sol kesimin örgütlenememesi

sol veya muhalif kesim, yani ülkenin yarısı. chp yönetiminin kendisinin pasif olması tabanını da tembelliğe itiyor/alıştırıyor.

muhaliflerin parti dışında örgütlenmesi daha etkili olmaz mı şu durumda?
uygulamalı örneği de var. ülkenin en geniş çaplı iktidar muhalefetini partilerden bağımsız yaptık gezide.

chp muhalifleri gereğince temsil edemiyor. dün akşam da gördük bir daha.

chp kapatılmalı kemal kılıçdaroğlu deniz baykal gibi artık halkın ezbere önyargılı olduğu insanlar mümkünse siyasetten çekilmeli diyorum ben.

  • bohr atom modeli  (17.04.17 12:43:34 ~ 12:44:01)
chp'yi kapatip ayni cizgide farkli logoda, renklerde, yaklasimda yepyeni bir parti acilmali. ataturkcu olunmaya devam edilebilir ama adnan menderes zamaninda nasil beyin yikamissa chp gelirse camilerimizi ahir yapicaklar, kuranlari toplatacaklar, din elden gidecek diyen kitle epey genis.

tek cozum bu, yuzde 70i devamli sag partilere oy veren bir ulke icin.
  • baldur2  (17.04.17 12:46:51)
mermize +1000

sağda oy bölecek bir lider lazım.
  • cedex  (17.04.17 12:57:46)
hay sagda bolebilecek liderinize ya. akp ile saadet partisi sonra koalisyon kursa simdikinden daha mi farkli olacak? sagda oylari boleceginize sola cevirmeye calissaniz? sagda oylari bolunce sol iktidara gelmiyor cunku. ahmet tek basina gelecegine, cok yakin arkadasi, kankasi mehmetle iktidara geliyor.

  • baldur2  (17.04.17 12:59:53)
olur. ama kimse o taşın altına elini sokmak istemiyor.

diğer yandan da, sorun sol içinde bir örgütlenme sorunu değil. şu an hayır cephesi belli ki bazı bölgelere ulaşamamış. merkez sağın oy depolarını patlatmanın yolunu bulmak lazım, o da örgüt formu ile olacak iş değil. zaten merkez sağın oy depolarına gezi döneminde de pek ulaşabildiğimiz söylenemez.

bu arada, üç büyük ilin üçünün de akp-mhp ittifakına rağmen hayır dediğini unutmayalım...
  • babilbaligi  (17.04.17 13:07:44)
CHP'yi (ya da herhangi bir partiyi) kapattirmaya calisan liberal (?) insanlar var. Sizi gorunce ulkenin durumunu anlaybiliyorum.

  • Traveller  (17.04.17 13:08:44)
traveller sen ne ariza bir adamsin aga? yenilenmekten bahsediyoruz, hemen parti kapatiyor fasistler olarak algilamissin bir de uzerine liberal oldugumuzu iddia edip. uhhahahua.

  • baldur2  (17.04.17 13:20:18)
@entegre: ben hayır diyenler terörist diye biliyorum. koca cumhurbaşkanı yalan söyleyecek değil ya. 24 milyon teröristle yaşamaya hazır mısınız?

  • babilbaligi  (17.04.17 13:26:47)
Entegre +1

Onun gibi olmasam da gercekler onun anlattigi gibi.
  • Traveller  (17.04.17 13:42:11)
chp kapatılmalı diyen adamın zekasından şüphe ederim. kabul chp yarrak gibi parti, yönetimi baştan teslim bayrağı açıyor da başkası çıksın parti kursun, chp engel mi oluyor? azıcık beyninizle düşünün abi rica ediyorum ya.

  • doxanikee  (17.04.17 13:51:59)
"chp'yi kapattıymaya çalışan libeyal insanlay vay..."

güzel kardeşim chp'nin geçmişte kapandığı oldu zaten. sol partiler bölünmemiş olsaydı (erdal inönü bülent ecevit gibi) iktidar olabilecek oya sahip olabileceklerdi. en azından koalisyon olacaktı.

chp 87 seçimlerinde yoktu. anap zar zor birinci parti çıkmıştı.

atatürk'ün kurduğu ve geleneği olan bir parti olabilir ama ülkeyi geleneği olanlar değil çoğunluğu olanlar yönetiyor.

ek olarak chp'nin kapatılması oylarının mecburen başka bir sol partiye kayacağı anlamına geliyor. ikinci bir merkez sol parti açılırsa mecburen bölünecek. hiçbir sol görüşlü parti chp varken çıkıp akp ile mücadele edebilecek pozisyonda değil.
  • bohr atom modeli  (17.04.17 13:56:06 ~ 14:01:32)
yahu ne olacak chp kapanınca, bana açıklayın da elimde balyozla chp binasını yıkayım? chp yüzünden eli kolu bağlanan superman'ler, spiderman'lar sokağa çıkıp yeni parti mi kuracak? bir sik yaptığınız/yapacağınız yok car car konuşuyorsunuz.

korkaklığınıza kalkan aramayın allahaşkına. kim ne yapacaksa yapsın.
  • doxanikee  (17.04.17 13:59:53)
chp kapanınca ne olacak diyor adamlar deliriyorum ya. ulan ben de akpli veya hdp'li değilim. mecburen biz de chp'ye atıyoruz oyumuzu. ama ne değişecek demek ne kadar saçma.

bi kere yepyeni bir parti kurulacak. kimsenin bunlar geçmişte camilerimizi ahır yaptı diyemeyeceği bir parti. halkın "kurtuluşun yolu olabilir" diyebileceği "yeni" bir atılım.

ikinci olarak chp'nin oylarının bu partiye direkt olarak kayması için chp kapatılmalı diyorum. yoksa chp %15'e düşse bu yeni parti %20 alsa ne işe yarayacak? oyları bölmüş olacaksın.

hayır bir süre kapatılsa ne oluyor onu anlamıyorum. ne olur lan chp kapatılsa? rte diktatörlüğünü mü ilan eder? aa etti zaten?
  • bohr atom modeli  (17.04.17 14:04:44)
@bohr atom modeli en büyük hatanız, chp'ye "camilerimizi ahır yaptı" diyen insanların yeni bir sol partide birleşebileceğine inanmak.

  • gmzo  (17.04.17 14:11:27)
hocam zamanında ecevit'e falan oy verdi bu adamlar sonuçta. nasıl verdiler ben de bilmiyorum ama oluyor demek ki bazen.

o zamanlar chp'ye karşı bu kadar sığ bir karalama kampanyası yoktu tabii o yüzden biraz da.
  • bohr atom modeli  (17.04.17 14:14:13 ~ 14:14:52)
sorumu partinin kapatılması veya oyları bölecek başka bir sol parti şeklinde sormadım bilerek. bunlar faydadan çok zarar getirecek hamleler.
muhafazakarların chp antipatisini bildiğim için muhaliflerin bağımsızca örgütlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
ki zaten ülkelerin yönetim biçiminin geleceğinde de partilerin keskin çizgilerinin yontularak ortak bir amaç güden meritokrasi tarzına yöneleceğini düşünüyorum. bu olana kadar bizim gibi birçok nesil boktan yöneticilerle heba olacaktır tabi.
şu ülkede hak ve hukuk'un doğru bir şekilde işlemesi için kilit kelime "kamuoyu" oluşturmak. bir haksızlığın giderilmesi için yaygara kopması gerekiyor türkiye'de bildiğiniz üzere.
  • yons  (17.04.17 15:52:52)