Master için referans mektubu

Mezun olalı epey oldu. Yurtdışında master yapmaya karar verdim, bulduğum her bursa başvuracağım. Bu referans mektubu dediğimiz şey 'to whom it May concerns' şeklinde olup her yere gönderebileceğimiz bir şey mi yoksa her okula ayrı mı yazılması lazım. Aramın iyi olduğu iki hocamdan 'genel' referans mektubu isteyeceğim ama rezil olmayayım bir de. Bi aydınlatıverin hele nedir bunun adabı?

Aynı referans mektubunu 4 ayrı okula yollamıştım yurt dışında yüksek lisansa başvururken. Başvurduğunuz alanlar birbirinden çok ayrı şeyler değilse ve bölümle ya da okulla ilgili özel bir şey belirtilmesi gerekmiyorsa genel bir referans mektubu işinizi görecektir diye düşünüyorum.

  • voyager 1  (18.05.17 11:05:47)
Basvurunda karisiklik olmasin diye soyluyorum. Referans mektubu hocalardan alinan. Senin yazacagin niyet mektubu (statement of purpose).

Ben de ufak degisikliklerle ayni referans mektubunu yolladim, ama basvurdugum alanlar hep ayniydi.
  • evrim halkasi  (18.05.17 11:15:57)
Karisiklik olmasin diye ben de bir sey belirteyim,
Referans mektubu teorik olarak yazan hocadan muhurlu zarf ile teslim alinio direk muhatapina iletilir ve ilk defa muhatapi tarafindan okunur. Dolayisiyla uzerinde siz herhangi bir degisiklik yapmayi birak acip okuyamazsiniz bile.
Ama ben de yurt disinda yuksek lisansa basvururken hocam "sen yaz bana getir ben imzalarim" demisti, kendi referans mektubumu kendim yazdim yani, sonra imzalatip taratip okullara gondermistim. Kabul de aldim bir cok yerden.
Kisacasi ucunda burs yoksa ve avrupa'da yuksek lisans amacli bir referans mektubuysa cok fazla ince eleyip sik dokumuyorlar. Daha sonraki egitim kademelerinde is ciddilesebilir ama.
  • luchetti  (18.05.17 11:38:38)
Karışıklık olmasın diye ben de bir şey söyleyeyim.

Yurt dışındaki birçok okul artık mektupla da değil, kendi online sistemleri üstünden referans kabul ediyor. Yani siz referansınızın email adresini veriyorsunuz, o adrese linkler vs geliyor. O kişi linkteki soruları cevaplıyor, bir mektup iliştiriyor vs. Size de sadece "X referansınız gerekli işlemi yaptı" diye bildirim geliyor. Yani olayın sizinle hiç alakası olmuyor. Çoğu zaman bu mektubu görme hakkınızı "waive" etmeniz gerekiyor, yani kişinin sizin için ne yazdığını bilemiyorsunuz, göremiyorsunuz.

Nadiren mektubu bir alternatif olarak kabul eden okullar da cıkıyor ama bunu "eğer mail ile ulaşmanın hiçbir yolu yoksa" diye tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Ayrıca, "to whom it may concerns" değil, "to whom it may concern" şeklinde olmalı giriş cümlesi. Yazım hatası mı oldu bilemiyorum da söylemiş olalım.

Genel referans mektubu çok tercih edilmez. Sizinle ilgili spesifik anılar, anekdotlar anlatılması avantajınıza olur.

Ben genelde bu Ivy League denen okullara gidecek öğrencilerle çalışıyorum, onların sistemine aşinayım. Zira onlarda öğrenci seçimi süreci çok daha spesifik işliyor. Eğer Amerika dışında bir yere başvuru yapacaksanız, sistem farklı olabilir.
  • sopiro  (18.05.17 13:01:25 ~ 13:03:33)