iki yüzlü müyüm?

önümüzdeki hafta mezun oluyorum ve nikimi bilen varsa aranızda okulumdan da nasıl nefret ettiğimi bilir, okulumu beğenmiyorum (bkz. özel okul) ve mezun olduğum için kendimi inanılmaz şeyler başarmış (belki tam burslu olmam birazcık başarı sayılabilir. not ortalamam da 3.40 falan olacak hesaplamama göre ama yine de...) vs.gibi de görmüyorum ama tüm bunlara rağmen kendi kendime milletten mezuniyet hediyesi bekliyorum :( çok büyük şeyler değil yani de işte ne bileyim kolye olur, bileklik olur, saksı çiçeği olur, sembolik de olsa "afferrim kız bitirdin he helal" hediyesi. şimdi hem okulumu beğenmeyip, hem buradan mezun olmayı başarı gibi görmeyip hem de elalemden hediye beklemem ne derece normal? öleyim mi arkadaşlar çok mu iki yüzlüyüm?

şöyle;
sen zaten kendi içinde yani kafanda bunun bir başarı olduğuna inansaydın, muhtemelen başkalarında buna istinaden bir hediye beklentisinde olmazdın diye düşünüyorum.

normal değilsin yani. zaten önceki soruların da pek normal değildi. başkalarının seni yüceltmesine takılma bence. sen öncelikle bunun bir başarı olduğunun farkına var. özel okulda tam burslu 3.40 la mezun olmak bence oldukça başarılı bir sonuç. tebrik ederim, başarılarının da devamını dilerim. saksı çiçeği falan göndermicem ama.
  • mahone  (04.06.17 02:12:29)
yav boşver niye takıyosun o kadar kafana. inş alırlar hediyeni.

  • snape i başından beri tanırım  (04.06.17 02:13:02)
sevmediğin için hediye bekleyemezsin gibi bir durum yok ama alınmazsa da hayal kırıklığına uğrama.

  • pinkpeony  (04.06.17 02:15:11)
İki yüzünü bilemem de mezun oldun diye hediye beklemek çok garip geldi bana. Sonuçta senin karlı çıktığın bir iş bu, üstüne bir de neden hediye bekler ki insan? Kimsenin de hediye verme yükümlülüğünde olduğunu düşünmüyorum.

  • devilred  (04.06.17 02:16:34)
Değilsin. Ben şunu fark ettim. Çalışkan insanların başarısı daha az ödüllendiriliyor. Çünkü onlar hep çalışkan olarak görüldükleri için başarılar da sıradanlaşıyor. Üniversiteyi kazandığımda bir komşumuza "işte ben de üniversiteyi kazandım" demiştim muhabbet arasında, kadın "biz zaten biliyoruz seni" demişti. Hiç öyle tebrik falan etmemişti. Açık açık "sen öyle bir tipsin, normal yani" demeye getirdi. Sen de çevren tarafından öyle biliniyor olabilirsin.

  • dissendium  (04.06.17 02:16:55)
ailen alır herhalde bi şeyler. onun dışında tebrik eder geçer millet. madalya mı yollasınlar yani :d

  • nickimin hakkini veremedim  (04.06.17 02:17:51)
Okulu sev ya da sevme, sonuçta mezun olmuşsun. Yaptığın şeyi değersizleştirme bana kalırsa. Mezuniyetini de tebrik edeyim şimdiden.

  • doxanikee  (04.06.17 02:18:16)
mezuniyette hediye mi alınıyor? ikiyüzlülük denmez buna bana kalırsa.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (04.06.17 02:19:35)
ya şöyle ki ben ilk başta iki yıllık kazandım başka bir özel üniversitede yine tam burslu okudum sonrasında dgs girerek burayı kazandım fakat beni en çok yaralayan şey mimar sinan üniversitesi 278le alırken ben 277 puanla bu üniversiteye yerleştim. annem falan çok sevinmiş deli gibi zıplamıştı evde ama ben inanılmaz mutsuzdum. okula girip milletin boş beleş muhabbetlerini gördükçe de yıllarca kendime "bunu mu başardın" "yapa yapa bunu mu yaptın" diyip durdum. tek iyi yanı bu gerzeklerle okurken benim not ortalamamın yüksek olmasından mütevellit kolayca erasmusa gidip orada 1 sene okumam oldu, onun dışında da okulun bana kattığı bir şey görmüyorum. (meslek lisesi çıkışlıyım alanımdan zaten o yüzden katmadı)

yoksa yalandan beni övün diye anlatmadım, ya da anormal değilim :d sadece bu kadar sene geçmiş olmasına rağmen mimar sinan içimden çıkmadı. bir puanla takdir kaçıran ortaokul öğrencisi gibiyim.
  • dedi ayca  (04.06.17 02:20:16)
Dissendium +1 .abim sinifi gectiginde ailece tatile gitmistik,bayram havasi esmisti evde.banada hayirdir 90 gelmis sorun mu var diye yaklasiyorlardi.

  • duptıs  (04.06.17 02:40:23)
Alışkanlıkların da etkisi var bence bu durumda. Kendinizi iki yüzlü müyüm diye yargılamadan önce şunları da bir düşünün derim;

Bazı şeyler kalıplaşmış artık toplumumuzda. Mezuniyet hediyesi de bunlardan birisi. Evet, hediye gerektiren bir durum olarak görmüyor olabilirsiniz ancak bu hediye beklemeyi anlamsız kılmaz. Bayramlarda çocuklarda oluşan harçlık beklentisi gibi, doğumgünü kutlaması gibi görüyorum ben bunu. Kişi için çok anlam ifade etmese de alışılagelmiş bir durum olduğundan dolayı küçük bir beklenti oluşturabiliyor. Gerçekleşmediğinde şaşkınlık yaratabiliyor.

Yani bence gayet normal. Ölmeyin derim. :)
  • md11  (04.06.17 02:43:16)
değilsin.

  • Apocalypse  (04.06.17 11:12:56)
Daş kızların klasik problemleri. Allah bi yerden alıp bi yerden veriyor herhalde. Salla ya sen ne yaparsan haklısın bu ülkede.

  • qazedcsrfvtyhngujmkol  (04.06.17 11:26:52)
Yukarıdaki cevapları okumadım, yazıldı mı bilmiyorum ama sen küçüklüğünden bu yana iyi bir şey yaptığında ödüllendirilmeye koşullanmışsın. Büyük ihtimalle sen çocukken uslu durduğunda, ödevlerini yaptığında vs. ailen seni ödüllendiriyordu. Bu bilinç altına işlemiş. Yaşın ilerlese de hala aynı beklenti içine giriyorsun.

Aş bunları. Sen okulu onlar için bitirmedin ki. Kendin için bitirdin. Çok istiyorsan gidip kendi kendine hediye alıp kendini mutlu edebilirsin. İnsanlardan yana böyle beklentiler içine girerek hayat geçmez, zira %90 hayal kırıklığına uğrarsın.
  • i m cool with that  (04.06.17 11:36:12)
Ben mezun olsam eşi dostu toplar yemeğe götürürüm neden sana hediye aliniyor anlamadım.

  • klar  (04.06.17 12:36:19)
Biraz düşündüm de sana hediye alınması senin eşi dostu yemeğe götürmene engel değil. E hediyeleşme de toplumumuzun her ölçeğinde görmek isteyeceğimiz türden bir centilmenliktir en nihayetinde. Vesselam sana hediye alınmasına onay veriyorum :)

soruna cevabım; okulu sevmemen senin iç mevzun.
Okuyor olman, dgs falan gibi sınavları kovalaman, elde ettiğinle yetinmemiş olman ise senin ve seni sevenlerin ortak gururu. Keyfini çıkarmak da hakkın.
  • klar  (04.06.17 14:42:49 ~ 14:46:19)