Ukrayna-Polonya Gezisi

İnternetten bi gezi planlama sitesinden goo.gl şöyle bir gezi planladım ama öyle kesin olacak bi şey değil sadece hayal gibi şu an. hani bu yaz olmaz 3 sene sonra yaz olur falan gibi düşünebilirsiniz. şimdi sorum şu ki bu plan nasıl? günleri sitenin kendisi ayarlıyor gezilecek yerlere göre, ulaşımda mümkün olduğunca en ucuz yöntem(tren/otobüs) kullanılacak, ehliyet yok şehir içi ya da şehirler arası araba kullanamam, otostopa da çok sıcak bakmıyorum, bu şartlar altında ulaşım nasıl olur, tren otobüs seferleri iyi midir bu ülkelerde?

ayrıca eklenebilecek/çıkartılabilecek şehir var mı? ukraynada başta baya şehir eklemiştim ama hem rota çok garip oldu hem de o şehirlerde görülcek çok bi şey yok gibi geldi internette bakınca (kharkiv, dnipro) ayrıca minsk ve biraz fantezi olarak kişinev ekleyerek bi rota yapmıştım ama tabi o da baya absürd oldu sınır geçişleri açısından ama herhangi bi ihtimal var mı onları ekleyebileceğim? ya da değer mi masraf ve zamana? polonya'da wroclaw ve gdansk konusunda ne düşünüyorsunuz mesela? krakow ve varşova kesin tabi ama wroclaw ve gdansk'ı bilemedim

Gdansk güzel bir yer. Wroclaw'a (Breslav aslında Türkçesi) gitmedim ama geçen sene giden birisi çok beğenmişti. 2016 Avrupa Kültür Başkenti'ydi. Varşova
savaşta çok hasar görmüş, bir güzelliği kalmamış demişlerdi. Oraya da gitmeye vaktim olmadı. Krakow zaten güzel. Almanlar Krakow kendi şehir planlarına göre yapıldığı için Krakow'u bir Alman şehri gibi görmüşler ve dokunmamışlar.

Ulaşım genelde trenle. Yerlileri de tren kullanıyor. Otobüs için PolskiBus'a bakabilirsin.
  • Lim5  (14.05.17 00:04:24 ~ 00:04:52)
varşova-krakow ikilisinde 12 gün geçireceğime birkaç farklı şehir daha görürdüm ben. minsk pekala eklenebilir. güzel ve görülesi bir şehir. hadi krakow belki de varşova 6 gün ne yav.

ukrayna içinde tren kullanabilirsin. aşırı ucuz. minsk trenleri daha pahalı oluyor ama hem mesafe hem de uluslararası geçiş nedeniyle. sınırda problem yok, taş çatlasa 1 saat sürüyor. vagona gelip voink voink damgalıyor memurlar, sen uğraşmıyorsun hiçbir şeyle. belarus için sağlık sigortası şart, vize gerekmiyor ama sigorta konusunda çok hassaslar, onu unutma.

ukrayna içi ve ukrayna-belarus trenlerinin zamanları, fiyatları vs. için şuraya bakabilirsin,

booking.uz.gov.ua/en/
  • der meister  (14.05.17 00:10:23)
Ukrayna için konuşuyorum uber veya yandex taxi kullan yoksa taksi masrafın aşırı pahalı olabilir.

  • murtiii  (14.05.17 00:48:19)
@der meister

Bence de 6şar gün baya fazla ikisi için ama dedigim gibi o programi site hazirladigi için gun sayilarini degistiremiyorum su an, siteyi sadece rota hakkında temel bi izlenim olsun diye kullandım yani gezi suresi de baya uzun oluyo zaten 3'er gün falan da kalabilirim mesela oralarda ya da dedigin gibi minsk ekleyebilirim falan.

Bi de ben geçen yaz otobus turuyla avrupayi gezdim(interbus) her şehirde 1 gün olduğu icin ve sehirleri oyle gezdigim icin bi sehirde 6 gun ne yapılır falan fikrim yok şu an :D
  • nundu  (14.05.17 13:42:52)
Öncelikle şehir seçimlerin ve planın çok iyi. Gdansk ve Wroclaw harici hepsine gittim, bu ikisine de epey baktım ama uymamıştı.

- Tren ve otobüs seferleri iki ülke için de yavaş olmakla beraber gayet iyi ve uygun fiyatlı. Blablacar da iyi bir alternatif. Ukrayna'da Uber kullanımı çoook yaygın ancak İngilizce bilen yok gibi birşey, ona çözümün varsa rahat edersin.

- Ukrayna'da görülesi en güzel şehirleri seçmişsin, bu üçü haricinde pek bir şehir yok.

Önerilerim;
- Odessa için 1 gece çok az olmuş, 2 ya da 3 yapmanı öneririm. Özellikle de yaz dönemi 3-4 yapılabilir.
- Kiev için 3 normal ancak Odessa ve Lviv bence Kiev'den aşağı olmamalı süre olarak, en azından aynı olmalı. Dengelemeye çalış. Lviv eski Polonya şehridir ve bence Schengen bölgesine harika ve ucuz bir alternatif. Çok derin severim.
- Krakow ve Varşova için 6 gece çok değil mi? Varşova savaşlardan çok zarar görmüş bir şehir, eski şehir bölgesi dediğimiz yer büyük ölçüde 40-50 senelik falan, aslına uygun restore etmişler. Süre olarak Krakow > Varşova olmalı ve gezi için bence 6'şar gece çok fazla. 3'er iyidir, Krakow 4 olabilir. Krakow-Varşova arası hızlı tren var, 2 saatte falan gidebiliyorsun. Fiyatı yaklaşık 100 TL civarında idi yanlış hatırlamıyorsam tek gidiş.
- Krakow ve Wroclaw çok turistik yerler olduğundan konaklama biraz pahalı olabilir, erken rezervasyonlar faydalı olur.

Özet: Lviv, Odessa, Krakow, Wroclaw, Gdansk en az 3 gece olacak şekilde;
Kiev en az 2 gece olacak şekilde gezini düzenlemeni öneririm.

Eklenebilecekler;
- Ukrayna'da Karpat dağları gezisi eklenebilir.
- O kadar kuzeydoğuya çıkmışken Litvanya-Letonya alternatifleri düşünülebilir.

(Bence) gitmeye gerek olmayanlar;
Minsk veya Kişinev. Ayrıca Ukrayna'nın doğusunu tavsiye etmem.
  • Lethe  (14.05.17 14:16:29)
@lethe

Dediğim gibu günler tamamen sitenin default olarak koyduğu gunler yani tarihi bile rasgele sectim amacim sirf rota düzenlemekti, o yuzden hani kesin buna uycam demiyorum. Teşekkür ederim bu arada yorumlar için.

Yesil pasaport var şimdi bende, Polonya'ya girerken vize almam gerekmiycek schengen olduğu icin peki mesela belarus istesem orda bir faydasi olur mu?

Letonya Litvanya aslında düşündüm ama kafamda onları Letonya Litvanya Estonya Helsinki ve St Petersburg seklinde ayri bir gezi yaparim diye düşündüm hani baltik turu gibi. O yuzden bu geziye almam büyük olasilikla.

Peki mesela böyle bi gezi ortalama ne kadara malolur, daha kısa da olabilir süre olarak hani krakow ve varşova 2 ya da 3 gece alip falan atıyorum.
  • nundu  (14.05.17 21:18:43)
Bi de mobilden edit olmadığı icin burdan sorayim, mesela gdansktan kaliningrada gecilir mi? Rome2rio'dan bakinca otobusle 4 saat falan diyo, oyleyse gecilir gibi ama sınırda sorun var mi mesela?

  • nundu  (14.05.17 23:27:03)