Formula 1 in hali neden boyle

Yasim cok fazla degil. 20 li yaslarimin henuz basindayim. 2002 yilindan beri abimle formula 1 izlerim ve kucucuk cocukken alonso hayraniydim. Hatta bana gore araclarin en guzel oldugu donem 2005-2006 yillariydi. Arka kanadin engin ve genis olmasi, lastiklerin seritliligi, motorun sesi, o benzin ikmali falan sabahin korunde kalkar cilginlar gibi izlerdim. Az once youtube'da bahreyn gp de pole u alan ismini bile bilmedigim bir cocugun 1 turunu izledim. Arabadan cikan ses yurek burkuyor. Tek kelimeyle rezalet. Noldu bu araclara ozellikle 2013 ten sonra ? Zaten 2007-2008 gibi (yaniliyor olabilirim) lastikler degisti, arka kanat yukseldi darlasti, motor hacmi kucultuldu, salak gibi bir sey oldu araba ama yine de izlenirdi. Ama 2013 ten sonrasi icler acisi. Bu durumun tek sebebi tasarruf mudur ? Ve hala f1 izleyen kaldi mi ?

Ben çok daha önce izlerdim. O zamanlar barichello, david coulthard, juan pablo montoya falan vardı. Raikonnen yeni yeni geliyordu. Schumi gene ambargo koyuyordu ama izlemesi zevkliydi bence de eskiden. Şimdi hiç içimden gelmiyor. Nedeni bence daha çok eski zamanlarda olmasına dayanıyor o zevkin. Açayım biraz. O zamanlar böyle internetler, dizi furyası falan yoktu. Mecburen tv karşısında olurduk ve F1 de bir ayrıcalık gibi bir şeydi. Ayrıca malum küçüktük kanımız çabuk kaynardı. Böyle F1 gibi bir şey de tam bize hitap ediyordu sanki. Arabalar, yarış, az kişi izlediği için gelen bir ayrıcalıklı olma hissi vardı.

  • begin again  (15.04.17 22:24:15)
Şurada açıklamışlar bir kısmını.

www.turkf1.com

Mühendislik açısından ses iyi bir şey değil. Makine mühendisliği bölümünde titreşim dersi var seçmeli olarak. Bu derste gürültü konusu da işleniyor. Ses televizyondan ne kadar güzel gelse de uzun vadede hem sürücü için, hem de çevredekiler için zararlı. Makinelerde amaç titreşimi ve gürültüyü en aza indirmek. Motorun sesinin çok olması onun güçlü olduğu anlamına gelmiyor. Bu çamaşır makinesi için de böyle, otomobiller için de böyle. Bir de mühendislik geliştikçe tasarımlara yeni bir gözle bakılıyor. Yapılan bir değişiklik, başka bir değişikliği tetikliyor.
  • dissendium  (15.04.17 22:29:35 ~ 22:31:06)
Hey gidi. Lacrim'in de dediği gibi ben de Alonso ve Renoult hayranı idim ve Michael'in ambargo koyduğu yıllarda Alonso kazansın diye hırslanırdım. Sonra nedense bir burukluk oluştu.. İzlememeye başladım. Ardından şifreli yayın vs.. derken işler iyice sarpa sardı. Belki de hala Avrupa da F1 aynı heyecanda izleniyordur ancak bizde şifreli yayın olmasından tut neredeyse hiçbir spor haberinde geçmemesi bu durumu yarattı.

  • st curse  (15.04.17 22:53:12)
İzliyoruz babamla.

  • bir ileti paylastim  (15.04.17 23:52:44)