saldırgan sokak köpekleri

evim biraz şehir dışında. doğayla iç içe gibi. buraya yeni taşındım kirası uygun bir ev buldugum için. fakat yaşayamıyorum. çok sayıda köpek var ve çete halinde dolaşıyorlar. özellikle hava karardıktan sonra farklı bir moda giriyorlar. geceleri zaten çıldırıyorlar.

belediyeyi aradım, küpesiz köpekleri alıp kısırlaştırıp salıyorlarmış. fakat bu sekilde yalnızca üremesinin önüne geçiliyor.

bir kez bir grup köpek tarafından saldırıya ugradım. neyse ki o sırada çevrede insanlar vardı, olmayadabilirdi. ki genelde burada pek insan olmuyor. onların genelde toplandığı yerden geçmek zorundayım. zaten stabil de değiller sürekli dolaşıyorlar.

lütfen ' hayvan severler' beni parçalamasın. ben de seviyorum hayvanları. kedi köpeklere mama alıp, yapıp veriyorum. benimsediğim birkaç köpek bile var sokaka, onlarla tanısıyoruz.

nedir yani bunun çözümü, bilemiyorum. napılabilir? mantıklı argümanı olanlar cevap versin lütfen.

bunun için taşınmayı bile düşünüyorum.

edit: evet zamanında birileri bu köpeklere kötülük yapmıştır, hor görmüştür, belki tecavüz etmiştir. ama bu ben değilim. ya da alan koruyordur. sonuc olarak saldırıyor. hayvanlarla su ana dek kötü bir anım olmadı, hiçbir hayvana kötülük yapmadım. aksine.

aynı sıkıntıyı bende yaşadım çok zor. normalde çok severim köpekleri ama çete bir başka oluyorlar. geceleri çeteyi beslemeye çıkmandan başka çözüm göremiyorum ben. kovucular vs ıvır zıvırlar bir işe yaramıyor çünkü. haftada 3 kere çıksan alışır hepsi sana. ilk başta havlarlar ama yaklaşıp seni tanıyınca tavırları değişir.

  • yue  (02.05.17 16:26:32)
üstat iş gereği genellikle kırsal alanlarda dolaşıyorum. Çok fazla köpek ile muhattap oluyorum o yüzden,
ofiste şundan var
www.hepsiburada.com
bir dolu marka var değişik model. Alıp yanınızda taşıyabilirsiniz. Üstünüze gelen köpek görünce basın hocam tuşa.
  • chaoslord  (02.05.17 16:30:41)
taşınmaktan başka çözüm yok.

  • elorelia  (02.05.17 16:31:20)
beslemeyi denesene. seni tanısınlar. belki seni tanıyınca daha farklı davranırlar

  • hononu  (02.05.17 16:34:49)
Maalesef sokak köpekleri çeteleştiklerinde böyle oluyorlar. Ben köpeğimi gezdirirken hep havlıyorlardı ve bizi kovalıyorlardı, birkaç kez sokaktaki insanlar olmasa üzerimize saldıracaklardı.
Ben bunu şöyle çözdüm, tek başıma gidip köpeklere mama vermeye başladım. Sokak köpekleri her zaman aç oluyorlar malum. Mama ve ilgi görünce itaat etmeye başladılar, birkaç gün sonra artık beni tanıyorlardı ve kendi köpeğimle çıktığımda da havlamamaya başladılar. Bir de kendi köpeğimi aldığım zaman elimde sopayla ve bulabilirsem yanıma birini alıp geziyordum ilk başlarda. Ekseriyetle dövüldükleri için sopa gibi şeylerden çok korkuyorlar. Ve insanların bağırmasından korkuyorlar. Üzerimize saldıracakları zaman bölgedeki esnaftan birkaç kişi sert bir şekilde bağırmıştı köpeklere, o zaman gitmişlerdi.
Tavsiyem öncelikle onları beslemen. Ve karşılarında dik bir şekilde durman, cesar millan'ın her zaman söylediği gibi: sürü lideri olduğunu hissettirmen lazım (o dönem çok izlemiştim bu adamın programlarını). Kovaladıkları zaman kaçarsan saldırma refleksleri devreye giriyor. Sana doğru koşup geldiklerinde dik ve kendine güvenli şekilde durursan yaklaşamıyorlar.
  • peggy  (02.05.17 16:52:37)
a) bir araba alman ya da
b) taşınman.
sorun sokak köpeği değil, köpek. köpek sürü hayvanı ve sürü liderini izler. bulunduğunuz bölgedeki sürü lideri saldırgan (ya da şehir dışı olması nedeniyle saldırganlaşmış)bir köpek. bunu değiştirmeniz imkansıza yakın. tek çözüm yolunuz o köpek çetesiyle temasınızın olmaması. bunu da ancak bir araba sağlar.
Sakın o köpek çetesini beslersem beni tanırlar saldırmazlar diye düşünmeyin (besleyin tabii ama güvenliği elden bırakmayın)
(bkz: erinç pütün)
  • tururo  (02.05.17 16:55:25)
Yanınızda biber gazı bulundurun. Son çare de olsa eğer ciddi bir tehlike ile karşılaşırsanız, sizi hayatta tutar. Biber gazı, keskin koku alma duyuları olan köpek, ayı vb hayvanlardan korunmak için en etkili çözümlerden biri. kokuyu aldıkları anda kaçıp gideceklerdir.

  • thracia  (02.05.17 17:54:37)