alerjisi olanlar...

annem dün gece içtiği cabral adlı kas gevşetici yüzünden anaflaksi geçirdi(yani alerjik şok). bilinci kapandı, nefes alıp verebiliyordu sadece. hastanede bir süre titreme nöbeti geçirdi, 2-3 saat kadar. gece yoğun bakımda kaldı vs

sorum şu, bu ilaca alerjik tepki vereceğini bilmiyorduk ve böyle bir sonuç çıktı. eğer evde olmasam muhtemelen ölmüştü. başka şeylere de bu tip tepki verebilir. reaksiyonlar ilk başladığında basit bir antihistaminik içmek bu alerjik şoku durdurmaya yeter mi? bu konuda tecrübeli olanlar ne yapıyorsunuz alerjinize karşı?
teşekkürler

Anafilaksiyi antihistaminik durdurmaya yetmez, solunum yollarında ödem ve spazm başladığında sadece adrenalin çözer. Ancak bunun dozunu kendiniz ayarlayamazsınız, adrenalin iki ucu keskin bıçaktır dozu doğru ayarlanmadığında öldürebilir bile. Yurtdışında hazır tek dozluk adrenalin kalemleri satılıyor ancak Türkiye'de var mı bilmiyorum. Evde sadece kortikosteroid enjeksiyonu yapabilirsiniz, kas içi enjeksiyonları da etkilidir ve en azından zaman kazandırır. Alerji maalesef böyle bir şey; hiç alerjisi olmayan bir şeye karşı 1. milyonuncu kullanımında bile her an alerji geliştirebiliriz. Geçmiş olsun.

  • neferkitty  (11.04.17 22:55:20 ~ 22:58:34)
bilmediğim ilacı içmiyorum, mecbur kalırsam en düşük doz ile ve internette araştırarak içiyorum.
karşılaştığım eczaneler ve doktorlar bilgi vermekten oldukça acizler.
dicloflam isimli ilacı tanıdığım çoğu kişi kullanırken bir sorun yaşamamasına rağmen ben içtiğim zaman şiddetli bir kalp çarpıntısı yapmıştı doktora gittiğimde sıra beklemesi, yol filan derken ekg çekildi bir daha içmedim.

daha büyük risk durumlarında ne yapılacağını bilmiyorum.
böbreklere ağrı girmesine sebep oluyorsa fazla su içmeye çalışıyorum.
  • kararsızataletfilozofu  (11.04.17 23:13:43)
Tekrar anafilaksi geçirirse antihistaminik vb durdurmaz, Adrenalin yapılması lazım Adrenalin içeren ve tek kullanımlık "PENEPIN" adlı oto-enjektör var gerekli dozu kendi yapıyor ve yapması da çok kolay fiyatı yüksek sanırım internetten görüğüm kadarıyla 170 lira diyor. Alıp yanında bulundurursa çantasında taşırsa böyle bir durum olduğunda kendisine kolaylıkla uygulayabilir. Onun dışında tek çözüm acil hastaneye yetiştirilmesi ancak o kadar hızlı götürme imkanı büyük ihtimalle olmayacaktır. Doktora yine de danışın. Nelere alerjisi olduğu öğrenmek için de hastaneye, allerji bölümüne gidebilirsiniz

  • onurlu  (11.04.17 23:31:25)