hiç mezar açılışı gördünüz mü?

gördüklerinizi anlatabilir misiniz?

edit: mevtanın ne zaman öldüğü önemli değil.

Mezar acilisindan kastin guncel mezar ise yok ama 800 ila 2000 yillik mezarlari acmisligim var. Ise yararsa bahsedebilirim.

  • evrim halkasi  (22.05.17 19:51:40)
olabilir :)

  • tabudeviren  (22.05.17 20:50:10)
Ne anlatacagimi bilemedim boyle olunca simdi :) En basta eglenceli geliyor insana, sonucta bin-iki bin yil oncesine dair bir seyler bulacaksin. Lakin, koca mezari dis fircasiyla 40 derece sicakta kazinca kaynama noktasina geliyor insan.

Mezari acinca ceset nasil yatirildiysa ona gore vucut kemiklerini buluyorsun iste. Genellikle kemikler kolay dagiliyor, o nedenle esktra dikkat ediyorsun. Bazen yaninda cesitli buluntular cikiyor, donemine ve kulturune gore. Hiristiyan bir topluma aitse hac cikiyor. Bazen bir mezardan bir suru kisi cikiyor, benim maksimumum 6 kisi yanlis hatirlamiyorsam.

Oyle iste. Merak ettigin her neyse sor onu soyleyeyim.
  • evrim halkasi  (22.05.17 22:11:36)
duyurumla ilgili olarak sormak istediğim bir şey yok ama anladığım kadarıyla mezar kazıları yapmış birisiniz. o halde bileceğinizi düşündüğüm, büyüklerimin anlattığı bir olayı sorayım.

köyde tarla kazıyorken bir mezar buluyorlar. daha doğrusu defnedilmiş biri. mezarlıkta kafasının altında kül koyulmuş. külün üzerinde pişmiş toprak kap parçası var. kafa, bu parçanın üzerine koyulmuş. bu mezar kimlere, hangi kültüre ait olabilir? :)
  • tabudeviren  (22.05.17 23:23:19)
Bunu boyle bilmek imkansiz. Zaten arkeolog degil genetikciyim. Bolgenin ozelliklerinden, cikan kap parcasinin ozelliklerinden falan bulunur ancak. Onu da bir arkeologa sormak lazim.

  • evrim halkasi  (22.05.17 23:27:42)