mezuniyet törenine gitmiyorum

bu sene mezun oluyorum ama 2 senede (dgs'liyim aslında 3 sene oldu bu okula başlayalı ama geçen sene de erasmus'taydım o yüzden 2) okulumdan son derece nefret ettim, hocalarımın çoğu boş beleş, parasız öğrencilere "okuma o zaman yeaa" falan diyebilecek gevşeklikte insanlar. hiç arkadaşım da yok çünkü hepsi zengin züppesi, hocalardan birine (ki adam 70 küsür yaşındaydı) sandalye falan fırlatmışlıkları, sene boyunca adama kök söktürmüşlükleri var. temizlik görevlilerine, kantindekilere falan nasıl davrandıklarını anlatmama gerek yok sanırım. böyle iğrenç bir özel üniversitede tam burslu olarak 2 sene ders-ev şeklinde takıldım bunlarla birlikte YHAA Bİ STARBUCKS YAPALIMM demedim, gittikleri pahalı mekanlarda yemek yemedim/yiyemedim, muhabbetlerine tahammül edemiyorum cidden. bu nedenle mezuniyet törenine gidip kep atmamaya karar verdim, annem geçen ay çok ısrar etti saçmalama olmaz öyle falan filan diye ama bundan 20 gün önce defilemiz oldu zaten bir nevi mezuniyet gösterisi gibiydi işte defileden sonra sahneye tasarımcılar çağrıldı hocalar tek tek sarıldı tebrikler vs.vs ben de annemi tekrardan dürtüp "mezuniyete gitmiyom bak he" demek istemiyorum çünkü bence o mezuniyet gibiydi...

tıpkı doğum gününde insanlar şarkı söylerken napacağını bilememe, konserde dans ederken birden bire gelen "napıyorum ben ya hissi" gibi olacak tören sırasında biliyorum. sınıftan kimseyle laklak edemeyeceğim o an, ya da sevincimi paylaşıp (kaldı ki okulumu sevmediğim için de burun kıvırıyorum zaten, "sanki boğaziçi'nden mi mezun oluyorum da kep atacağım" gibi bir düşüncem var) fotoğraf falan çektiremeyeceğim.

yani kısacası, bir defilem vardı, bitirme projemle alakalı özel bir günüme eşlik ettiler. ben zaten gidip kep atmak istemiyorum ama bir yandan da anne babam görmek ister mi sonra üzülürler mi diye kestiremiyorum.

cübbe ve kep 40 lira bu birazcık pahalı geliyor bunu da vermek istemiyorum benim için anlamı olmayan bir şeye. bilmiyorum ne yapsam, siz napardınız? aranızda gitmeyen var mı kep atmaya?

orda takılacağın bir arkadaşın yoksa gitme, feci sıkılırsın.
seninle aynı olmasa da, ben okulu uzattığım için kimsem yoktu pek mezuniyet töreninde. ama arada selamlaştığım 1-2 güzel insan illa gel dedi diye gittim. onlar da olmasa gitmezdim heralde.

  • rayde  (28.05.17 01:43:29)
1- aynı soruyu balo için sorsan gitme ne olacak derdim ama kep törenine gitmelisin bence.

2- kep töreninde laklak edilecek bir ortam olmuyor. Gidiyorsun, sıraya giriyorsun, kep atıyorsun. Sonra da herkes ailesiyle ve sevdiği hocalarla fotoğraf çektiriyor.

3- o 40 lirayı kepi ve cüppeyi teslim ettiğinde geri vermiyorlar mı?
  • kayranin kedisi  (28.05.17 01:47:32)
Gitme.
Ben kantinde. Oturmuştum o zamanlar

  • benaslindayohum  (28.05.17 01:53:07)
@rayde bana soran, gel diyen olmadı bu durumda gitmemeliyim sanırım :D

@kayranin kedisi
1) baloya zaten gitmedim geçti o, sormadım bile :D
2) laklaktan kastım sırayı beklerken falan bile olsa o küçük süreden bahsediyorum, ben de asosyalim kabul.
3) yok bizim okul direkt satıyormuş, kiralamıyor.
  • dedi ayca  (28.05.17 01:53:35)
ben gitmedim.

babam "sen bilirsin, senin hayatın" dedi.

ben pek sevmiyorum bir şeyleri kutlamayı. benim gibi gitmeyip sonradan başkalarının fotoğraflarını görünce pişman olanlar oldu, ama benim fikrim değişmedi: s-media-cache-ak0.pinimg.com
  • Apocalypse  (28.05.17 01:54:59)
@ Apocalypse ben de biraz bundan korkuyorum sanırım. şimdiden kep atmış lise arkadaşlarıma falan bakıp azcık kıskançlık bile yaşıyorum ama bunun sebebi "benim neden böyle bir ortamım yok" olabilir. bundan 10 sene sonra pişman olurum kesin...

  • dedi ayca  (28.05.17 01:56:40)
entryi okumadım ama törene ben de gitmedim
kendini ortama ait hissetmiyosan zaten gitme
ben okulumdan ortamımdan nefret etmem ama gitmediğim için biraz eksik hissediyorum şu an sadece
  • bardakigüneşgözlüğü  (28.05.17 01:56:42 ~ 01:57:25)
Abartılacak bir şey değil bence. Gitsen de bir saat sürecek, gitmesen de. Sonra herkes evine. Fotoğraf çekil, Facebook'a at, beğenileri ve yorumları takip et, biraz sevin, biraz hüzünlen... Emin ol, şu saydıklarım bir gün bile sürmüyor. Ertesi gün unutuyorsun. Bizim lise mezuniyetimiz üniversite mezuniyeti gibiydi. Birkaç kişi hariç kimseyle konuşmuyorum bile. O samimiyet bile yalan aslında. Anlık bir şey.

  • dissendium  (28.05.17 01:58:07 ~ 01:59:53)
@dissendium liseye de annemler için gitmiştim aslında bir nevi çünkü anneannemi yeni kaybetmiştik (bu yüzden fotoğraflarda falan dedem annem ağlamaklı hep) resmen "bir değişiklik olsun" diye gidilmişti. o sene en yakın arkadaş grubumla falan görüşmüyordum blabla şimdi düşünmeme bu da sebep oluyor birazcık. lise mezuniyetimden bir şey anlamadılar üzgün oldukları için bari bu olsun falan diyorum (gerçi dedemi de kaybettik, o yüzden illa ki hüzünlü olacak çünkü istiyorduk görmesini onun da)

  • dedi ayca  (28.05.17 02:01:07)
Doğuş üniversitesi gibi geldi bana, ben sana eşlik ederim yalnız kalmazsın :)

  • bir nick var benden iceri  (28.05.17 02:02:46)
@bir nick var benden iceri teşekkür ederim, ama değil :D tüm özel üniversite insanları birbirine benzediği için sanırım farkı yok.

  • dedi ayca  (28.05.17 02:05:44)
Ne mezuniyet balosuna ne de kep törenine katıldım; hem üniversite hem de tuhaf olsa da lise için konuşuyorum. Pişman değilim.

Yani kep töreninin yapıldığı gün fotoğrafları görünce biraz burulmadım değil ama herkesin o zamana kadar olmadığı kişiler olarak katıldığını görünce çok da yanlış bir karar vermediğimi anladım sanırım. Belki ailelerden dolayıdır, belki artık oradaki insanları görmek istemeyeceklerini nihayet anlamalarındandır, bilmiyorum. Herkes fotoğraflarda bile başka görünüyor. Her zamankinden farklı yani.

En sıkıcı kısmı da aileyi ikna etmek gerçekten. Uygun bir dille neden orada olunmadığı anlatılmalı işte. Ne kadar zor da olsa.

Pişman olunacak bir eylem değil özetle. Eğer hatırlanacak bir şey yoksa geçmiş yıllara dair, teşvik bile edilmeli diye düşünüyorum zor durumda kalanlar.
  • tel tokasini duzelten samuray  (28.05.17 02:16:52)
20 sene sonra yaptığın şeyler için değil yapmadıkların için pişman olacaksın. Çocuklarına bir kepli üniversite mezuniyet fotoğrafını gururla gösterebilmek istemez misin? O fotoğrafa yıllar sonda baktığında seni gülümseteceğine eminim, ne salak zengin bebeleri, ne berbat ortamı hiç hatırlamayacaksın. Bence git :)

  • duru arsnova  (28.05.17 02:22:50)
ne yaparsan yap bişeylere pişmanlık duyacaksın ha yaptıklarına ha yapmadıklarına demagojiye gerek yok :D

  • bardakigüneşgözlüğü  (28.05.17 02:37:35)
gitmedim ama kepli fotoğraflarım var. ailem birini büyütüp astı bir köşeye. onlar için önemli olabilirdi ama üniversitem uzaktı ve işlerinden dolayı katılma şansları hiç yoktu. gitmediğim için ben hiç üzüntü çekmedim (10 yıldan fazla oldu), onlar da çekmemiştir herhalde.

daha sonra başka arkadaşların mezuniyetlerine gittim. o hay huylar için fazla yaşlanmışım :) ama aileler çıkışta kampüste heyecanlı heyecanlı dolaşıyorlar, orada burada resimler çektiriyorlar, şıkır şıkır dolaşılırken yarı hayal yarı gerçek anılar anlatılıyor onlar sıcak ve gülümseten görüntüler. belki yalnızca bunun için gidebilirdim, çok daha sakin bir günde elbette.
  • kaichi  (28.05.17 03:12:57)
Git pisman olursun. Anneler falan boyle seyleri cok sever, gorsun seni oyle yazik kadina.

  • imelih  (28.05.17 03:24:28)
4 kez üniversiteden mezun oldum, yalnızca ilkine, o da arkadaşların zoruyla öğle arası işten izin alıp süklüm püklüm gittiydim.

Bence gerek yoktu, senin durumunda da gerek yok gibi görünüyor. İçinde en ufak bir pişmanlık kalma ihtimali hissediyorsan git ama.
  • manuel mandalina  (28.05.17 03:51:42)
Okulu bir yıl erken bitirdim. Butirdigim sene tam belli olmadıği kesinlesmedigi icin ustlerin meuniyet torenine katilmadim. Ertesi yil Mezuniyet törenimin olduğu gün çalışıyordum gitmedim. Üstünden geçen yıllarda zerre umrumda olmadı ama annem arada hatırlatiyor gidemedik senin mezuniyetine diye.

Onlar önemsiyor.
  • sejlav  (28.05.17 05:25:45)