[part 3] Yazılım ödevlerini yaptığım çocuk hala parayı ödemiyor

previously on yazilim odevlerini yaptigim cocuk:

www.eksiduyuru.com

bu arkadasin 2000 tl borcu var ve iki hafta icinde 3000 e filan cikacak (baska odevlerini de teslim edecegim).

simdi, "yok yapmiyorum arkadas artik" diyemiyorum, cunku dersem derslerden kalacak ve bu odevlerin hepsi bosa gidecek ve haliyle bana ucret odemeyebilir. bu durumda, seve seve odevlerini yapip, eger parayi odemez ise ozel okuluna kendisini sikayet etmek disinda yapabilecegim bir sey var mi?

tesekkurler

Hukuken yok.

  • vedatchilipeppers  (24.04.17 22:44:22)
kaçınılmaz sona doğru ilerliyorsun. ara ödeme almadan son ödevleri teslim edersen üstüne soğuk su iç bence

  • burya  (24.04.17 22:45:46)
o dersleri birakicam muhtemelen olayi bence tamamen blof. Dersten gecene kadar seni kullanip sonra siktiretmek derdi, odeme yapmazsa baska teslim yapmayacagini ve hocalarina haber verecegini soyle. hatta parayi alirsan da sikayet et yav nolacak mezun olamasin. yarin colugunun cocugunun canini emanet ettigi bir seyi programlamak icin is bulursa pisman olursun.

  • robokot  (24.04.17 22:55:22)
ara ödeme +1
ne kopardın kar. avcunu yalayacaksın yoksa

  • hasmetizm 2046  (24.04.17 22:56:25)
Dersleri bırakma riskine gireceğini sanmıyorum. Yaptım ama parayı görmeden vermem de. Batacaksan onu da batır madem. Ödevleri seneye başkasına satarsın mümkünse.

  • manuel mandalina  (24.04.17 23:00:28)
anlaşmayı sözlü değil de telefondan mesjalaşma yoluyla yapmışsanız bunun bir sözleşme yerine geçebileceği türden bir mazeretle mahkemeye verileceğini ve üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediği için faiziyle tahsil edilebileceği gibi bir korkutmaya başvurulabilir diye düşünüyorum.

hatta; hukuka azıcık ilgi duyan birisi olarak, bunun gerçekten de mahkeme tarafından geçerli sayılabilecek bir sözleşme şekli olduğuna bile inanıyorum gibi.

ara ödeme diyen yazarlara katılıyorum fakat eğer ödevi teslim etmemeyi göze alırsa beş kuruş para ödemez. hiç olmazsa hocana bildiririm dersen biraz caydırıcı olur.
  • attirmayin makedonun kafasini  (24.04.17 23:03:54 ~ 23:51:52)
ara ödeme almadan teslim etmeyin.

  • kurnaz  (24.04.17 23:35:23)
odevlerini hazirladim odemeyi yaptiginda kalan odemeyi veririm yoksa cope gider de

  • lithu  (24.04.17 23:46:29)
Odemenin tamamini almadan odevi teslim etmeyin, sonucta daha taahhudunuzu geregi gibi yerine getirdiginizi gostermissiniz, simdi sira onda. Parayi vermezse de hocaya durumu aciklayacaginizi soyleyin.

  • kassiopeia  (25.04.17 00:05:55)
Vicdansizlik gibi gorunebilir ama degil. Borcu kapatmadan odevlerini veremeyecegim paraya çok sıkıştım eğer senden alamaz isem başka işlerde çalişacağim ve ilerleyen ödevlerini de yapamayacagim de.

  • tukenmez adam  (25.04.17 00:09:42 ~ 00:10:01)
Arayın, ödev hazır fakat ödeme olmadan göndermeyeceğim deyin
ödemeden sonra da ödev hazır değildi deyin. Bir süre sizin yaşadığınız gerginliği yaşasın. Sonrasında isterseniz ödevleri gönderin isterseniz göndermeyin. Yeter ki sizin yaşadığınızı o da az ya da çok yaşasın....

  • mezarkabul  (25.04.17 00:09:48)
Son odevi yak ama teslim etme.
Dur bak ne anlaticam.
Birkac sene once bir is yapiyorum freelance. Trt'ye belgesel. 1500 lira para alicam. Alemin akillisi benim ya. Coskun abi is tesliminde alirim parayi dedim. Neyse isi yaptim. Sonra zekaya gel. Lazim olur abi ne olur ne olmaz diye butun diskleri proje dosyami verdim. Sonuc: hayatim boyunca unutamayacagim bir ders.
Asla teslim etme.
  • allah yazdiysa bozsun  (25.04.17 00:17:21)
mezarkabul güzel demiş

  • fasulyek  (25.04.17 00:20:54)
cok tesekkurler, gecen 200 tl bir ara odeme aldim ama onca israr sonrasinda.

bu arkadas okulu bayagi bir uzatmis ve ben olmasaydim, muhtemelen bu donem de gecemeyecekti; ki zaten bu durum yuzunden biraz psikolojisi bozuk gibi, anksiyete sorunlari yasiyor. ben de alttan almaya calisip, tatli dille filan yaklasiyorum cocuga ( evet bana gotunuzle guluyorsunuz muhtemelen su an) gel gelelim isin ucunda param da var. boyle iki ucu boklu bir degnek.
  • scars dont fade  (25.04.17 00:47:56)
cep telefonu falan aldır, ya da ne bileyim bi şekilde borçlandır sen paranı al yoksa kalır o para

  • tavish11  (25.04.17 01:14:41)
adam okulu uzatmış yakacağı bir sene var senin kaybedeceğin şey 1800 lira

1800 seni zengin etmez öldürmez de elbet toparlarsın

ama adamın o şansı yok

kozların elinde olduğunu bilerek konuş ve 1000 tl almadan 1 satır daha yazmam de bitsin.
  • hamburabi kanunundaki bug  (25.04.17 01:15:58)
hamburabi iyi güzel diyon da ben de okulu iki sene uzattım hala ödevimi şeyimi kendim yapıyom biz eşek miyiz?
ayrıca ödevlerine binlerce lira harcayabilen birisi teslim almadığı ödevi başkasına yaptırmak için de para verebilir.
benim param yok, projelerimde hangi türlü ucuz olur diye düşünüyorum.
benim param yok diye şimdi eşek mi oluyorum?

okulu uzamışsa uzamış. sözünde durmamanın cezası olmalı.
en sinir olduğum şeylerden biri budur.
yan komşum iki tane bardak istedi yarın getireyim dedi bir haftadır getirmedi.
iki bardak olmadan ölmem ama sen demadem yarın getiricem diye söz verme kardeşim!
  • attirmayin makedonun kafasini  (25.04.17 01:22:19 ~ 01:23:01)
@tavish11 kredi kartiyla bilgisayar parcasi aldirtmaya calistim ama ona da sicak bakmadi " kredi kartim yok, ailemin kartini da kullanamam; sorun cikar" dedi :/

  • scars dont fade  (25.04.17 09:52:40)
Kimseyi yargılamaya hakkım yok biliyorum ama şöyle öğrencileri duyunca sinir oluyorum ya, biz eşşekler gibi dirsek çürütmüşüz anasını satayım, gerçi her zaman getirisini gördüm verdiğim emeklerin buna inanıyorum.

Sakın ödemeyi almadan işi teslim etme, yok bunalımdaymış yok gemileri yakarmış blöf. Eğer teslim edersen bu sahtekar tek kuruş ateşlemez sana. Demedi deme.
  • old possum  (25.04.17 12:09:59 ~ 12:10:45)
makedon kardeş şimdi warren buffet abinin bir sözü var ucuz insanlardan dürüstlük beklemeyin tarzında.

şimdi aynı sorun babamda da var. kendisi fazla saf naif iş yapılmadan tüm ödemeyi yapıp sonra ustanın peşinde işi bitirsin diye koşan bir tip. sende de o tarz bir insanlar kırılmasın güveniyorum durumu var anlaşılan. yani eşek demek haddime değil ama hata sende. aynı hatayı ben de yaptığım için söylüyorum ve ben cebimden ödemek zorunda kalmıştım.

yani 3 5 bin için kardeş kardeşle kavga ediyor ama sen arkadaşına güveniyorsan sonucuna katlanacaksın

ya da onu yakabileceğini ona hissettirmen lazım. diğer türlü hiç şansın yok
  • hamburabi kanunundaki bug  (25.04.17 13:49:59)