Ankara abonelik işleri ? (Su, elektrik, doğalgaz?)

Evde oturan kiracı borçları ödeyip abonelikleri kapattığını soyledi, ben yeni abonelikleri alırken eski abone numaraları lazım mı?
Bi de Mamak bölgesi için o bölgenin askisine mı gitmek lazim, genel merkezinde de kur mu?
Bu üçü yarım gün de biter mi, Sabah öğlen arası ?
Bi de bilen varsa depozito dahil yeni abonelik kaça patlar bu üçü için?

Doğalgazı haftasonu da halledebilirim sanırım?

eski abone numaraları gerekli olmamalı. (kesin bilgi değil)
üçünün yarım günde bitmesi bence zor, bazılarına randevu alabilirsiniz, nispeten işi hızlandırır.
tam bilmiyorum ama bence bir 200 lirayı gözden çıkarmak lazım.
suyla ilgili bir işe başlamadan önce sayacın üstündeki rakamları falan yazın bir yere, sorabiliyorlar.
  • aranelsurion  (05.06.17 22:19:42 ~ 22:20:30)
Eski fatura olursa iyi olur, üzerinde sayaç numarası, tesisat numarası vb. bilgiler oluyor, onlar işi pratikleştiriyor.
Elektrik aynı gün açıldı. Öğle saatlerinde abonelik yapıldı, 2 saat sonra gelip sayaçtan açtılar.
Su zaten akıyordu, onu gelip açmalarına gerek yokmuş, öyle dediler. 3 lira su borcu varmış onu ödedik sadece abonelik esnasında.
Bu ikisi için abonelik tutarlarını hatırlamıyorum. Cüzi rakamlardı.

Doğalgaz aboneliği tam bir baş ağrısı. 19 mayısta yeni eve taşındım hala uğraşıyorum. bitmedi lanet olasıca.
Gerekli belgeler ile başvurup abone oluyorsunuz. 300 lira civarında bir güvence bedelini ilk faturaya yansıtacaklarını söylüyorlar. Buraya kadar sorun yok.
Macera bundan sonra başlıyor. Birkaç sene önce yönetmelik değişimiş. Ekipler gelip eve bakıyor. Binanız 2014 öncesi ise, güncel yönetmeliğe uygun değildir deyip sizden birkaç tadilat ve proje güncellemesi istiyorlar. ocağın hemen yanında acil durum vanası olacak, pencere, -varsa cam balkonda- yuvarlak havalandırma şeyi olacak, borularda herhangi birşey sarılı yapışık olmayacak, gaz sayacında birşey olacakmış, ocak ve kombide sarı flex hortum olacak vs. vs.
Sizin durumunuzda, kombi daha önce kullanıldığı için, yani (onların tabiriyle) ikinci el olduğu için, kombinin yetkili servisinden kombi uygunluk raporu istiyorlar. markasına göre 100-300 lira arası para istiyor kombiciler. Gelip yalandan bakıyorlar kombiye, parayı alıp raporu verip siktirolup gidiyorlar.
proje tadilatı için konuştuğum tüm doğalgaz tesisatçıları 300 lira istiyor, 250 ya da 350 değil, tam 300, sanki ağız birliği yapmışlar.
Eğer tesisatta bahsettiğim eksikler varsa -ki bina 2014 öncesi ise kesin vardır- bu eksikleri tamamlamak için 300 lira civarı para istiyor tesisat ustaları. Malzemeler 60-70 lira filan tutuyor, 200 küsür lira işçilik, yarım saatte. Tesisat ustası olmadığıma pişman oldum. Altın değil plütonyum bilezikmiş.

Toplamda güvence bedeli dahil 1000 lira civarında bir paraya mal oluyor. Eğer kiracınız bu yönetmelik değişikliklerinden sonra abone olduysa bunların zaten yapılmış olması gerekiyor, ama daha önce girdiyse, malesef bütün bu süreçle uğraşmak zorundasınız.

Ayrıca, başkent gaz'dan gelip eve bakan o elemanlar, kendilerini dövdürmek için çok yoğun çaba harcıyorlar. Doğru dürüst bilgi vermek yok, ateş alır gibi yarım yamalak bakıp, kağıttan ezberlemiş gibi aynı şeyleri söyleyip, sorulan sorulara lakayt cevaplar vererek bazen hiç cevap vermeden çekip gidiyorlar. Şeytan dürtüyor şunun kafasını tutup vur şu kombiye de hem o rahatlasın hem sen rahatla diye. Ama olmuyor işte.
  • battal gemalmaz  (05.06.17 22:51:15)
Üstad valla yaranı desmisim haberim yok :) @battal gemalmaz.
Ev bir iki senelik. inş o yönetmelik denk gelmez bize.
Su elektrik oncelikli onları yarın gün de halletmem lazım, olur gibi sanırım. Tesekkur ettim cevabınız için.
  • therevo  (05.06.17 23:01:19)