D Vitamini Eksikliği

Aşırı sağ dökülmesi, tırnak kırılması ve bozuk cilt sebebiyle cildiyeye gittim. Kan testi sonucum şu şekilde çıktı:

25-OH Vitamin D3 = 8 (0-10 Şiddetli eksiklik)
Ferritin = 12 (Referans Aralık: 13-150)

Diğer değerler referans aralık içinde olduğu için yazmıyorum. Anladığım kadarıyla ciddi bir demir eksikliğim var. Daha önce de kan vermek istediğimde "Senin kanın sana zor yetiyor" diyerek almamışlardı.
Biliyorum sonuçları doktoruma göstermem en doğrusu ancak ne yazık ki bu aralar hiç vaktim yok. Basit bir D Vitamini tableti alımıyla çözülebilecek bir şeyse hiç gitmeyeyim diyorum. Eczaneden dümdüz D vitamini ve B12 tableti alayım mı? Ne önerirsiniz?

D vitamininiz çok düşük.

Demir depolarınız da boş.

En uygun doz ayarlamasını doktorunuz yapabilir. Bence sağlığınıza biraz vakit ayırabilirsiniz. Zaten tahlilleri yapmışsınız doz ayarlaması çok kısa sürede halledilecek bir şey.
  • ruh i tibbiye  (15.04.17 18:04:38)
Inanilmaz dusuk D vitamini o nedenle ben de doktor oneririm. Ha doktora gitmeye su an hic vaktim yok diyorsan en azindan 5000'lik falan bir tabletle baslayip doktora gidene kadar idare edebilirsin. B12 meselesini bilmiyorum.

  • elcucu  (16.04.17 07:39:42)