lys dil seçimi ve tercihler

merhabalar. herkese iyi akşamlar dilerim. sorum lys tercihleri hakkında.
bir dil öğrencisi dil sınavına almanca veya fransızcadan girip, ingilizce bağlantılı bölümlere bu sıralamasıyla yerleşebilir mi?
örneğin fransızca lys'ye girip 200. olursam 800-900'le alan boğaziçi ingiliz dili ve edebiyatı bölümüne girebilir miyim? yoksa ingilizcesine mi girmem gerekir? çünkü sıralamalar her dil için farklı oluşturuluyor.
teşekkürler.

Eskiden tercih ediliyordu. İngilizceyi kazanamayanlar Almanca seçerdi şimdi durum ne bilmem.

  • iddaaci  (14.04.17 23:52:56)
dil puanları da kendi içinde ayrılıyor. ona dikkat etmen mühim elbette.
ama sanırım batı dilleri kendi içinde aynı grupta yer alıyordur, yani fransızcada çok iyiysen fransızcadan girip ingilizce bölüm tercih edebilirsin.

edit: @once hakliymis, ingilizce bölüm ingilizce istiyormuş. :3
  • aydogank  (15.04.17 00:02:11 ~ 00:24:33)
İkisi de değil.

Fransızca'dan girersen doğal olarak Fransızca'ya yerleşirsin, Almanca'dan girersen de Almanca'ya. Bazı okullar Fransızca bölüme sadece Fransızca ile alır. Fakat bazı okullar İngilizce sıralamasıyla bu dillerin bölümüne alır. Örnek; Hacettepe Fransızca Öğretmenliği, Ege Alman Dili Edebiyatı.

Yani Ege Üniversitesi Alman Dili Edebiyatı hedefliyorsan İngilizce LYS çözebilirsin.

Fakat hiç bir şekilde İngilizce LYS yapmadan İngilizce bir bölüme girmek mümkün değildir.
  • once  (15.04.17 00:09:29 ~ 00:11:58)
ingilizce öğretmenlerine ait bir grupta sordum:

"Yok hayir tabii ki de olmuyor öyle. Ingilizce Fransizca Almanca testleri de oldugu icin onlardan hangisini yaparsa onunla girer. Ama test olmayan diller yazilabiliyor dil 3 (geneli bu) den secebiliyor mesela Cin Dili'ne gidecek veya Japon Dili...."
  • sanat guresi  (15.04.17 00:10:00)
ben de tam olarak böyle olması gerektiğini düşünüyordum, mantıklı @sanat guresi @once
çok teşekkürler herkese

  • tejeve  (15.04.17 00:13:18)