Penceresi açılmayan oda nasıl havalanır?

Penceresi açılmayan, havalandırmasız ve cereyan yapmayan bir koridora bakan oda nasıl havalandılır? Havayı dışarı süpürsem olur mu ya da çıkış kapısından havayı içeri süpürsem. Zamanında tüp açık kaldığında pencereyi açıp havayı süpürmemizi söylemişlerdi de, aklıma başka bir fikir gelmiyor. Bir vantilatör falan bulsam ve çalıştırsam etki eder mi?

oksijen tüpü alabilirsin, çeşitli aralıklar ile odaya oksijen basarsın

  • purple rain  (20.04.17 08:17:26 ~ 08:17:35)
vantilatör işe yarar,
eğer dış cepheye veya ferah bir odaya çıkışı varsa, ince ızgaralı bir havalandırma penceresi açtırabilirsin.

  • sadegazoz  (20.04.17 08:32:44)
Vantilatörü kapı ağzına, ön tarafı koridora bakacak şekilde koy. Böylece içerideki durağan havayı dışarı çeker. Ofiste sigara içen bir arkadaşımız böyle yapıyordu.

  • manuel mandalina  (20.04.17 09:07:46)
Odada inşaatlık bir şey yapamam. Çivi çakamıyorum, askı asamıyorum.

Aslında olay şu, pencerenin çerçevesi yerinden çıkmıştı kışın. Tamire geldiler ve o anlık kurtarıcı bir tamir yaptılar ama artık açılıp kapanmıyor. Duvara çakıldı sanırım. Hafif kenarlardan hava alıyor ama çok değil. O perdenin altından sürekli giren hava efil efil esen havada devr-i daim yaptırıyor aslında da, bu ara hava basık. O yüzden havalanmıyor.

Uzun süre kalmayacağım, yaza taşınmayı planlıyorum.
  • aychovsky  (20.04.17 09:15:33)
bence kesinlikle o pencereyi tamir ettir. temiz hava sirkülasyonu sağlığın için çok önemli. icabında camı kestirip plastik bi menfez taktır, çıkarken de yeni cam taktırırsın çerçeveye. sanırım en az maliyetle bu şekilde çözebilirsin.

@sıradan, vantilatörü ters koyunca içerideki durağan havayı dışarı çeker. saç kurutma makinalarının arkasındaki ızgara saçımızı içe çeker ya, o şekil.
  • manuel mandalina  (20.04.17 10:07:30 ~ 10:08:13)
tüpün dışarı süpürülmesi propanın (tüp gazı) havadan ağır olması nedeniyle uçup gitmemesi, yer zemininde kalması.

küçük bir fan alacaksın mecbur. mm doğru demiş.

camı kestirmek de ayrı bir çözüm. kombi gaz çıkışı için camda açılan ızgara gibi bir yol düşün.
  • stewie  (20.04.17 10:19:58)
Yaza kadar taşınacaksan vantilatör olur, daha uzun kalmak zorundaysan bir akşam pencere kırılıverir, doğru düzgün yapsınlar o zaman...

  • SiyamkedisiZorro  (20.04.17 11:35:20)
basinc farki yaratarak odanin havasini disarinin havasiyla degistirebilirsin. Odanin kapisini kapatip odayi isitirsan (ya da sogutursan) kapiyi actigin zaman isi farkindan dolayi hava yer degistirecektir.

  • perkele  (20.04.17 15:38:46)
ben depozitomu verip, o eve de istediğim herşeyi yapıyorum genelde.
sonrasında da genelde teşekkür ediyor ev sahipleri:) depozitomu da geri veriyorlar.
Yani o evi sahiplensen, o pencereyi açsan falan, çok güzel olmaz mı?
geçici görme, şu anda senin hanen orası.
  • sadegazoz  (20.04.17 17:59:03)
@sadegazoz Yurtdışındayım. El işçiliği çok pahalı ve kontrat gereği yaptırmam da yasak. Evde değişiklik yaptığımda depozito olarak verdiğim 1.5 aylık kiram gider. Değişiklik büyükse yaptırdığım için mahkemeye de verebilir. Yaptığım değişikliği beğense de beğenmese de sırf para kazanmak için mahkemeye verebilir ve o zaman gerçekten göçerim. Üstüne de her tamirciyi çağıramıyorum. Bu tarz evle ilgili ve benim bozmadığım şeyler ev sahibinin sorumluluğunda olduğu için ev sahibinin anlaşmalı bir tamircisi var, işleri o yapabiliyor sadece. Herhangi bir usta da olmuyor. Bu anlaşmalı tamirci de başka bir ülkeden ve şimdi memleketindeymiş. Bir de ha deyince de gelmiyor. Çağrıldığında durumun aciliyetine göre bir ay içinde geliyor. Çamaşır makinası tesisatı 3 ayda, sifon 2 haftada tamir edildi. Bu oran orantıya göre adam memleketinden döndükten 1 küsur ay sonra falan yapılır herhalde.

  • aychovsky  (20.04.17 19:28:35 ~ 19:36:03)
bir şarjlı tornavida al, nereden taktılar ise vidaları onları sök, işin bitince geri takarsın

  • purple rain  (20.04.17 20:00:34)