Spor için dizlik

Uzun zamandır vücut geliştirme ve fitness ile ilgileniyorum. Mümkün mertebe minimum ekipman kullanarak çalışıyorum. Ancak sol dizimde bazen hafif ağrı oluyor. Yüksek ağırlıktan ve/veya bu sırada formu bozmuş olmaktan kaynaklıdır diye düşünüyorum. Dolayısıyla, dizlik (diz koruyucu) almayı düşünmeye başladım en azından belli başlı bazı hareketler için.

1- İnternette gördüğüm kadarıyla temelde iki tip dizlik var. Birincisi, diz kapağı için açıklığı olmayanlar ve ikincisi de diz kapağı için açıklık olanlar (ama resimlere bakınca bunlar sanki azıcık daha kalınmış izlenimi veriyor). Hangisi daha uygun olur?

2- Tek diz için kullanmak mantıklı mıdır yoksa almışken iki diz için de almalı mı?

Vücut, sporla gelişip güç kazanırken, dizlik, dirseklik, bileklik, ağırlık kemeri gibi malzemeler, koruduğu eklemin zayıf kalmasına, hatta gerilemesine neden olacağından, uzun süre kullanılması önerilmez.

  • oguz altun  (05.05.17 21:33:13)
Tamam zaten en başta bu yüzden belirtmişim "mümkün mertebe minimum ekipman ile." Demek ki bunun bilincindeyim. Farklı bir şey soruyorum.

  • skooma  (05.05.17 21:37:02 ~ 21:58:20)
Öyle eksantrik bir şey almana gerek yok, şu kolumuz bacağımız ağrıyınca sardığımız sargı bezleri var ya, sar onları eklemlerine aynı verimi alırsın. Önemli olan eklemleri desteklemek, bu şekilde de olur. Ha ama bu dizlikler bantlar quad'ları çalıştırırken verimi düşürüyor, zira quad'ların yapması gereken işi bantlar yapıyor, o nedenle biraz sıkıntılı bir iş. Yok illa ben dizlik alacam dersen bu arada, dizi açık bırakanlardan al. Bu arada ben bu tür şeylerin kullanılmasına karşıyım, zira dizlerin alışık olduğu motor-hafıza düzeyini düşürüyor, önerimi yaparken bunu da belirtmiş olayım.

  • angelus  (05.05.17 21:48:27)
@angelus,

Yük dağılımı değişiyor biliyorum ama dediğim gibi, maksat en azından bir süre bir süre eklemleri desteklemek/rahatlatmak.

Bu arada, dizlikler, bantlar verimi düşürüyor ama sargı bezlerini dahil etmemişsin? Ben yine de sormuş olayım, sargı bezi vs. hepsi için geçerli, değil mi?

Tek diz- çift diz ayrımı önemli midir yoksa sadece tek tarafa alsam yeterli mi?
  • skooma  (05.05.17 21:58:07 ~ 22:02:33)
Tabii tabii sargı bezi de aynı, dizlik ne yapıyorsa sargı bezi de olumlu-olumsuz aynı şeyi yapıyor. Ben de ağrım sızım olunca eklemlerime sarıyorum ama uzun süre kullanmamak lazım, karşıyım dediğim şey bu. Yoksa arada ben de kullanıyorum dediğim gibi, eklemlerimi rahatlatıyor.

  • angelus  (05.05.17 22:05:15)
O zaman son sorumu tekrar edip mümkünse ona da bir cevap alayım ve bitireyim:

Hareketleri yaparken özellikle denge olsun, güç, orantılı gelişim (tamam sonuncusunu abarttım, o kadar fark etmez tabii sürekli kullanmadıkça) açısından iki dize birden mi kullanmalı yoksa sadece tek taraf yeterli midir?
  • skooma  (05.05.17 22:21:26 ~ 22:23:51)
İkisine de tak, neticede ikisine de aynı stres uygulanıyor, diğerinin ağrımıyor oluşu ağrımayacağı anlamına gelmiyor en azından önlem almış olursun.

  • angelus  (05.05.17 22:25:18)
Yırtık Menisküs ile deadlift, Bulgarian split squat, reverse lunges yapıyorum. Teknik ve kontrollü olduktan sonra gerek yok verim düşürüyor hatta bence. Eldiven de kullanmıyorum varsın nasır olsun, "grip" nasıl güçlenecek başka türlü?

  • hasmetizm 2046  (05.05.17 23:28:37)
Ha bide ekipman bozuk formu kurtarmaz. Kambur şekilde deadlift yaparken kemer taksan ne işe yarayacak misal? Formunu kontrol et sen ekipman düşünmek yerine.

  • hasmetizm 2046  (05.05.17 23:34:19)