youtube dan ne kadar para kazanılıyor

merak ettim, mesela 10 bin abonesi olan bir kanal ortalama videoları 5 bin civarı diyelim, bu kanal para kazanabilir mi? ne kadar getirisi olur?

ya da kazanmak için illa 300 bin aboneli 1 milyon izlenmeli bir kanal mı olmak gerekir? interneti araştırdım ama düzgün bir bilgi bulamadım varsa bilen aydınlatırsa sevinirim.

şöyle bir hesaplayıcı var. doğru rakamları vermez muhtemelen ancak fikir verebilir.
socialblade.com

  • dahinnotha  (19.04.17 18:52:32)
ben sadece izleyici tarafındayım ama türk yutubırlar google reklamları üzerinden aldıkları paranın az olduğundan şikayet ediyorlar. şurada birini videosu var, biraz uzun ama aşağı yukarı fikir verir sanırım. www.youtube.com

  • doxanikee  (19.04.17 19:17:42)
Reklamdan gelen para leblebi çekirdek.

Benim önceki yazdıklarıma bakın bu konuda.

Socialblade türk youtuberları için yanlış index, düzeltirsek, oradaki minimum değerin 6 ya da 10 da biri arasında. Yani orada 6000 lira diypsa minimum, 1000 ile 600 lira arası gelir.
  • kurnaz  (19.04.17 21:44:51)
en azından bir fikir versin. benim izlediğim 50k civarı aboneli bir youtuber aylık ortalama 90dolar kazanıyormuş kendisinin yalancısıyım. (youtube türkiye)

  • qazaqwsx  (19.04.17 22:00:45 ~ 22:01:13)
3binden fazla abonem var, izlenmem aylık 30binden fazla.

Gelir 20 Lira yaklaşık (4,5 -5 dolar)
  • Northern Mariner  (19.04.17 22:15:30)
bir arkadaşımın 100bin aboneli kanalı var, socialblade'de minimum-maksimum bir fiyat tahmini yapıyor. Orada benim gördüğüm minimum rakamın yarısından azmış kanalın izlenmeden kazandırdığı para.

  • michael_knight  (19.04.17 22:47:17)
bu arada türk youtuber'ların daha az kazandığını, reklam işinin daha gelişmiş olduğu mesela amerika'da daha çok kazanıldığını, kazanılacak paranın videonun özel bir müşteri kitlesine hitap edip etmeyeceğine bağlı olduğunu, kaç kişinin tıkladığına, skip ettiğine göre filan pek çok şeye göre değişiyor sanırım,

  • michael_knight  (19.04.17 22:48:44)
e bütün bu bilgilerden anladığım kadarıyla baya zor bi iş, geleceği yok, parası iyi değil, ne kasıyor bu millet onu anlamadım.

  • sipsiyah  (19.04.17 23:22:29)
1 milyon izlenmeye 3-4bin getirdiğini söylemişti bir bilen kişi.

  • awlmi  (19.04.17 23:26:00)
@sipsiyah i
Hiç teknoloji maliyeti ödemeden içerik üretmek ve video hazırlamak için alternatifsiz bir yer. Yoksa milyonluklar dışında kimse gösterim başı maliyet üzerinden hatrı sayılır para kazanmıyor. Zaten büyük video siteleri bile bu işten para kazanamıyorlar :)

  • hayyam ara  (20.04.17 00:28:05)
@sipsiyah, youtube'dan değil, videolara aldıkları reklamlardan, sponsorlardan para kazanıyorlar.

  • pinkpeony  (20.04.17 00:39:38)
4 bin civarı aboneyle 6 dolar kazanmış kanalım son 28 günde.

  • arnold schwarzeneger  (20.04.17 09:47:28)