her sabah aç karna kahve sigara

4-5 senedir vazgeçemediğim bir eylem bu. sigarayı da ortalama 2-3 dal içiyorum kahveyle beraber. çok umursamıyordum ama dün kötü bi rüya gördüm. alkol de çok sık tüketiyorum. ne kadar yaşarım?

22 e

Lisede başladım sigaraya, her sabah okula gider arkadaşlarla zulaladığımız yerden paketi çıkarır köşedeki pastanede çay sigara yapardık.

Bu üniversitenin ilk iki senesinde de böyle devam etti, bu sefer kalkar kalkmaz sigara yakıyordum. İlkini yatakta içip çay kahveyle ikinci üçüncüyü içiyordum. Bu dönemde alkolün de bokunu çıkardım.

Sonra reflü oldum.
  • vedatchilipeppers  (23.04.17 15:10:38)
ailem sigara içtiğimi bilirdi, senin kadar değil, normal içiciydim, belki normal'in bir tık üstü. günde 1,5 paketi falan bulurdu. birgün kahvaltımı yaptım, sigara içmek için izin istedim bizimkilerden, çok kısa bir konuşma yaptılar, 1 bilemedin 2 dakika. tamam koş git sigaraya ama 30 yaşına gelmeden bırak, bak etrafta bir sürü hastalık var dediler. thats it!! ve 30 olmama 4 sene kala sigarayı bıraktım :) tamam kabul sigara bazen çok güzel, ama sağlığın daha güzel. kendine bir zaman koy ve o zamandan sonra bırakmış ol.

  • füt  (23.04.17 15:11:47)
@vedat bıraktın mı şu an bu alışkanlığını?

ben daha ciddi sonuçlarından endişeleniyorum kanser, kalp ritm bozukluğu vs. gibi
  • isimsiz uye  (23.04.17 15:13:17)
@füt, hocam o sınırı 27 diye belirlemiştim ben yıllar önce ama o yaşıma kadar bu alışkanlığımı devam ettirirsem bünyeye geri dönüşü olmayan hasar vermekten çekiniyorum.

aslında sigarayı çok içmiyorum (günde ort. yarım paket) ama aç karna içtiğimden zararını merak ettim
  • isimsiz uye  (23.04.17 15:17:18)
reflü diye duydum ben de. öğrencilik ve askerliğimin usta döneminde bunu ben de yapardım.

öğrenciyken kahve sigara, askerliğimin orduevinde geçen kısmında meyve suyu/sigara, askerliğimin evde geçen kısmında ise yine kahve/sigara yapıyordum.

boktan bir şey kabul ama yapıyordum. ailemle yaşamaya başladığımdan beri yapmıyorum. yemekten sonra içerim sigaramı.
  • blue eyes white dragon  (23.04.17 15:26:20)
Eskisi gibi günde 20-30 tane içmiyorum. Bırakmaya çalıştım bir dönem içmedim, sonra tekrar başladım hala içiyorum ama günde 5 tane falan. Alkol varsa yine bir pakedi buluyor tabi.

Kalp damar rahatsızlıkları konusunda kesinlikle sıkıntım çıkacak ilerde. Ailemde kanser hiç yok ama kalp rahatsızlığı genetik. Ben tekrar bırakmaya çalışacağım bu sefer sigara bıraktırma polikliniğine gidip ilaç yardımıyla bırakmayı düşünüyorum. Bir hocam bunu yaptı başarılı oldu, 15 yıldır sigara içiyordu adam çatırt diye bıraktı 2 yıldır ağzına sürmüyor.
  • vedatchilipeppers  (23.04.17 15:26:22)
içen arkadaşların varsa uzaklaş. içmeyen birilerini bul.

  • silver apple  (23.04.17 16:42:58)