PHP - MYSQL $_REQUEST kullanimi

merhaba,

bir formdan gelen 2 adet text bilgisinin boş olup olmadığını kontrol etmem gerekiyor.

tek text için aşağıdaki şekilde kontrol ediyorum ve çalışıyor ancak formdan gelen bu 2 text boş olmamalı. bunu nasıl kontrol ettirebilirim?

if ( $_REQUEST['text1'] === '') {
echo "bolum ve bilgi notu girilmeli!";
} else {
$sql = "INSERT INTO dts (status, bolum, ekip, durum, text, user) VALUES ('Open', '$bolum', '$ekip', '$durum', '$text', '$user')";
}

If'in içinde or diyip aynı kodu text2 için de uygulayacaksın.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (30.05.17 14:30:58)
merhaba, aşağıdaki şekilde güncelledim.

her iki alanı veya text2 boş bırakınca "bolum ve bilgi notu girilmeli!" şeklinde doğru çalışıyor. Ancak text1 alanını boş bırakıp text2 alanını doldurunca çalışmıyor ve veritabınına bilgiyi yazıyor.

if ( $_REQUEST['text1'] or $_REQUEST['text2'] === '') {
echo "bolum ve bilgi notu girilmeli!";
} else {
$sql = "INSERT INTO dts (status, bolum, ekip, durum, text, user) VALUES ('Open', '$bolum', '$ekip', '$durum', '$text', '$user')";
}
  • a340  (30.05.17 14:39:38)
text1 içinde yapman gerekmiyor mu? php'den anlamam ama bu karşılaştırma operatörü galiba ===

if ( $_REQUEST['text1'] === '' or $_REQUEST['text2'] === '') {
  • contavolta  (30.05.17 14:54:31 ~ 14:55:05)
formdan gelecek olan 2 değerin de kullanıcı tarafından boş bırakılmaması gerekiyor.

=== sonrası '' boşluk oluyor. === '10' şeklinde olsaydı text1 ile gelenin 10 olup olmadığını kontrol edecekti yani.

if ( $_REQUEST['text1'] === '') {
echo "text1 boş bırakıldı.";
} else {
$sql = "INSERT .....
}
  • a340  (30.05.17 14:58:48)
if yapılarını tam anlayamamışsınız.
tam olarak şöyle olmalı:

if ($_REQUEST['text1'] == '' OR $_REQUEST['text2'] == '') {
echo "bolum ve bilgi notu girilmeli!";
} else {
$sql = "INSERT INTO dts (status, bolum, ekip, durum, text, user) VALUES ('Open', '$bolum', '$ekip', '$durum', '$text', '$user')";
}
  • işimdeyim gücümdeyim  (30.05.17 15:46:39)