Oyun oynarken bilgisayarın reset atması

Kasayı camdan aşağı atmama az kaldı. Bir türlü sıkıntıyı çözemedim.

-Sıcaklıktan olduğunu sanmıyorum, 55-60 derece civarıyken pc res atıyor.
-Sadece oyun oynarken yapıyor, saatlerce render alsam bile kapanmıyor.
-Ekran kartım, bios'um güncel. Windows korsan fakat önceden böyle bir kapanma sorunum yoktu.

En azından hangi problemden ötürü kapandığını (donanımsal mı yoksa y azılımsal mı) anlayabileceğim bir yöntem var mı? Yardımlarınızı bekliyorum :/

donanımsal olabilir. ekran kartı filan mı değişti?

  • tururo  (01.05.17 21:32:39)
Driverları kontrol et bence,

(bkz: snappy driver installer)
  • gneral  (01.05.17 21:34:58)
Klasik t/s maddesini yaptın mı? Yani format?

Format tan sonra düzelmedi ise donanımsal olayın. Çok küçük ihtimal direct x i de bir yokla. Bir de arkada çalışan alakasız tüm uygulamaları kapatarak dene
  • nucleon  (01.05.17 21:35:23)
kasayı ilk topladığımdan beri sadece iki adet ram aldım, 4x8gb ram oldu toplamda. @tururo

format atmak çok zor geliyor, sıra ona gelmeden son bir umut çözüm arıyorum. @nucleon
  • pillimiyango  (01.05.17 21:39:42)
Büyük ihtimalle sıcaklıktan. Ek fan taktır. Ya da ekran kartına yakın bir yere küçük bir fan ekle. Termal macunu da kontrol et.

  • dissendium  (01.05.17 21:45:55 ~ 21:46:35)
1) 55-60 derecelerde cpu üstündeki termal macunda problem varsa reset atabilir.
2) power supply ekran kartının istediği güç değerini sağlayamıyordur (oyunlarda ekran kartının harcaması artar). bu da reset sebebi olabilir.
3) alınan ramlerden biri/ya da ikisi arızalıdır. bu da reset sebebi olabilir.

kasayı toplarken ucuz model/çin malı kasa seçtiysen üstünde yazan watt değeri üfürmedir. reset sebebi olabilir.
  • tururo  (01.05.17 21:49:36 ~ 21:50:17)
snappy driver ile driver güncellemesi yaptım fakat güncelleme anında mavi ekran verip res attı. yazılımsal gibi mi acaba sıkıntı?

  • pillimiyango  (01.05.17 22:15:42)
hangi sürücü güncellemesinde reset attı? ekran kartı mı?

hangi bileşen ise komple sil sürücülerini, ekran kartları için google da ara, komple silme araçları var, sonra da resmi sitesinden ya da windows un önerdiği sürücüyü kur bence
  • nucleon  (01.05.17 22:30:46)
intel ile ilgili gibi bir şey güncelliyordu galiba tam göremedim. @nucleon

  • pillimiyango  (01.05.17 22:39:32)
hocam bence powersupply'da sorun. Daha yüksek güçlü bir model ile deneyin. Bir de ram'leri teker teker takın, öyle deneyin. Bazen ram sorunlarında da böyle res atma oluyor.

  • chaoslord  (02.05.17 11:06:09)
mavi ekranın fotoğrafını çekebiliyorsanız çekin. oradaki hata kodu işe yarıyor. ram arızası olduğunu öyle öğrenmiştim ben.

  • argent dawn  (02.05.17 11:36:49)
Oyun ayarlarını low'a çekip tekrar oynamayı dene.

  • mimetorg  (02.05.17 12:21:51)