6 aylık cins olmayan köpek

bizimkiler 5-6 ay önce bu miniği almışlar diğer köpeğimiz yaşlı ve hasta diye (8 yaşında). köy yerindeyiz haliyle evdekilerin amacı tavuğu, ördeği ve hatta evi beklesin, havlasın ve haber versin. o sebeple köpeği hiç eğitmemişler adeta koyun besler gibi besleyip gerisini ellememişler zaten yaşlı olan köpekte de son zamanlarda aynı sorun var. hayvan kulübeden bile çıkmıyor, korkuyor.

gel desen git desen ya da ismini söylesem bile tepki vermiyor. onu hep bakan besleyen annemi dahi dinlemiyor. cinsi bizim buralarda masti denilen bir cins. 1 haftalığına evdeyim bir şeylere öğretebilme şansım var mı ona?

1 haftada anca ödül yöntemiyle birşeyler öğretilebilir sanırım.
Elinizde sevdiği bir yiyecek olsun mutlaka, ama küçük parçalar halinde.

Mamayı gördüğünde zaten yanınıza gelmek isteyecek, bu arada sürekli "gel" deyin.
Geldiğinde kafasını okşayıp bir parça mama verin.
Aynı işlemi bazen mama vermeden de, sadece aferin deyip kafasını okşayarak tekrar ederek yapın.

Oturma vs. işlerini de aynı taktikle deneyin.
  • quaker  (12.04.17 13:30:54 ~ 13:31:28)
cins olup olmamasi cok da fark etmiyor. benimki de kirma bi kopek. egitime de asiri isteksiz. ismine cani isterse bakiyor ama ayaklarini yikamam icin, 3 yasinda kuvete girmesini ogrendi. odul mamasiyla tabi :) ayni anda bikac sey ogrenemez belki ama yavru oldugundan cok daha cabuk ogrenir.

  • pide  (12.04.17 15:30:43)