Bilgisayarda malware, trojan vs???

Merhabalar,

Bilgisayarımda uzun süredir anti virüs programı olarak Kaspersky kullanıyorum. 4 gün kadar önce virüs taraması yaptım ve 3 tane trojan buldum ama silemiyorum dedi.

Şimdi bilgisayarda şöyle bir sorun var. Google Chrome ile Facebook sayfasını açtığımda hata veriyor. Korkunç bir yavaşlama oluyor. Hani eski bilgisayarlar uzun süre açıldıktan sonra yavaşlar "Windows is low on space" diye arıza verir ya ondan. Diğer sitelerde böyle bir sorun yok. Diğer sitelere girince normal çalışıyor, bir yavaşlama yok. Ayrıca Internet Explorer ile facebookta yine bir sorun yok. Ne varsa sorun Google Chrome ve Facebookta.

Kaspersky'yi kapattığımda facebook tıkır tıkır çalışıyor. Sorun facebook değil tabii bilgisayara bir malware filan girdi galiba.

Windows update yaptım. Google Chrome ve kaspersky yi kaldırdım tekrar yükledim. Bir değişiklik yok. Dün gece eset isimli bir siteden virüs taraması yaptırdım. 2,5 saate yakın tarama yaptı. Bir tehlike buldum dedi, sildi ama durum yine aynı.

Ne yapmamı önerirsiniz?

Antivirus ve Firewall'lar interneti ve bilgisayarı yavaşlatır. Özellikle Kaspersky interneti yavaşlatma konusunda uzman. Hala silinmedi diye şüphelerin varsa temiz bir format en mantıklı seçenek.

  • sorumatik  (29.05.17 14:23:06)
yıllardır Kaspersky kullanıyorum. herhangi bir yavaşlık yoktu. 3-4 gündür var bu yavaşlık.

şüphe değil silinmedi hala virüs programı açıkken yavaş.
  • mea maxima culpa  (29.05.17 14:27:30)
evet chrome da eklenti olarak bir tek zenmate vardı. onu kaldırdım. ayarları resetledim.

durum hala aynı :(
  • mea maxima culpa  (29.05.17 14:43:16)
Kaspersky'ı kaldır. Malwarebytes Anti Malware yükle. Bir saate çözülür.

  • dissendium  (29.05.17 14:47:08)
Malwarebytes anti malware ile tarama yapmanızı öneririm. Birçok antivirüs programının silemediği zararlıları silebiliyor. Ayrıca antivirüs programı olarak da bu programı kullanıyorum ben diğerleri yavaşlattığı için, denemenizde fayda var.

  • md11  (29.05.17 14:50:06 ~ 14:50:29)
malware bytes şimdi indiriyorum. tarama yapacağım.

yukarıda söylediğim gibi uzun yıllardır kaspersky de ne yavaşlatma ne de başka en ufak bir sorun olmadı ama şimdi durum böyle olunca çok rahatsız oldum. az da olsa kredi kartı ile alışveriş yapıyorum. başıma ters bir şey gelmesin :(
  • mea maxima culpa  (29.05.17 14:58:40)
bu program Premium trial diyor. 4,5 dakikalık bir tarama yaptı ve sorun yok dedi. 4 dakikalık tarama mı olur :(

illa para verip almak mı lazım?
  • mea maxima culpa  (29.05.17 15:12:32)
Avast + malware bytes.

  • imelih  (29.05.17 15:17:00)
Bende para istemiyor aynı program. Alışveriş yapacağınız sitenin bağlantısının gizli olduğundan emin olun. Adres satırında https:// yazması gerekiyor. Sonunda "s" yoksa kredi kartı bilgilerinizi girmeyin. Eğer şüphelendiğiniz bir hesap hareketi varsa bankayı arayıp, kartınızı İnternet alışverişlerine kapatabilirsiniz.

  • dissendium  (29.05.17 16:07:02)
para istemiyor. 13 günlük deneme sürümü diyor ama tarama yaptırdığımda 4 dakikalık bir tarama yaptı. her şey normal dedi.

4 dakikalık tarama mı olur diyorum ben de :(
  • mea maxima culpa  (29.05.17 16:34:33)
Tehdit taraması yapıyorsanız kısa sürer zaten. Özel tarama yapacaksınız.

  • dissendium  (29.05.17 16:47:14)
bu deneme versiyonunda sadece 1 tek scan seçeneği var. o da bu :(

  • mea maxima culpa  (29.05.17 17:02:33)
www.malwarebytes.com

Kendi sitesinden indirin. Eğer buradan indirdiyseniz, bu sefer başka bir siteden indirin. Ben de aynı programı kullanıyorum çünkü. Bende özel tarama seçeneği de var. Para ödemedim ayrıca. Bu da olmazsa Avast indirin kendi sitesinden. O da ücretsiz. Buna rağmen bulunmuyorsa başka bir sorun vardır. CCleaner ile eski dosyaları temizleyebilirsiniz.
  • dissendium  (29.05.17 17:06:44)
Dissendium +1

Ben de deneme sürümünü kullanıyorum ve bir saate yakın süren derinlemesine tarama yapıyor, sizde neden öyle oldu bilemedim. Belki güncel versiyonlar öyle çalışıyordur. :/

Ayrıca uzun süredir yavaşlama yaşamama sebebiniz, kaspersky'ın şimdiye kadarki tüm tehditleri alt edebilmesi olabilir. Şimdiki sorunu çözemediği için sistemi yavaşlatıyordur.
  • md11  (29.05.17 23:08:34)
siteden tekrar indirdim programı. 3 saat 40 dakika tarama yaptı. bir şey bulamadı.

  • mea maxima culpa  (29.05.17 23:12:57)