jupiter'in yerçekimi

jupiterin muazzam yerçekimi dolayısı ile uzaydaki başıboş meteorları bizden uzak tuttuğunu biliyorum. peki jupiterin aksi istikametinden gelen meteorların da mı yönünü değiştiriyor?

meteor-->jupiter //blok// > dünya

jupiter - dünya < meteor ??

iyide jüpiter dünya ile beraber hareket etmiyor ki?
dünya saat 6 pozisyonundayken jüpiter saat 2 pozisyonunda dönüyor güneş çevresinde.
meteorları bloklaması biraz uçuk geldi

3.bp.blogspot.com

i1.wp.com
  • basond  (08.05.17 16:07:50 ~ 16:12:58)
O olay o kadar basit değil.

Gerçek görsel bu.

img-s2.onedio.com

Bunların bir de döndüğünü düşün.

Gezegenler ve uyduları Dünya'nın çevresini sürekli kapatıyorlar.
  • dissendium  (08.05.17 16:12:41)
Sağdan soldan meteor gelmiyor hiçbir yere, Jüpiter'le Mars arasında Asteroid Kuşağı var, bunlar Güneş sistemindeki diğer gezegenler gibi yörüngede dönüyorlar, yani gelişi güzel bir asteroid seyahati yok, bu asteroidler gezegenler var olduğundan beri aynı şekilde burada dönüyorlar. Düşündüğün gibi sağdan soldan asteroid gelmiyor bir yere. Ha arada bu kuşaktan bir şekilde kaçan meteorlar oluyor ama onlar da filmlerde olduğu gibi sıkış tepiş bir arada olmuyorlar; aralarında binlerce km mesafe oluyor boş uzayda kendilerini durduracak bir yörüngeye denk gelene kadar ilerliyorlar. Bununla birlikte, bir de daha dışarıda Kuiper Kuşağı var, burada da cüce gezegenler gezegenimsi cisimler buzdan astroidler göktaşları falan var ama bu çok uzakta, neredeyse Güneş sisteminin dışında bir kuşak; Neptün'ün yörüngesinden başlayıp Plüton'un dışına çıkan bir kuşak. Bizi çok ilgilendirmiyor yani. Ayrıca bir de Oort Bulutu var; tüm Güneş sistemini 3 boyutlu bir şekilde saran bir bulut bu. Burada da kuyruklu yıldızlar var, aynı şekilde sisteminin etrafında dönüyorlar. Yani evrende gelişi güzel hareket eden hiçbir şey yok.

  • angelus  (08.05.17 16:45:48)
www.physics-astronomy.com

@dissendium bu gorselde img-s2.onedio.com buyukluk olcekleri ve cisimlerim hacimlerinin gercek oldugunu dusunmuyorum. gunes sistemi bu kadar yogun degil. birbirlerine bu kadar yakin degiller, jupiteri nerdeyse gunes kadar cizmisler. calisto gunese dunyadan daha yakin bu gorselde, bircok yanlis var. gercek olcek burada gorulebilir vimeo.com
  • emrahday  (08.05.17 17:29:59 ~ 17:36:48)