Kut'ül Amare

Son 2 yıldır Akp'liler niçin bunu ön plana çıkarmaya çalışıyorlar. Daha önce hiç duymazdık bunu. Amaçları ne?

Sorun niye ön plana çıkarılması değil, sorun neden "daha önce duymadık" ımız. Kut'ül Amare'ye bu zamana kadar gereken önemin verilmemesi sıkıntı bence

  • scomalt  (29.04.17 16:47:42)
basit bi cevabı var: eziklik. ataların ruhunu yad etmek isteyen gitsin kutul amare'nin sonunu kutlasın.

daha az basit olan 2. cevap şu: bütün milli bayramlar/olaylar atatürk veya bir şekilde kemalizmle imgeleri barındırıyor. kendine ait bir şeylerin bir zaferin olmasını istersin. derin tarih dergisi tayfası yıllardır bir paralel tarih söylemi oluşturma gayretindeler. sebebi dediğim gibi ülkeye dair her şeyin ister istemez kemalizm ve onun temsil ettiği askeri dikta zamanları haricinde kendi bayramlarını kutlamak.

o kadar basit olmayan 3. cevabı ise şu: ırak'ın içinde bulunduğu durum. akp hükümetinin musul ve kerkük hatta kuzey suriye ile ilgili planları yapmadığını düşünemiyoruz. e bir yerleri fethetmeye girişeceksen haklı sebebin olması lazım. hiç olmadı orası ile ilgili geçmişten gelen bir hak sahipliğinin olması lazım. meşruluk ihtiyacı yani. yoksa zibidinin teki çıkıp "hacı sizin ne işiniz var burda?" der, canın sıkılır.
  • lucky strike  (29.04.17 17:52:57)
küçümsemek değil ama kut'ül amare ırak cephesinde kazanılan bir muharebeden ibarettir. savaş ve muharebe farklı kavramlar.

yenilgi ile sonuçlanan bir savaşta (ırak cephesi) kazanılan ve savaşın genel sonucu üzerinde değişiklik yaratmayan bir zaferi, dünya savaşını kazanmış gibi kutlamak eziklik. tabii ki anması filan yapılır ama büyük şanlı zafer gibi törensel kutlamalar eziklik ve geri kalan yorumları için lucky strike + 1.
  • wilhelmwasmuss  (29.04.17 18:07:32)
bu zafer 1952' yılına kadar kutlanıyordu zaten. adnan mendere hükümeti kutlamayı kaldırdı. nato'ya üye olduktan sonra ingilizlerin isteği üzerine. ama sorsan cehape zihniyeti falan diye zırlarlar

  • burya  (29.04.17 18:11:33)