öss fizik sorusu gibi

uzun zamandır, nerdeyse 1 yıl, aklımı kurcalayan bir olay var.
2002-2003 yıllarında össye hazırlanırken çözerdik de bu kıl sorulardan ama şimdi bulamıyorum bi türlü.

şimdi, biz bir aracın içinde hareket halindeyken, öyle bir an geliyor ki yanımızdan geçen aracın tekerleklerinin geriye doğru döndüğünü görüyoruz.

bu durum, o araç o anda bizden hızlı mıydı? tam bizi geçerken yavaşlamış mıydı? neydi ya delircem!?#

şimdi direk google'a sardırıp göz 24 kare algılar bilmem ne ona bağlıdır demeyin. biliyoruz onu.
benim aradığım cevap yalnızca tek cümle, o aracın hızı nedir?

beni tanıyan ve bu konuyu tartıştıklarıma p.s: öss'ye girerken kaçınız biliyodu gözün 24 karelik olayını? -.-

Yavaşlıyor olması gerekir. Ama bunun fizikle alakası yok. Algı meselesi.

  • ataturkiye  (08.01.10 13:37:26)
önce genel bi mekanik tanımı yapalım:

* göz saniyede 24 kare görüntü yakalar,
* yani tekerlek saniyede bir tam tur atıyosa (360 derece) bir saniye boyunca bunun sadece 24 farklı açıdaki görüntüsünü görürsün
* eğer o araç sabit bi hızla gidiyosa her saniyede gördüğün 24 parça, bir önceki saniyede gördüğünün aynısıdır

şimdi olayi basit bi örnekle anlatiyim

* + şeklinde bi jant düşün (evet arti :))

* 4 saniyede bir, saat yönünde tam tur atıyo, sen de saniyede tek kare gorebiliyosun

* t = 0s aninda + şeklinde olsun

* t = 1s aninda eger 90 derece dönmüşse alet, senin gözünün t = 0s anında gördüğüyle t = 1s anında gördüğü imge birbirinin aynısıdır. bu nedenle tekerleği duruyo gibi görürsün

* t = 2s anında eğer 90 dereceden az dönmüşse, bu anda gördüğün imge bi öncekine göre daha geride (X gibi) olacağindan dolayı sen ikisini karsilastirdiğinda tekerleği geriye gidiyomuş gibi görürsün

* eğer t = 2 anında 90 dereceden daha fazla dönmüşse, tahmin edilebileceği gibi tekerleği ileriye gidiyomuş gibi görürsün

araç hızlanıp yavaşladıkça açı değişimi de ona paralel olacağından ikisinin farkını anlayabilirsin.

bu kural tekerleğin belli bi hızı geçip gözünle tüm frameleri takip etmenin olanaksızlaştığı andan sonra olur.

yani özetle; eğer araç o sırada hızlanıyorsa tekerleklerini ileriye doğru, yavaşlıyorsa geriye doğru dönerken, eğer sabit hızla gidiyorsa da duruyormuş gibi görürsün.

eğer yamuluyosam düzeltin.
  • carliston  (08.01.10 14:21:06)