samsung telefon "veya" demesin, seçenek sunmasın

arkadaşlar üzerinize afiyet yeni telefon aldım, samsung galaxy note 5. bu aralar sorularımla biraz başınızı ağrıtabilirim.

telefondan çok memnunum, lakin kilit ekranını parmak iziyle açma kısmında bir saçmalık var sanki.

parmak izimi tanımlıyorum, yanında desen veya şifre de tanımlatıyor. tamam acil durum için falan belki olabilir de, açarken bana diyor ki "parmak izinizi okutun VEYA deseni çizin", "parmak izinizi okutun VEYA şifreyi girin". lan bana seçenek sunacaksan, deseni bilen, şifreyi bilen parmak izini okutmasa da telefonu açabilecekse ben bu işten ne anladım yahu? parmak izini okutunca açıyor, ama deseni çizince de açıyor. şifreyi girince de açıyor. sadece parmak izi ile açılsın yahu. bir başkası mümkün değil açamasın. olmuyor mu öyle?

hani elin alçıya alınır okutamazsın falan, 20 denemeden sonra şifre sorsun belki o olabilir de, hem parmak izi güvenliği diyip, hem de alternatif olarak desen mesen sunması saçma değil mi? sadece parmak izi olmuyor mu?

Olmuyor iphone da böyle.

  • ekaterina  (19.04.17 20:11:26)
onu ben de aradim cok ama yok galiba oyle bi ozellik. bilen olursa diye ben dr takipteyim duyuruyu.

  • in vino veritas  (19.04.17 20:19:37)
Parmak okuyucu bozulunca da mal gibi kalalım ortada. Özellikle iPhone'da bolca bozulma oluyor.

  • la rana  (19.04.17 22:42:24)
o da aklıma geldi, peki.

tamam da o zaman parmak izi ne işe yarıyor? bozulursa falan diye öteki dandik şifreyle de açılacaksa niye koydunuz olum parmak izi okuma zımbırtısını telefona?

en sağlam çelik kapıya en güvenli kilidi tak, ama anahtarını paspasın altına koyup kilidin seni korumasını bekle öyle mi?
  • kibritsuyu  (20.04.17 00:07:07)
parmak izinin olayı daha güvenli olmak değil. daha kullanışlı olmak. ama parmak izi daha bozulmaya müsait. dış etkenlerden ötürü anlık olarak kullanamama durumu da var.

  • ghilleinthemist  (20.04.17 00:09:05)
olmuyor. ama şöyle düşünsene. bir parmağını tanıttın ve bir kaza geçirdin parmağın koptu. ömür boyu bir daha telefonunu açamayacaksın o zaman. ya da daha basiti parmağını kestin kesik olduğu için algılayamadı. iyileşene kadar kadar telefonu kullanmayacak mısın? büyük ihtimal onu yapmalarının amacı bu.

  • matilda  (20.04.17 01:30:08)
yahu onu söyledim ya zaten, okumuyor musunuz soruyu. öyle bir şey olursa ne bileyim 10 kere yanlış girince telefonu 10 dakikalığına kilitler, 10 dakika sonra da parmak izi değil, şifre sorar. parmağım kopmuşsa 10 dakika bekler, sonra şifreyle açarım. ne bileyim ikinci alternatif parmak izi ile aynı anda değil de daha sonra çıkabilir, çıkamaz mı?

şifre ile giriş yapılan sitelerde gizli soru gizli cevap var mesela. sana "şifreni gir ya da evcil hayvanının adını gir" diye aynı anda iki alternatif sunmuyor. şifreyi 3 kere yanlış yazıp kilitliyorsun, ya da şifremi unuttum linkine tıklıyorsun, ondan sonra şifre kurtarma prosedürü başlıyor.

en azından masamda bıraktığım telefonu, ben kullanırken deseni görmüş biri kurcalayamasın. zaten devlet sırrı yok içinde ama alıp kurcalamaya meraklı insanlar var. şifre kırmakla, kilitlenmiş telefonu 10 dakika beklemekle falan uğraşmaz ama sen uzaklaştığında deseni girip kurcalayabilir.

bana hala tuhaf geliyor.
  • kibritsuyu  (20.04.17 01:58:46)