvendi de borç verdiler. Dolandırılmayı haketmişler üzgünüm. Siz de her girdiği yeri tespit edip uyaramayacağınıza göre vazgeçin bence.

  • pastörizesüt  (06.06.17 12:44:54)
borç verenler kesin erkektir hepsi.kendimizi kandırmayalım.

  • since1907  (06.06.17 12:46:51)
arkadaşlar "dolandırılmayı hakettiler" nasıl çirkin bir ifade.
bu kız çok zor durumda olduğunu söylüyor; annesinin ameliyat parası veya sevgilisinin çok talihsiz bir senet mevzusu yüzünden hapis konusunu söylüyor.

insanlık yapan insanları cezalandırırsanız, kocaman bir ormanda aslanlarla mücadele etmek zorunda kalırsınız.
burada söylediğiniz şeyler vicdandan çok uzak. bu gibi orospular yüzünden, gerçekten ihtiyacı olan insanlara yardım edilmiyor. bizim yapmamız gereken "dolandırılmayı haketmişler" demek değil, bu gibi kahpeleri yok ederek, gerçekten ihtiyacı olan insanlara gönlümüz rhaat bir şekilde yardım etmek ve iyi niyetli insanların cezalandırmasını engellemektir.

ne kadar çirkin düşünüyorsunuz gerçekten.
yarın bir gün birinden hayati bir konuda borç istemek zorunda kalırsınız ve o kişi de, bu karı gibi bir kahpe tarafından dolandırıldığı için "üzgünüm para yok valla" diye cevap verirse, ne demek istediğimi anlarsınız.
  • tchuck  (06.06.17 12:47:41)
Benzer bir olayı yaşadığımız sitede güvenlik görevlileri yaptılar. Ben dahil insanlardan ayrı ayrı kredi kartı borcu ödemek için para almışlar. Maaş yatınca vereceğim dedi. Her insanın başına gelebilir, tamam acele etme dedim. Fakat, iki gün sonra daha fazla borç istemeye başlayınca anladım para geri gelmeyecek. Kimseye söylemek istemedim, çünkü ilk tepki annemden babamdan "aptal mısın sen?" gibi tepkiler olacaktı. Ama sitedeki kadınlar whatsapp grubundan kendi aralarında bunu dile getirince çığ gibi cevap gelmiş ve herkesten borç aldıkları anlaşılmış. Hemen kovuldular.

Dünya küçük, mutlaka bir süre sonra yeni işe girdiği yerlerde ne olduğu duyulmaya başlar.

Üstte yazılmış, bundan ders almak lazım. Bu olaydan 2-3 ay önce başka iki kişiye daha borç vermiştim ve geri alamadım. Şimdi isteyen olsa simit parası vermem.

Siz bence güzel bir çözüm bulmuşsunuz, yeni iş yerine haber vermek gibi. Ha zaten haber verseniz de size geri ödeme yapmaz, ama biraz içiniz rahatlar. Buna rağmen, orada da mutlaka birileri tuzağa düşürür ve para alır...
  • malheiros  (06.06.17 12:52:28 ~ 12:53:51)
Daha önceki duyurunu hatırlıyorum marka giyiniyor son model telefon alıyor vs demiştin. Bu şekilde yaşayan bir insanının sokaktaki dilenci gibi çok zor durumdayım sevgilim hapse giricek :( diye kendini acındırmasına inanmak saflıktır. Kaldı ki öyle olsa bile yine iş yerine yeni girmiş bir insana güvenip borç vermek ekstra saflık.
Öyle bir duruma düşüp borç istemek zorunda kalırsam yeni iş yerimdeki arkadaşlarımdan istemem normal olan insan zaten istemez. Beni tanıyan güvenen insanlardan isterim.

  • pastörizesüt  (06.06.17 12:59:44)
hatunda suç yok, borç verenler düşünsün siz de dahil. kimseye borç vermem. birine para verirsem geri de istemem. sevdiklerimizi telefon dolandırıcıları, borç vermek, kefil olmak gibi konularda uyarmak dışında çok fazla şey yok yapacak.

  • hasmetizm 2046  (06.06.17 13:01:11)
@tchuck o kadar güzel mi oynadı?
yani hem annem ameliyat olacak hem sevgilimin senedi var vs. geniş bir yelpazesi var. ben çok tanımadığım kişilere borç vermem, tanımadıklarımdan da istemem. felsefe bu

  • cekilmis gayfe  (06.06.17 13:02:40)
yeni iş bulmuş yine.
astronomik bir maaşla üstelik.

dünyada hep kötüler mi kazanıyor ya?
  • tchuck  (15.06.17 16:53:28)
kadın yaprak dökümündeki ferhunde gibi bişey heralde.

  • elorelia  (15.06.17 17:44:27)