İstemeden de olsa yemek üzerine bir soru olacak(ekonomik sebeplerden dolay)

Böyle birşeyi sormayı gerçekten hiç istemezdim, katı bir şekilde karşı çıktığım bir durumu kendim gerçekleştireceğim sanırım ama, bu yüzden en azından ana sayfadan okunacak şeklinden biraz kotaralım diye giriş kısmını uzatayım, soru 1 alt paragraftan başlayacak. Bu ürünlerin reklamlarına da, görsellerine de hatta kelimelerin kullanımına da karşıyım normal şartlarda ancak, şimdi evde konuyu danışabileceğim kimse olmadığı için sucuk, terayağ ve peynir içeren bir soruyu okuyacaksınız. dilerseniz.

kahvaltı için yumurta yapıyorum ama, şu kısmını beceremiyorum.

şimdi tavaya bol terayağ koyuyorum, sonra kalın doğradığım sucuğu koyuyorum ve ben biraz pişsin diye beklerken yağ kararıyor ama böyle bayağı kararıyor kötü görünüyor sonra da sucuk da pütür pütür oluyor. yani sucuğu bi' türlü o istenilen yumuşaklıkta pişiremiyorum.

bir de üstüne kaşar ve yumurta atıyorum(çırpmadan) yumurtanın sarık ısımları çok dağılsın istemediğim için beyaz kısımları kendi arasında karıştırıyorum ama onlarda bi' türlü pişmiyor bu sürede sucuklar yanıyor sanırım. zaten beyaz kısım pişene kadar da yumurtanın sarı kısmı kayısı kıvamını geçmiş oluyor.

nerede hata yapıyorum, sıvı yağ ile mi başlamalı, yoksa sucuğu ayrı bir tavada mı pişirip sonra üzerine eklesem. çünkü sucuk yağını salınca siyahlaşıyor bence.

bir de içine biber ve geçen yazdan hazırlanmış domates şişeleri var bunları koymak istiyorum ama, pişme sırasını kestiremiyorum, geçen gün denedim biberlerde karardı ve büzüştü. görüntüsünü sevmedim, yemekte malesef görüntüye önem veriyormuşum onu farkettim o zaman.

yumurtayı çırpmadan ve sarısını da çok dağıtmadan(şöyle üzerine karıştırma aparatıyla bi' vuruyorum böyle kendi dağılıyor o halde kalsın istiyorum ama beyazı pişmiyor bu sefer asla)

soruya ulaşana kadar akla karayı seçtim :)

Benim naçizane şöyle bir önerim var, sucukların bir tarafını pişirdikten sonra diğer taraffını çevirir çevirmez yumurtayı kırın. bir de benim annemin taktiğidir, sucukları pişirirken biraz ılık su ekleyin, şöyle çeyrek çay bardağı kadar. o şekilde pişince yumuşak oluyor.
yumurtayı da kırdıktan sonra mutlaka tencerenin/tavanın kapağını kapatıp ateşi kısın iyice, öyle pişsin.
  • interview with the vampire  (05.05.17 11:49:41)
sucukları ne kadar kalın kesiyorsunuz bilmiyorum ama tereyağı eridiği anda sucukların iki yüzünü de 10 ar saniye pişirip üstüne hemen yumurtayı kırın. ocağın altını çok açmayın, beyaz kısımları piştikçe üstte kalan pişmemiş beyaz kısımları aşağı aktarmaya çalışın, en son da bir 10 saniye kadar tavanın üzerine kapak kapatarak üst kısımların da iyice pişmesini sağlayabilirsiniz.

  • luchetti  (05.05.17 11:52:49)
Bunu görüntü olarak güzel yapanlar her bölgeyi ayrı ayrı pişiriyorlar. Yani sucuğu ayrı pişir, sonra sarısını atmadan beyazını pişir, ayrı pişirdiğin sucuğu bunun üstüne at, sonra uygun bir yere sarıları bırak herhangi bir kararma ya da görüntüyü bozacak bir şey olmadan sucuklu yumurtanı elde etmiş olursun ama bence çok zahmetli iş hiç uğraşılmaz, sırf sen sordun diye söylüyorum.

  • angelus  (05.05.17 11:58:13)
tereyağ koyma. sucuğun yağı fazlasıyla yeter. sucuğu koy pişsin, diğer tarafı çevirince yumurtayı kır. eğer yumurtayı dağıtmak istemiyorum diyorsan sucuk pişince al sonra yumurtayı kır.

  • cekilmis gayfe  (05.05.17 11:59:42)
Sucuğu daha ince kes. Çevirdiğin anda yumurtayı kır. Üzerini kapakla kapat.

  • peggy  (05.05.17 12:17:57)
Sucuk kendi yağında pişer. Tereyağınının yanma ısısı düşük kolay kararıyor. Tereyağını göz göz yumurta için kullan.

  • fyodor dostoyevski  (05.05.17 12:20:25)
sucuğun yağı yeter, hele sucuğu kasaptan alıyorsan kesin yeter.
sucukları ara ara ters çevir diğer yüzü de yağını salsın. onları yağını salacak kadar ters düz ısıttıktan sonra 20 şer saniye falan. henüz pişmediler, çünkü onların pişme süreci yumurta ve diğer ürünler eklenirken de devam edecek.
sonra yumurtayı at, yanma tehlikesi gösteren sucukları yumurta akının üzerine al çatalla, hemen pişer zaten.
domatesli karışım için ise benim yaptığım, yumurta ile aynı anda tavaya alıp, hiç durmadan hızla karıştırmak,tavayı çevire çevire, turuncu menemen kıvamına gelinceye dek.
  • güneyli çocuk  (05.05.17 12:28:34)