insanlık kendini yok etmeden önce

uzayda türünün devamını sağlayabilecek mi sizce?

dünya 6 milyar yıl boyunca canlıların yaşayabileceği bir gezegen olarak var olmaya devam edecek. bu süre zarfında türünün devamı için bir formül keşfedilmeme şansı yok.

  • tendra van case  (18.04.17 17:54:32)
Evet

  • pispinti  (18.04.17 17:55:25)
Fizikte yeni bir atılım gerekli. Nasıl ki Newton fiziği sonrasında Einstein yeni bir fizik ortaya koyduysa yine Newton ve Einstein gibi birileri çıtayı çok iyi bir yere çıkartmalı. Şu anda o teknolojiden çok uzağız. Uzay araştırmalarının maliyeti çok yüksek. Beklenen atılım 500 yıl içerisinde gerçekleşirse bir sonraki 500 yılda böyle bir olasılık var.

  • dissendium  (18.04.17 17:59:23)
Evet, mars için harıl harıl çalışıyorlar, bir yandan dünyaya benzer gezegen aramaya devam ediyorlar. Başaracaklarına inanıyorum.

  • peggy  (18.04.17 18:01:29)
toplu imha silahlarını, biyolojik silahları, teknolojik ilerleme ile yıkım araçlarının (her türlü silah, patlayıcı, imha düznekleri vs.) mikro düzeyde elde edilebilmesini de göz önünde bulundurun. bugün nükleer silahlar sadece belirli ülkelerde üretilse bile 10-20 yıl sonra bilimum örgütlerin üretemeyeceği anlamına gelmez.

belki 50 yıl sonra tsar bombasının bir benzerini ışid benzeri bir örgüt üretebilecek.

yine de barış kazanır diyorsunuz. bu da birşey.
  • yons  (18.04.17 18:04:38 ~ 18:06:54)
Nükleer bomba üretimi IŞİD zekasına biraz fazla değil mi? Düşün, Türkiye bile İTÜ, ODTÜ gibi üniversiteleri olmasına rağmen böyle bir şey yapamıyor. Teröristlerin ileri teknoloji gerektiren şeyleri gerçekleştireceğini beklemek fazla hayalperest olmayı gerektiriyor.

  • dissendium  (18.04.17 18:15:05)
bilgiye ulaşımın çok kolay olduğu bir çağdayız. hemen hemen hiçbir bilgi zihinlerde hapsolmuyor. ve zeka dediğimiz şey belirli bir süre sonra pratiğe dökülebilecek kılavuzlara dönüştürülebiliyor. 100 yıl önce imkansız olan birşey şimdi bir kılavuz kitapçığına başvurularak gerçekleştirilebiliyor.

kıstas burda zeka değil bence. gerekli kaynaklara ulaşım ve şimdilik gizli olan bilgilere erişimin zorluğu. (inernetin ücre köşelerinde silah üretimi ile ilgili dökümanlar mecvut mesela.)
50-100 yıl sonraki kolektif bilgi ile şimdiki farklı olacaktır. bugün nükleer bombanın 5-10 ülkenin tekelinde olması daha sonra da böyle kalacağını göstermez.
çok dağınık yazıyorum. kusura bakmayın.
  • yons  (18.04.17 18:30:05)
20 yıl için bile imkansız böyle bir şey. Nükleer enerji bilgisi kolay ulaşılabilecek bir bilgi değil. Ülkeler bu işe milyar dolarlar harcıyorlar. Böylesine değerli bilgilerin 20 yıl içinde teröristlerin eline geçmesini, teröristlerin bu bilgileri anlayıp gerçeğe dönüştürmeleri 3. sınıf Hollywood filmlerinde bile görülmez. Nükleer başlık kaçırırlar deseniz eyvallah. Ama üretmek? Büyük bir saçmalık.

  • dissendium  (18.04.17 18:41:03)
Bildiğimiz anlamda insan için böyle bir şans yok, yani Homo sapiens sapiens için böyle durum mümkün değil. Bizim ırkımızın uzayda, Dünya dışındaki herhangi bir gezegende yaşama, yani bildiğimiz anlamda yaşama ihtimali yok. Biz bu çalışmaları biraz yanlış anlıyoruz, kendi türümüz için zannediyoruz. Öyle bir şey yok. Yapılan çalışmaların tümü, ki bu çalışmalar kayda alınmayacak kadar önemsiz çalışmalar, gelecekte bir gün, genetiği değiştirilmiş "İnsanın" mevcut uzay şartlarında yaşayıp, başka bir türe evrilip o şekilde yaşamaya devam etmesine yöneliktir. Misal radyasyona daha dayanıklı ya da yaşamak için oksijene ihtiyaç duymayan, ne bileyim bizim mecbur olduğumuz beslenme şekline ihtiyaç duymayan bir türe evrimle mümkün bu. Uzayda yaşamak için mevcut gezegen değiştiremeyeceğine göre; yani atmosferini, atmosferinin kimyasal yapısını, Güneş'e olan uzaklığını yakınlığını gibi özelliklerini, çözüm orada yaşamaya uygun bir türü üretmek. Bu da ancak çok çok çok fazla gelişmiş bir genetik bilimiyle mümkün ancak. Tüm bu bilimsel ilerlemeler gerçekleştiğinde, bildiğimiz anlamda "İnsanın" uzayda yaşaması mümkün değil ama genetiği değiştirilmiş, mevcut şartlara uyum sağlamış bir türün insandan evrilip yaşaması mümkün. Tabii bunlar çok uzak yıllar sonra. Bugün yapılan çalışmalar bunu en fazla hayal edebilir, gerçekleştirme ihtimali yok. Bugünün teknolojisi belli bir ağırlının üstündeki uzay araçlarının Mars'a inebilmesine bile olanak vermiyor daha atmosfer yapısından dolayı, Elon Musk çok heyecanlandırıyor insanları ama onun işi de umut tacirliği. Bu olaylar 1 milyar yıl sonrasının konusu.

  • angelus  (18.04.17 18:48:22)
20 yili nokta atisi yazmadim yahu. salliyorum. İstersen 100 yil yap onu.
Benim dikkat cekmek istedigim sey yikim gucunun iyi niyetli insanlarin tekelinde kalmayip birgun global capta bizi tehdit edebilecegi ihtimali.

  • yons  (18.04.17 19:02:19)
devlet,ülke sınırları,para gibi kavramlardan kurtulup dünya vatandaşı olabilirsek belki.

  • Sir Anthony Hopkins  (18.04.17 20:26:35)