Yağmur yağınca trafik neden felç oluyor?

Ne zaman yağmur yağsa ve trafikte hapsolsam bunu düşünür ve bir türlü işin içinden çıkamam.Bunu bana inandırıcı ve mantıklı bir şekilde açıklayabilen olmadıHatta açıklamaya çalışanların bir kısmı "harbiden lan, niye öyle oluyo?" diyerek düşüncelere daldılar.
Sabah evden çıkıp arabasıyla işe giden insan sayısı sabit. Sabah öyle anormal bir trafik de yok.Arabasıyla işe giden bu insanlar akşam olunca aynı şekilde arabalarıyla işten eve dönüyorlar.Sabahki servisler, otobüsler, dolmuşlar, taksiler de aynı şekilde, sabahki sabit sayıya dahil bir şekilde hareket ediyor.
*sabah da kaza yok, akşam da kaza yok.
*araçlar sabah da aynı hızda, akşam da aynı hızda.kimse yağmur yağdı diye hızını azaltmıyor. çukurlardan ,göletlerden cayır cayır geçiyorlar faşır faşır.
*araçların ilerlemesini engelleyecek bir faktör de yok, tsunami, buz, sis yok.
*işe gidiş ve iş çıkış saatlerinde trafik ışıkları aynı düzende çalışıyor.
* sabah işe 4 kişi aynı araçta gidip akşam 4 arabayla geri gelmiyor, ilave araç yok özellikle vurgulamaya çalıştığım bu.
*kaza maza yok abi. hatta sabah olan kazalar yağmurlu akşam olan kazalardan daha fazladır, iddia ediyorum. adam işe geç kaldım diyor, basıyor gaza, önüne biri çıkıyor, duramıyor, çamurluktan haşırt diye giriyor.Ya da adam daha uyanamamış, afyonu patlamamış, ilk cigarasını içmemiş, yola bakıyor ama görmüyor, kamyonu çevirirken yandaki arabaya haşırt diye takıyor kasayı. Ya da kadın kocasıyla kavga etmiş sabah sabah, kafasında zibilyon tane düşünce varken aynada eyelinerımı düzgün çekmiş miyim diye bakarken a a.. o da ne? arabası uf olmuş.
Oysa akşam öyle mi? yerler yaş, zemin sakat diyor, fazladan hzı yapmıyor, her zaman nasıl gidiyorsa öyle gidiyor insanlar.
bütün bunlar gözleme dayalı veriler. inanmıyorsanız hafta içi sabah 08-09:30 arası çayınızı alın, trafik gören bir balkonunuz varsa insanları izleyin. hatta araçları sayın.
İnsanlar bana ezbere cevap veriyorlar.Söylediklerini asla temellendiremiyorlar.
Söylediklerine kendileri bile inanmıyorlar.
Hepimizin aklında bir dogma var, "yağmur yağınca trafik kilitlenmeli" diye.
YAĞMUR YAĞINCA TRAFİK NEDEN KİLİTLENİYOR YAHU? NİYE BEKLİYORUZ BİZ?

Fren mesafesi uzadığı ve görüş kısıtlandığı için insanlar daha temkinli araç sürüyor.

  • arnold schwarzeneger  (26.05.17 23:35:23)
Cevap: şok dalgası

Yağmur yağınca araçlar yavaşlıyorlar bu da geriye doğru bir şok dalgası yaratıyor. Örneğin normalde 90 km/h hızla trafiğe bir araç koyup 50 ile gitmesini sağlayalım ve 3 şeridi değiştirip dursun. geriye doğru baktığımızda bu tek araç bile doğru şok dalgası yaratır, 2 km geride trafik durma noktasına gelir.
  • ekaterina  (26.05.17 23:46:27)
Hocam siz kendinize göre temellendirmişsiniz yazdıklarınızı ama bana göre yazdıklarınızın çoğu yanlış. Bugün yağışlıydı insanları ıslatırım, yola biri atlar, şuradan araba fırlar derken dördüncü vitese çıkmamışımdır yani yağmur yağdı diye hızımı azalttım. Yağmur görüşü azaltıyor buna karşı çıkacak adam yoktur herhalde. Yan aynalar su damlalarıyla kaplı olduğundan pek bir şey gözükmüyor trafiği, yolu kontrol edemiyorsunuz. Taksiler boş kalmıyor. İki adıma arabayla gidip geliniyor ıslanmamak için. Bu kadar şey trafiğin artmasına yetmezse başka ne yeter bilmiyorum. Belki de siz temellendirmek istemiyorsunuz.

Not: Kendimden şüphem yok.
  • Depik  (26.05.17 23:47:20)
eka+1

yağmur değil piç gibi şerit değiştirenlerin bile ardında trafik oluşmaya başlıyor.
  • basond  (27.05.17 01:33:38)