Ikinci el arac (motosiklet) alacagim, prosedurler hakkinda yardim

Aklimda bazi sorular var, yardimci olabilirseniz sevinirim.

1. Araci uzerime aldiktan sonra mi parayi verecegim?
2. Nakit olarak mi, banka havalesi ile mi vermeliyim?
3. Parayi noter'de mi veriyoruz?
4. Noter masraflarinin hepsi bana mi ait?
5. Aracta sikinti yok deniyor, ustaya goturulecek, sikinti cikarsa usta masrafini arac sahibi mi odeyecek ben mi? Bunun icin sozlesme yapmaya gerek var mi? Ornek sozlesme nereden bulabilirim?

Simdilik aklimdakiler bunlar, ozellikle dikkat et dediginiz seyleri de yazabilirseniz mutesekkir olurum, tesekkurler.

bu işlerin resmi prosedürü yok. ben başıma geleni anlatayım.

1- noterde işlemleri yaparken verdim. zaten noter memuru satışta problem gözükmeyince sordu 'alacak verecek var mı aranızda' gibisinden.
2- ben nakit olarak verdim.
3- bkz. cevap 1
4- noter masrafları alıcıya ait olur, öncesinde pazarlık esnasında farklı bir şey konuşmadıysanız.
5- bu da satıcı ile konuşulması gereken bir şey. 'sıkıntı yok diyorsun, sıkıntı çıkarsa masrafı karşılarsın' derseniz, o da tamam derse, sorun çıkarmazsa o öder. ben sözleşme yapmadım. var mı yok mu bilmiyorum.
  • icim urperiyor  (16.04.17 15:00:51)
1. Noter evraklar hazır olunca imza atmadan önce, satıcıya soruyor paranızı aldınız mı falan diye. Ya o sırada verirsin, ya da daha sonra. Ben mesela motosikletin satışı tamamlanana kadar para almadım. Sonra noterden çıkınca aldım parayı.
2. Nakit de olur, karşı taraf kabul ediyorsa havale/eft de olur.
3. Noterde veya noterden sonra falan...
4. Masraflar alıcıya ait.
5. Sen kendi ustana götür baktır veya usta gelsin baksın. Usta bakma için para istiyorsa bedel sana ait. Tamirat masrafları satıcıya. Ben şimdiye kadar sözleşme gibi bir şey görmedim. Noterde sonuçta satış yapılıyor ve orada defter kapanıyor. Düşünki motosiklette satıcının kötü niyeti dışında bir arıza oldu, ki olabilir, adam ne yapsın?
  • malheiros  (16.04.17 15:03:52)
parayı noterde veriyorsunuz, noter satıcıya paranızı aldınız mı diye soruyor, satıcının evet demesi lazım.

noter masrafı alıcıya aittir.
  • karlmarx  (16.04.17 15:48:37)
arkadaslar aracin trafik cezasi, vergi borcu vs noterde cikiyor mu? bunlari alirken ben mi odeyecegim, yoksa odenmis mi olmali arac sahibi tarafindan

  • bollocks44  (16.04.17 22:36:48)
Çıkıyor. Bunlar ödenmeden de satış yapılamıyor. Sen neden ödeyesin abicim yahu?

  • malheiros  (16.04.17 23:55:35)