eczacılar ne iş yapar?

ilk olarak belirteyim, kesinlikle en ufak bir art niyetim yok.
tamamen bilmediğim ve etrafımda tanıdığım bir eczacı olmadığı için burada soruyorum.

muhakkak okulda hayvan gibi eğitim görüyordur eczacılar ama günün sonunda bakınca doktorun yazdığı ilaç raftan veriliyor veya muadili (ki bu bilgiye ulaşmak çok zor olmasa gerek). hatta bir çok eczacı kendisi bile durmuyor eczanede. kalfaları hizmet veriyor.

şimdi bu noktada aklıma takılan nokta şu ki? bu mesleği yapabilmek için alınması gereken puan neden bu kadar yüksek ve doktorun yazdığı ilaçları hastaya vermek dışında yapılan ne var?

not: sorum herhangi bir aşağılama, yerme, eleştiri amaçlı değil. rica ediyorum sakin olalım.

ilaç üretim ve araştırma sektöründe çalışıyorlar diye tahmin ediyorum.

  • basond  (06.06.17 10:15:02)
kendileri ilaç yapabilecek seviyede eğitim görüyorlar benim bildiğim. yanlışsam düzeltirler. eskiden hatta baya yapıyorlarmış. yakınımdaki bir eczacı kendi yaptığı güneş yanıklarına ve cilt lekelerine iyi gelen kremlerini satıyor.

  • veritaslibertas  (06.06.17 10:22:17)
Eskiden ilaçları kendileri hazırlayıp veriyorlarmış, o zaman için tabii ki önemli bir meslekmiş, belki şu anda da, ekstrem durumlarda, ilaç hazırlayan eczacılar vardır ama genel olarak reçeteyi okuyup raftan ilaç veriyorlar yaşlı teyzelerin tansiyonlarını ölçüp insanların tartılıp kilolarını öğrenmelerine yardımcı oluyorlar. Başka da bi olayları yok sanırım.

  • angelus  (06.06.17 10:29:11)
Parasi guzeldir belki. Ve sonucta bi meslek sahibi oluyosun, fizik kimya Veya iktisat isletme gibi degil. Bunlar etkendir bence biraz da

  • baldur2  (06.06.17 10:38:29)
İlaç yapıyorlar. Çok kere merhem vs hazırladıklarını gördüm. Bazı ilaçlar kişiye özel olabiliyor. Doktor reçeteyi yazıyor, eczacı hazırlıyor.

Raftan alıp veriyor diyoruz ya, raftan aldığı her ilacın içindeki tüm maddeleri ve insan vücuduna etkisini biliyor ve gerektiğinde kendisi yapabiliyor.

Okuması zor bir bölüm ve iyi para kazanıyorlar, bu yüzden puanlarının yüksek olduğunu düşünüyorum.
  • peggy  (06.06.17 11:03:15)
Benim eczacı arkadaşımdan bildiğim kadarıyla, devletin bürokrasi işlerine koşturup duruyorlar. Sürekli reçete kontrol ediyor :)

onun dışında sağlık danışmanı gibi iş yapıyorlar, şuna ne iyi gelir buna ne iyi gelir sorularına cevap verecek bilgiye sahip oluyorlar. eskiden ilaç hazırlıyorlarmış ama şimdi eskisi kadar yok o iş.

İyi bir yerde değilsen kazancın da eskisi gibi yüksek değil, devlet baya kıstı eczacılara akacak parayı. Dermokozmetik satanların iyi kazandığını söylemişti arkadaşım.
  • sedat peker in yegeni  (06.06.17 11:19:21)
ilaç üretim sektöründe çalışan eczacıların sayısı çok az. önceden yapma ilaç diye bir olay vardı ama şuan yok denecek kadar azaldı. 100 müşteride 1 tane bile değil kırk yılda bir çıkar. zaten onu da deneyimli kalfalar yapar öyle üstün bir kimya bilgisine gerek yok yani. zaten yazmışsınız doktoru ilaç elektronik reçete ile yazıyor. geriye sadece elden ilaç yani reçetesiz ilaç alanlara danışmanlı yapmak kalıyor. bir de doktorlar ara sıra abuk birbiri ile etkileşimli ilaç yazıyorlar onu eczacının tespit etmesi lazım hastaya vermeden.

  • delidir yakalayin  (06.06.17 11:37:25)
bizim burdaki eczacı doktora gidemeyenlerin doktoruydu. millet doktor yerine "mu... abiye git" derdi. adam direk hastalığına göre ilaç verirdi. milletin işini de görürdü.

eczacılıktan o kadar kişi mezun oluyor ama herkes dükkan açmıyor/açamıyor. geri kalanları da illaki mesleğini sektörün diğer alanları içinde icra ediyordur.
  • qobel  (06.06.17 14:44:37)
bak şu kadar adam içinden bir tane eczacı çıkmadı.
zor bulunuyorlar, kıymetli insanlar demek ki.

  • teritori  (06.06.17 15:51:40)
güzel para var o işte.

  • supermatik  (06.06.17 15:54:22)
bunu ben de hep düşünüyorum.

günümüzde akademik anlamda calismayanlarin tıbbi anlamda pek değeri olmadıgını düşünüyorum. elbet fakültede baya bir sey öğreniyorlardir ama klinik hekimlerinin bile güncel kalamadigini ve köreldigini düşünürsek eczacıları düşünmek bile istemiyorum.
  • yuvarlanantencereninkapagi  (06.06.17 23:01:12)
"Raftan alıp veriyor diyoruz ya, raftan aldığı her ilacın içindeki tüm maddeleri ve insan vücuduna etkisini biliyor ve gerektiğinde kendisi yapabiliyor."

boyle bir sey yok, sacmalamayin. hatta raftan rastgele alinan bir ilacin icerigindeki maddelerin butun etkilesimlerini bilsinler, 1000tl veririm.
  • scars dont fade  (07.06.17 03:30:15)
şöyle dersler alıyorlar

goo.gl

insan sağlığına etkileri olan kimyasallar konusu doktorlara yüklenemeyecek kadar derin, eczacının pozisyonu bu alandaki sorumluluğu almak aslında. bence burada eczacıların yaptıkları işin anlaşılamaz görünmesinin nedeni modern dünyada ilaç işinin insan sağlığına etkilerinden dolayı kişisel yeteneklere değil merkezi otoritelerin sıkı denetimlerine tabi olması. örneğin kimyagerlikte mühendislikte vb böyle katı bir yapı yok. eczacı n'apsın, tezgahta moleküler tepkimelerle sıfırdan yeni ilaç mı geliştirecek, tüm testlerini yaptırıp ruhsat mı alcak, fda onayı için abd'ye mi yollayacak. ya bu işlerle uğraşan firmalarda çalışıyorlar ya da dükkan açıp bu firma ürünlerinin satışını yapıyorlar.
  • kaichi  (07.06.17 04:16:36 ~ 04:18:25)
nasıl ki pratisyen doktorların çoğu tıp fakültesindeki bilgileri bir kere ezberleyip yıllarca o bilgilere göre reçete kesiyorlarsa eczacılar da aynı durumda sadece bilgilerini kullanmalarına gerek olmuyor. olduğunda da zaten çoktan unutmuş oluyorlar. ha bir eczacım var mesela çoğu aile sağlık merkezindeki pratisyen doktordan daha çok güvenirim ilaç bilgisi konusunda.

  • floydian  (07.06.17 04:22:31 ~ 04:24:17)