gercek musluman tanidigi olan kaldi mi?

Soru biraz tuhaf gelebilir, acayim..
Ulkemizde, hatta dunyada, islamcilarin , muslumanlarin geldigi hal malum..
Sorsan " elhamdulillah muslumanim" diyen bircok insanin ne haltlar yedigi de hepimizin malumu,
Soruyu salt siyasi ima ile sormuyorum, elbette onlar da dahil ama, etrafimda bir suru insan var, şekli ve şifai olarak musluman, bir kismi su an oruclu ama ben biliyorum ki heriflerde yalan dolan zina fuhus vs. girla gidiyor,
Tek bir ornek vereyim,
Bir arkadasim tesetturlu esiyle sahur yapiyor, sonra benimle kahvalti yapiyor, gun oortasinda eski sevgilisiyle iliskiye giriyor, aksamda esiyle iftar yapiyor..
Baska bir arkadasim sozde iyi bir dindar, dalaveresi de yoktur, ama gel gelelim sadik ve koyu bir reisci.. Gerisini soylemeye gerek yok zaten..
Yani ornekler cogaltilabilir,
Soru su yani,
Etrafinda " kelimenin gercek anlamiyla tam dindar" kimse olan var mi?
Millet olarak hep riya, hep iki yuzluluk, iftari raki ile acan komsum var la benim daha ne diyeyim..
" madem muslumansin ve allah korkun var o zaman bunu bunu neden yapiyosun" demeyeceginiz kimse var mi etrafinizda
" sen peygamber ariyorsun" diyecek olan cikabilir aranizda,
Hayir peygamber aramiyorum, sadece basit bir musluman ariyorum,
Sadece muslumanim diyecek ve kalben ve bedenen islamin kurallarina uyan birilerine bakiyorum, benim etrafimda hic yok ne yazik ki, var mi bilen duyan goren...

Var.

  • Piukh  (31.05.17 17:40:18)
Var. Abim olur kendisi. 5 vakit namazını da kılar. Akp'den nefret eder, yıllardır tanırım her kadına arkadaş gibi yaklaşmıştır. Evli zaten. Gerici yada yobazlıkla alakası yok, evde ki kütüphanesini görürseniz aklınız şaşar. Çocuk olmadan önce ayda 1-2 sinemaya da giderdi eşiyle. Yurt dışına çıkıp gidip gezmelerini anlatmıyorum bile. Özet geçmek gerekirse; hem dünya hayatını yaşıyor hem de dinine bağlı takılıyor. Senin etrafında çok sorunlu tipler olabilir uzak durmaya bak sen.. ayrıca dediğin sorunlar tüm müslüman dünyasında var

  • prens zuko  (31.05.17 17:45:19)
2 kisi biliyorum yakindan. Ikisinin de siyasetle alakasi yok.

  • bir ileti paylastim  (31.05.17 17:48:50)
doymadınız elalemin müslümanlığını tartmaya ölçmeye biçmeye. "şu adam düzgün AMA reisçi." tek bir örnek vereyim diyorsun verdiğin örnek film karakteri adeta. yani sanki o senin her boku yiyen arkadaşın tüm müslümanların ortalaması. noluyo size iftara doğru bi "bunlar da güyaaa oruç tutuyo amk" "türbanlısından korkucan bu zamanda" edebiyatına başlıyosunuz hemen. nedir derdiniz?

  • klar  (31.05.17 17:54:12 ~ 17:54:50)
benim tanıdığım bir aile var. bilmiyorum onların belki mutluluklarından etkileniyor da olabilirim. sanki müslümanlığı tam yaşıyorlar gibi geliyor. ve hiç karamsar değiller, hiç cahil değiller, hiç yobaz değiller. birbirlerine çok sıkı kenetliler. bunlar dışarıya masa kuruyorlar tüm aile mangal yapıyor hafif ilahi ya da sanat müziği eşliğinde yemeklerini yiyorlar. kadınların hepsi kapalı. erkekleri namazlarını hep camide kılıyor. mübarek gecelerde hep bir şeyler hazırlıyorlar başka evlere yardım yapıyorlar. bazen keşke benim ailemde onlar gibi olsaydı diyorum. birde bunlarda reisçi. bir tek bu huylarını sevmiyorum zaten.

  • for day to break  (31.05.17 17:56:57 ~ 17:57:40)
Dini duyguların yoğun olduğu Portekiz deyim uzun süredir. Haç taşımayan dövmesini yapmayan yok. Hepsi hırıstiyan... Ama her türlü pislki var. Taciz tecavüz oranı Tr den katkat fazla. Ama kimse hıristiyana bak yakışıyor mu hiç demiyor? Bizim ülkede neden bu bakış açısı var anlamıyorum. Aslında anlıyorum. Gerçekten mütedeyyin kesimin iyi insanlardan olduğunu biliyorum Tr de. Ama uç örnekler olunca hemen Müslüman kesime bir şeyler yıkılmak isteniyor. Dün akit gazetesi yönetmeni öldürlmüştü, yorumlara bi baktım işte müslümanalr böyle falan diye. Yahu dünyanın her ülkesinde birileri öldürülüyor ama Müslüman olunca niye müslümanlar böyle deniyor? Türkiye de kayınpederini öldüren ilk kişi bu değil ama oooo işte alın size Müslüman katil diye yaygara koparmak saçma. Ensar olayında bile iki yüzlülük var. Maalesef çocuk tacizcisi olayı ilk değil ülkede ama keşke her zaman bu kadar duyarlı olunsa idi.

  • benaslindayohum  (31.05.17 17:57:15)
tabi ki var.
söylediğin örnekler göze battığı ve bir çoğu yavşak ve yırtık olduğu için göz önündeler.
müslümanlığı doğru bildiği şekilde yaşayan, haram ve kul hakkından korkan çok yakınım var. en yakın örnekleri annem, teyzemler, kayınpederim ve kayınvalidem, rahmetli dedem vs vs daha çok sayarım.
5 vakit namazlarını kılarlar, ibadetlerini sağlıkları el verdiği sürece aksatmazlar bunun yanında hepsi laik cumhuriyet kadın ve adamları. hiçbiri haram nedir bilmezler.
  • teritori  (31.05.17 18:03:25)
Yani soruya cevap vereyim annem babam 5 vakit namazında niyazında insanalarıdr ve bırakın insana zarar vermelerini hayvanlara zarar verdiklerini bile görmedim. Artık kurtulun şu Müslüman kalıplarından.

  • benaslindayohum  (31.05.17 18:05:34)
Tr de tüm karikatürlerde cami hocası, Kuran hocası hep agresif sert çocuk döven kişiler olarak lanse edildi ediliyor. Ama normal okullardaki hocalara karşı böyle bir algı yok. Ben ilkokulda cami hocasından sevgi gördüm Türkçe hocamdan dayak yedim. Cengiz hoca aq hocası

  • benaslindayohum  (31.05.17 18:08:34)
benim eski ev sahiplerim.

adam-kadın 50 yaşlarında. ikisi de namazında niyazında insanlar. 2 kız 1 erkek çocukları var.

taşınmama rağmen hepsiyle hala görüşüyoruz. o kadar güleryüzlü insanlar ki neredeyse bir şeylerden şüphe edersiniz. anne baya türbanlı uzun eteklikli falan. baba desen benimle tokalaşırken bile utanır, yüzü kızarır. bir keresinde "bu bize köyden alışkanlık kaldı, ne yapalım. orada kadınla el sıkışmak bile ayıptı." demiş anneme. kızlardan küçük olanı liseye gidiyor, canı ne isterse onu giyiyor, çıkıyor geziyor. büyük kız evlenmiş, boşanmış, tekrar ailesinin yanına dönmüş. o da türbanlıydı ama şimdi açık. oğlan biraz enteresan sadece. evlendiği kızın başını zorla kapattırdı. ama kız bir sene sonra dayanamadı dedi ki sen kim oluyorsun da bana karışıyorsun :D oğlanın anne babası da kızı desteklediler. helal olsun demiştim. şimdi o da başını açtı.

anne babaya bayılıyorum ama. çocukları için "onların hayatı, canları ne isterse öyle yapsınlar. biz onların tercihlerine saygı duyarız, gerektiğinde destek oluruz" diyorlar. (kadın annemin arkadaşı. ona anlatmış.)

ben o evde kaldığım zamanlar daha okuyorum diye kiramı 5 yıl boyunca hiç artırmadılar mesela. karşı dairemde oturdukları için sürekli yemek, pasta, börek verirlerdi. eve arkadaşlarım gelip duruyordu, kızlı erkekli baya gürültü patırtı yapıyorduk, içki şişeleri dairenin önünde yığılıyordu. ama bir gün bile şikayet etmediler. ben bir gün utana sıkıla "ay çok ses ettik dün galiba" falan dedim kadın dedi ki "olur mu evladım gençsiniz eğlenin tabii."

sonra kadın sürekli bana derslerimi sorup benim için dua ettiğini anlatıyordu.

siyasi görüşleri nedir bilmem.

ne bileyim. böyle aileler insana dini sevdiriyor :)
  • istanbul kanatlarimin altinda  (31.05.17 18:09:06 ~ 18:12:33)
Etrafımda hiç yok diyenlerin öyle bir çevresi yok sadece gördükleri haberlerden öyle algıları var. Üstteki blue nikli arkadaş buna örnek. Bir tane namaz kılan tanıdığı olmadığına adım gibi eminim.

  • benaslindayohum  (31.05.17 18:10:13)
Benim yok.

Kelimenin doğrusu şifahi olacak. Sözle yapılan demek.
  • alperz  (31.05.17 18:12:00)
çevremdeki herkes gerçek müslüman. Gerçek müslüman böyle oluyor abicim, bırakın şu müslüman güzellemelerini, gördüğünüz her müslüman gerçek müslüman. büyüyün artık

  • algoritma uzmani  (31.05.17 18:15:26)
Gerçek müslüman ne ki? Kime göre, neye göre?

Tam Kuran'da yazıldığı şekilde mi? Kaldı ki şu anki Kuran da bilindiği kadarıyla Hz. Muhammed öldükten sonra parça parça toplatılmış bir kitap. Ve birçok farklı yorumu var.

Diyeceğim o ki, bu iş dine kitaba bakmıyor bence. Tamamen karakter meselesi. Hırsızlık yapan, yalan söyleyen vs bir şekilde kitabına uyduruyor, adamın karakterinde var ve ona göre bu günah değil. Bir kulp buluyor yani.

Ama dürüst ve onurlu bir insan ateist de olsa, budist, müslüman, hristiyan da olsa her zaman dürüst.

Sorun müslümanların ikiyüzlüğü değil dolayısıyla, sorun insanların genel olarak ahlaksızlığı.
  • peggy  (31.05.17 18:21:16)
ben varım.

  • blue eyes white dragon  (31.05.17 18:21:21)
bir tane arkadaşım var öyle. okuyan araştıran sorgulayan biri. bana hatta şunu demişti "ben bunca yıl sünnilik adında islamdan uzağa düşmüş yozlaşmış bir dine inanıyormuşum" eskiden kendime müslüman dediğim için vicdan azabı çekiyorum gibi bir şeyler daha eklemişti. öyle yani. gerçekten çok düzgün birisi, o kadar maddi manevi bir sürü zorlukla uğraşmasına rağmen üstelik. ben olsam çekerdim emaneti çükerdim adaleti.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (31.05.17 18:31:40)
parayla imanın kimde olduğunu bilemezsin. insanları sınıflandırmayın böyle...

  • hosein  (31.05.17 18:48:30)
benim dedektör geçen 0.03 kişi tespit etti ama. nerede o eski müslümanlar...

  • elorelia  (31.05.17 18:50:49)
yaşca sizden büyük oldugumdan
ben eskiden çokca, samimi ve iyi kalpli mazlum müslüman görüyordum.
ama kalmadı. cidden kalmadı.
bu konuda levent gültekin'in teorisi mi dogru acaba diyorum.
yani onlar ellerine fırsat geçmediği için kötü değillerdi acaba diye düşünüyorum.
  • supermatik  (31.05.17 18:55:42 ~ 18:57:17)
Biraz tekraren yaziyorum, bazi arkadaslar hemen savunmaya gecmis " neden musluman= şöyle/böyle" diyorsunuz, " zaten herkes böyle, neden musluman olunca laf oluyor" turunden tuyleri kabartmislar, buna hic gerek yok, ben cok daha basit,cok daha icimizden, cok daha etrafimizdan bahsediyorum,
Arkadaslar hepimizin etrafinda yok mu,
Yilda bilmem kac kere zina yapip oruc tutan, alkol alip oruc tutan namaz kilan, harama hirsizliga katli yapan ses cikarmayan destek veren....
Ornekleri binlerle carpabiliriz..
" sanki sadece muslumanlar yapiyor" demeyin, onlar ben Allah' tan korkuyorum demiyor, mevzu onlar degil,
Mevzu, Allah'a inaniyorum deyip te bunlari yapan binler olmasi..
Gercekten korksa , tir tir titrerdi bunlari yapmaktan..
Soru ise şu idi: gercekten Allah'tan korkar gibi yasayan tanidigi olan var mi..
Kimseye bir isnat, hakaret, iftira ima falan yok..
Sadece benim etrafimda yok, olan var mi diye merak ettim.
Hani ben mi cok garip bir ortamdayim diye..
Ama gel gor ki 35 yildir gordugum insan malzemesi bu galiba ne yazikki
  • alttaraf  (31.05.17 19:35:53)
"Etkileneyim, ben de kendimi dine daha iyi vereyim" hissi veren kimse yok. Vecibelerini yerine getirmeye çalışanlar var ama en basitinden ölü eti çiğneyip duruluyor dedikodu, elalemi çekiştirme gırla.
Herkesin mutlaka bir taraftan eksiği var, ne yapacaksın.

  • Sulfoxaflor  (31.05.17 23:55:31)