Hangi Bölümü Seçersem Yurtdışına Kolay Giderim?

Şu an hukuk 3. sınıf öğrencisiyim. Biliyorsunuz hukuk okuyup yurtdışında çalışmak çok zor. Ben kesinlikle bu ülkeden gitmek istiyorum. Mezun olunca hangi bölümü tekrar okuyum ki çok kolay yurtdışına gidebileyim.

İşletme, Ekonomi, Psikoloji, Sosyoloji, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler

sadece TM bölümlerini yazdım. TM öğrencisiydim. Bu bölümler ODTÜ veya Boğaziçi'nde okunacak. Kapasitem var. ODTÜ'nün saydığım bütün bölümlerine 3 yıl önce puanım yetiyordu. Boğaziçi Sosyolojiye de yetiyordu. Ben aptallık ettim ve hukuk seçtim.

Hangisi? Lütfen mantıklı ve işe yarar cevaplar verin. Bu bölümlerde okuyanlar cevaplarsa çok iyi olur.

Psikolojinin geçerliliği yok akademi kovalamayacaksanız, sadece türkçe terapi yapabiliyorsunuz nihayetinde.(odtü psy, üstüne iki masterdan bildiriyorum sevgiler.)

  • kullanıcıadımbuolsun  (16.04.17 23:43:52 ~ 23:44:41)
4 yıl daha okumak gözünde büyümüyor mu? Bi de sinava girceksen en az 5 yıl. Onun yerine yüksek muksek kassan çok mu zor? Soruyorum yani. Soruna cevap değil ama yani

  • klar  (16.04.17 23:52:32)
dediğin bölümlerden iyi okullarda okunulursa işletme, ekonomi okuyarak belki gidilebilir.

ancak en iyi mühendislik - özellikle elektronik, bilgisayar, makine - okursan rahat gidersin. Tabi iyi üniversitelerde okumak şartıyla
  • Cruyff  (16.04.17 23:52:33)
bu ülkeden ayrılmanın en kolay yolu yüksek lisans ve ya doktorada ayrılmak değil, direkman lisans'ı yurt dışında okumaktır. benim minicik puanla, balıkesir mimarlık tutturan arkadaşlarım; ailelerinin desteği ile viyana teknik mimarlık'ta veya makina'larda okuyup, bir daha ülkeye dönmediler.

  • rain when i die  (16.04.17 23:54:20)
Ben Boğaziçi işletme diyorum. Kendimce nedenlerini şöyle sıralayayım.

-Dünyada özel şirketlerin sayısı devlet kurumlarına göre çok daha fazla. Siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler gibi bölümler doğrudan devletle ve doğal olarak devlet kurumlarıyla yakından ilişkili. Bu bölümleri okuduktan sonra özel sektör seçeneği yok gibi. Bu başlangıç olarak sınırlı bir alanı ifade ediyor. O yüzden alanı sınırlandırmamak adına bu ikisini eliyorum.

-Ekonomi diğerleri arasında bana göre en akademik olan bölüm. İçerisinde matematik var. Dünya parayla dönüyor. Kafası çalışan iktisatçılara hep ihtiyaç olacaktır. Ama yurt dışı da siyasette olduğu gibi ekonomi konusunda farklı sistemlere sahip. Türkiye'deki ekonomi anlayışıyla yurt dışındaki ekonomi anlayışı aynı değil. Her ülkenin kendi kaynaklarına, üretimlerine, harcamalarına göre farklı politikaları var. Türkiye'de öğrenilen ekonomi orada işe yaramayabilir. Bu nedenle bunu da eliyorum.

-Sosyoloji ve psikoloji gibi mezun olur olmaz iş bulma şansı tanımayan bölümleri de tavsiye etmem. İyi bir psikolog olmak için mezuniyet sonrasında birtakım eğitimler almak gerekiyor.

Özetle işletme okuyup, gerçekten iyi bir İngilizceyle anında kaçış yapılabilir.
  • dissendium  (16.04.17 23:55:17)
@klar
5 yıl daha okusam mezun olunca 27 yaşında olmuş olacağım. Çok geç bir yaş olduğunu düşünmüyorum. Bizim okulda 30-40 yaşında olup mezun olunca avukatlık yapma planları olan birsürü kişi var.

  • tahin pekmez yoğurt  (16.04.17 23:55:17)
@rain when i die
Yurtdışında lisans okuyacak kadar param yok. Memur çocuğuyum.

  • tahin pekmez yoğurt  (16.04.17 23:56:38)
Boşa türkiyede okumak diye bel bağlama .Tek çözüm yolun yurtdısında bir lisans okumak kardesim .

  • sorunvar  (16.04.17 23:58:25)
hukuk ortalaman iyiyse bilkent-boğaziçi gibi bir yerde political science tarzı bir alanda yüksek lisans yap, oradan phd'ye gidersin. iyi bir doktora tezi ile yurtdışındaki okullarda asistant prof olarak işe başlayabilirsin.

illaki sıfırdan okuyacağım diyorsan odtü iktisat-psikoloji, boun iktisat-işletme-psikoloji. ama açık söyleyeyim bunlara girersen de amacın yüksek lisans üzerinden yurtdışı olmak zorunda, zira iş bularak gitme ihtimalin tayyip'in yarın kalp krizinden ölme ihtimaliyle denk -bilkent iktisat okuyan birisi olarak yazıyorum-.
  • illusive88  (17.04.17 00:00:56)
Hukuk secersin ama Hukuk Sosyolojisi`nden master yapar gidersin yurtdisina. Öyle bir sinirlama yok. Ben Türkoloji okudum, öyle ciktim. Istedigin bölümü oku.

  • buf-e kür  (17.04.17 00:09:21)