Kedi sahibi olan duyurucular

Tatile gittiğinizde napıyorsunuz? Hep bir yerlere mi bırakıyorsunuz ya da yanınızda mı götürüyorsunuz? Kedi sahiplenmek istiyorum ama bu durum kafamı çok karıştırıyo benim bırakabileceğim biri yok her yere de götüremem bu durumda imkansız oluyor herkes nasıl yapıyor bu işi ya?

ben bir kere veterinerime bıraktım. kediye çok da iyi geldi. ısırma huyu falan kısa süreliğine geçti. çok da güveniyorum. kafeste pek durmuyor orada çünkü ne zaman gitsem kedilerin gezdiğini görüyorum. ya da öyle denk geliyor bilmiyorum.

  • matilda  (14.04.17 23:04:15)
Yazlığa gideceksem götürüyorum. Genelde kendi arabamızla gittiğimiz için sorun olmuyor. Tabi bütün camlarda sineklik var.
Yazlık değilse annem ve babam bakıyor evde, bir de komşum en yakın arkadaşım, sağolsun uzun tatillerde evini açıyor yoksa bize uğrayıp ilgileniyor.
Bunlar dışında göktürkte bir pansiyonu çok övdüklerini duydum ama bi deneyimim yok.
Evcil hayvan dostu otel ve pansiyonları tercih edebilirsiniz ya da 3-4 günü geçmeyecek tatillerse komşu ile çözüm bulunabilir.
  • dijalli  (14.04.17 23:05:40)
Benim en çok zorlandığım konu buydu, önceden annemlerin yanındayken annem bakıyordu ne güzel ama taşınınca tatile gidecek olsak kimseye bırkmak istemiyoruz çünkü kedi evine alışkın oluyor. Başka yerde stres oluyor ve psikolojisi geçici de olsa etkileniyor. Biz yalnız da bırakamıyoruz çünkü akşam birkaç saat geç kalsak depresyona girip yemeğini bile yemiyor. Hal böyle olunca çareyi eve erkek arkadaşımın kardeşini çağırmakta ya da annesinin evine bırakmakta bulduk. Mümkünse kedinin alıştığı evde birileri baksa daha iyi olur.

  • neferkitty  (14.04.17 23:11:11 ~ 23:12:08)
yazlığa gideceksek götürüyoruz.1 kere uçakla gittik ama genelde arabayla daha rahat oluyor.uçağa giriş çıkış güvenlik vs çok fazla stres yapıyor bizim kız.

onun dışında 3-4 günlük bir durumda arkadaşlarımıza rica ediyoruz.her gün gelip mama su düzenlemesi yapıyorlar,bi iki saat evde takılıyorlar.
kafeste tutacak bir veterinere çok zor durumda kalmadıkça bırakmam.

çocuk sahibi olmak gibi bir sey.her durumu göze alarak sahiplenin yoksa hayvana da yazık.
  • demoniclewinsky  (14.04.17 23:31:51)
Yanımda götürüyorum valla. Uçak yolculuğu da yaptı, otomobil de. ilk gün biraz bocalıyor ama sonra alışıyor ortama. Gerçi ben otelde filan kalmadığım için sıkıntı olmadı. Annemlerin yazlığa götürüyorum. Orda da kendine çevre yaptı. Şehirdekinden de çok daha albenili bir çevre elbette.Kuşlar, sinekler, böcekler, sincaplar, kediler, köpüşler oooo hoohooo. Gayet de tatil yapıyor zilli :)

  • old possum  (15.04.17 00:13:26)
Evde bol mama, su ve kumla bırakıyoruz. 2-3 günde bir bir tanıdık gelip kontrol ediyor. Geldiğimizde çok sağlam fırça yiyoruz önce. Sonra sirnasiyor sebekler.

  • kedili madam  (15.04.17 02:22:44)
Tek kedi değil 2 kedi bakıyoruz. Mamayı suyu önlerine yığıp gidiyoruz.

16 gün başbaşa bırakmıştık bir defasında mecburen (kimseyi ayarlayamamıştık), küsmemişlerdi bile. Geldiğimiz gün aynı şımarıklıklarıyla devam ettiler.

Şimdi 3 kedimiz var, artık biz yokken herhangi bir psikolojik sorun yaşamıyorlar.

2 kedi bakmak tek kedi bakmaktan kolaydır. Kedi sahiplenmek istiyorsan aynı yaşta iki kedi al.

Tatil olmasa da geceleri bile sıkılır tek kedi. Senin gibi 8 saat aralıksız uyumuyor, 2 saat uyuyup kalkıyor oyun arıyor. Tek kedi olursa sabah sen uyandığında seni çok darlar, işe veya okula gidiyorsan beni bırakıp gittin diye küser, akşam hırçınlaşabilir de.

İki kedi olursa sabah uyandığında birbirleriyle enerjilerini atmış olduğunu görürsün, işten/okuldan gelince de tüm gün sıkılmamış olurlar.

Birden fazla kedisi olanlara sor istersen, herkes söyleyecektir sana çift kedi bakmanın tek kediden kolay olduğunu.
  • harzem  (15.04.17 02:36:00 ~ 02:38:44)
kedi sahibi olmanın en sıkıntılı tarafı bu. bizimde bırakabileceğimiz biri yok aileler uzakta zaten. anahtar bırakabilecek kadar yakın arkadaşlar ise kediden korkan tipler kısacası gel mamasını kontrol et diyeceğimiz biri de yok.

2 gecelik vs kısa tatillerde evde bırakmak bir yere taşımaktan daha iyi oluyor. şimdiye kadar max 4 gece 5 gün yalnız bıraktık. onda da baya trip yaptı. tabii bizde üzüldük onu yalnız bırakınca vicdan yapıyorsun, tatilden de bir şey anlamıyorsun. Allahtan bizim Antalya da ev var. Uzun tatillerde arabamızla götürüyoruz. Çok stres oluyor ama. arabadan çok korkuyor. kum kabını taşı, taşıma kabını taşı ayrı bir yük oluyor. Gittiğimiz yeri ona göre düzenle. Ev 8. kat mesela pencerelere yırtılmayan sineklik tarzı tel çaktık vs. Biz gidince annem sökmüş onları tabii. İstanbul Ankara gibi yerlerde yaşasak bırakmak için kedi oteli tarzı yerler oluyor burada öyle şeyler yok. Tabii onlara da bütçe ayırmak lazım. Kısacası sık sık seyahat edeyim diyorsan biraz sıkıntı. bizim kedi var diye iptal ettiğimiz planımız çok oldu.

harzemin cevabını görünce ikinci kedi fikri çok iyi geldi ama onu da eşim istemiyor. masraflarda ikiye katlanacak kolay değil. kum kabı bile 1ken 2 olacak daha çok tüy daha çok temizlik.
  • yue  (17.04.17 18:44:47)
@yue bende 3 kedi var kum kabı tek haftada bir kumu değiştiriyorum sorun çıkmıyor

  • devilone  (18.04.17 10:50:24)
Sırf bu sebeple kedim ölürse kedi almayacağım bir daha.

  • SiyamkedisiZorro  (18.04.17 12:28:47)
iş gezisi için 10 gün kedimi evde yalnız bırakmıştım . evin değişik yerlerine koltuk arkalarına koridora 5-6 noktaya su ve mama dolu kaplar bırakmıştım döndüğümde hepsi bitmemişti . banyoya 2 ayrı tuvalet ve kum koymuştum .
kediler gün içinde çoğunlukla uyurlar problem olmuyor . kediler evi sahiplenir köpekler insanları.
anahtarı verdiğim bir arkadaşım pek hayvansever değildi kendisi kapıdan şöyle bakıp çıkmıştı birkaç defa.
  • devilone  (18.04.17 12:43:18)
devilone senin kediler karakter olarak iyiymiş demek ki. benim kedi okbli, aşırı titiz. tatile giderken bile 2-3 yere kum bırakıyorum kirli kaba hayatta girmiyor. hele 2. kedi gelse asla aynı kabı kullanmaz. günlük temizlemezsem kabını tutuyor tuvaletini.

  • yue  (18.04.17 12:44:08)