Seçim Güvenliği (Mükerrer Oy) Hakkında Bir Soru

Arkadaşlar,

Kafama bir şey takıldı. Artık seçim mürekkebi de olmadığına göre bu işler biraz sıkıntılı değil mi?

Şöyle ki, X partisi kendi seçmenlerinin bir kısmına dese ki " YSK'dan ayarladık sen 3 sandıkta da gözüküyorsun, git 3'ünde de oyunu kullan, 3 sandıkta da ismin çıkacak."

Böyle bir durumu anlamanın, engellemenin bir yolu var mıdır? Sizce böyle şeyler yapılıyor olabilir mi?

ysk'da bütün partilerin üyeleri var ama sözü geçen üyeler tabi ki akp'den,
dediğiniz imkansız değil, ama uygulandığını sanmıyorum.

  • luchetti  (12.04.17 15:38:14)
imkansız değil, yapılabilir fakat diğer suserın dediği gibi tüm parti görevlileri var, kontrol edilemeyecek durum değil.

fakaaat bu seçimlerde başka bir durum var ki, göz ardı edilmemeli. 142 belgesi ile oy kullanan görevli memurlar normalde ıslak imzalı belge ile oy kullanabiliyorlardı. ama bu seçimlerde fotokopi ile oy kullanabilecekler. bunun kontrolü nasıl sağlanacak hiçbir fikrim yok.
  • yedekli  (12.04.17 15:51:21)
seçsis aynı tc kimlik no'ya ilişkin oyu ikinci defa kayıt altına almaz. dolayısıyla ilk girilen oydan sonrakiler sisteme alınmaz. tabii seçsis de insan kontrolünde olan bir sistem sonuçta. minareyi çalan kılıfını hazırlayabilir.

ayrıca ysk meclisteki partilere sandık bazlı seçmen listesi veriyor. ha mevcut partilerden hiçbiri bunu karşılaştıran sistem çalıştırmaz o ayrı da. sonuçta tutanaklar üzerinden de kolaylıkla anlaşılacak bir durum değil.

canınızı sıkmak istemem ama dünyada her ülkedeki seçimlerde bahsettiğiniz hile yapılabilir ve sıradan vatandaşın yapabileceği bir şey yok.
  • ben seven biriyim  (12.04.17 22:46:53)