Yurtdisi oturum izni ile askerlik erteleme

Canim duyuru;

kisaca anlatiyorum. Benim askerlik tecili agustos'ta bitiyor. Uluslararasi bir firmanin Dubai merkezli firmasinda calisiyorum. Isim geregi pek dubai'de olmuyorum yalniz (Santiye nerdeyse orda oluyorum, Dubai'de olabilir, Misir'dayim mesela suan, degisiyor). Normalde Turkiye'dek' projeler icin ise alindim ama Turkiye'de proje yakalayamadik daha, o yuzden ortadogu'nun gidip gormek istemeyeceginiz ya da gitseniz dibinizin dusecegi cok degisik ve cesitli cografyalarinda calisiyorum. Ama atiyorum Turkiye'de proje cikti Turkiye'ye donecegim (Bizim projeler genelde kisa 3-6 ay arasi falan surer, en fazla sursun bir yil)

Neyse, dedigim gibi askerlik geliyor. Ben de dusundum ki, benim firma bana Dubai'de oturma izni cikarsa. Ben bu oturma izni ile askerligi erteletebiliyor muyum? Ben simdi parca parca yurtdisina ciktigim icin durum soyle oluyor mesela;

2 ay Kuveyt
1 ay Turkiye ofis
3 Ay Abu Dhabi
3 Ay Turkiye ofisi
2 Ay Misir
vs

boyle bir takvimim oluyor atiyorum. Genelde projelere de tursitik vize ya da calisma vizesi ile gidiyorum (Oturma izni ile degil kisa sureli oldugundan). O yuzden surekli yurtdisinda olmadigimdan hic konsolosluga gidip 'ben yurtdisinda calisiyom benim askerligi durdurun biraz' diyemedim. Cunku arada hep turkiyeye donuyorum iki proje arasi.

Simdi benim firma bana Dubai'den oturma izni cikarsa, sonra ben bi ay sonra turkiye'ye donsem, o arada da Turkiye'de 4 aylik bir proje ciksa. Ben 4 ay Turkiye'de kalip daha sonra orta dogu'nun bok cukuru baska bir ulkesine gitsem baska bir proje icin; havaalaninda falan beni askere alirlar mi "e hani sen Dubai'de yasiyodum, Turkiye'de isin ne 4 aydir" diye?

Cevaplar cok makbule gececek.

Kisaca; Sirketim Dubai'de oturma izni cikartabilir. Ama yilin belli donemleri Turkiye'de yasamam gerek. Askerlikten nasil yirtabilirim, yirtabilir miyim bu sekilde?

Seneye evleniyorum, nisanlim yabanci, evlendikten sonra askerlik zaten sorun olmaktan cikacak benim icin. Boyle bir iki yillik bir plan bu. Daha sonra dovizli askerlik icin.

Tesekkurler.

Edit; Mesela son bir yilimin yaklasik 7 ayini orta dogu'da 5 ayini da Turkiye'de gecirdim.

Dövizle askerliğe hak kazanmak için yurt dışında bir ülkede çalışma izniyle vergi vererek çalışıyor olman gerekiyor. Bu statüyü koruyup bir takvim yılının 182 gününü Türkiye dışında geçirdiğin sürece 1.095 günü tamamladığın anda döviz ödemesi yaparak askerliğe hak kazanıyorsun.

Dubai'de çalıştığına göre bordron Dubai'de görünüyordur diye tahmin ediyorum? Bu durumda Dubai'deki Türk konsolosluğuna başvurarak askerlik tecili talep ediyorsun. Tecilin dolunca (genelde 2 senelik veriyorlar) aynı statüyü koruduğunu belgelerle kanıtlayıp yeniden tecil alıyorsun. 1095 gün tamamlanınca da başvuruda bulunuyorsun.

Sormak istediğin başka soru olursa yanıtlamaya çalışırım.
  • cakabo  (22.05.17 13:38:37)
@cakabo, cok mukemmel bilgiler.

Evet maasimi Dubai'den aliyorum. Ama bana kolaylik olmasi icin Turkiye'deki banka hesabima yollatiyorum (Obur turlu para bozdurmak swift falan sikinti benim icin). Kontratim Dubai yasalarina gore, Dubai'deki firma uzerine.

Ama dedigim gibi Dubai'de oturma ya da calisma iznim yok suan. Gittigim zaman sirket kisa sureli calizma vizesi ya da ticari vize cikartiyor. Mesela Misir'a direk turistik vize ile geldim proje 2 ay falan oldugu icin.

Peki, bu bir sene icinde 6 ayi yurtdisinda gecirmem gerekiyor ya; o 6 ayi direk Dubai'de gecirmek zorunda miyim? Dedigim gibi isim icabi habire baska ulkeye gitmem gerekiyor.

He bi de Dubai'de vergi vermiyorum. Turkiye'de de vermiyorum. Dubai'de verg' yok zaten. Turkiye'de de bildirmedim yurtdisindan maas aldigimi hic bir yere.
  • harrage  (22.05.17 13:53:52 ~ 13:56:03)
Totalde 3 sene çalışma vizesi ile o ülkede olman lazım. Yılın 6 ayından fazlasını trde geçirirsen sıfırlanıyor süreç. Bu 3 yıldaki vize parça parça değil yani gittim, döndüm şeklinde olmamalı, dönüş temelli sayılıyor.

Orada iznin var iken devam ederken diyelim 3-4 ay tr de yaşabilirsin ama bu son 365 günde 6 ayı geçemez, ister parça parça ister bütün olarak. Oradaki çalışma iznin devam etmeli.

Para türk hesabına yatmamalı ve o ülkede vergiye tabii olacak durumda olman gerekli(çalışan vizesi )

Kısaca türkiyede yaşamıyor olman gerek. İkametininde orada olması lazım.
  • kurnaz  (22.05.17 14:59:37)