Bu fotoğraf photoshoplu mu?

National Geographic'in instagram sayfasındaki bazı fotolar fazlasıyla doğallıktan uzak gibi geliyor. Bu fotoğraf bilgisayarda işlenerek mi bu hale gelmiş?

www.instagram.com

işlenmiştir elbette

  • luchetti  (11.04.17 00:56:15)
Fotoğraf sanatçısı bir tanıdığımız bana çektiği fotoğrafları göstermişti ama photoshoplı gibiydi, ben de var mı yok mu vs derken çekim tekniği ve de yazıldığı üzere çekim anındaki ya da sonrasındaki dijital oynamalar ile alakalı olduğunu söylemişti. Photoshop yoktur ama çeşitli tekniklerle bayağı bayağı shoplu gibi fotoğraf çekiyorlar ben de şok olmuştum. Makineleri de aşırı profesyonel cihazlar, bence çekim anında yapılan düzenlemeden ibarettir. Sonrasında oynanmamıştır.

  • neferkitty  (11.04.17 01:09:31 ~ 01:11:03)
bu adamlarda sağlam lens vardır, fotoğraf çekecem diyede okadar uğraşmış düşünmüş. hiç işlenmemiş olabilir

  • bnmzz  (11.04.17 01:10:01)
Yüksek ihtimal işlenmiştir ama, zaten günümüz fotoğrafçılığı da bu illa ki olur. Makineler bile çekerken renk gamını zitligi ayarlayıp çekiyor. Ancak analog makine ile fln çekilecek ki müdahale edilmemiş olsun. Onda bile film farkı oluyor yani aslında.

  • nucleon  (11.04.17 01:51:59)
Raw formatında çekilmiş ise fotoğraf birçok değer üzerinde, oijinalliğini bozmadan oynama yapılabiliyor. Bu fotoğrafta da yüksek ihtimalle bir müdahale söz konusu.

  • lüzumsuz adam  (11.04.17 02:05:22)
nat geo instagram sayfasındaki fotoğrafların çoğuyla oynanıyor, kesinlikle bunda da var.

  • ada meltemi  (11.04.17 03:12:07)
Burada göze doğal görünmeyen bir görüntü var bana göre, hatta animasyon film sahnesine benziyor. Lens işi olması mantıklı gelmiyor.

  • mikro patlama  (11.04.17 04:42:35)
Fotolar raw çekiliyor illaki bir iki değer oynanır yani fakat öyle düşündüğümüz gibi aşırı bir oynama olduğunu zannetmiyorum yukarıda da bahsediliyor zaten adamların kullandığı lensler bizim rüya lens grubumuzu oluşturuyor :(

  • gozu acik sevisen yahudi  (11.04.17 09:46:05)
Makinadan ciktıgı gibi olabilr ancak zamanımiz makinaları kendileri hallediyorlar o isleri. Ote yandan usta fotografcilar genelde raw yani ham formatta cekip sonradan duzenliyorlar. Benim fikrim oynanmis olabilecegi yonunde.

  • delicevat  (11.04.17 11:13:12)
fotoşop denir mi bilmiyorum ama renk keskinlik sıcaklık gibi ayarlarla oynanmış mutlaka.

fazla bir müdahale yok bu fotoğrafta
  • dieselsingle2  (11.04.17 11:46:55)
karanlık oda süreclerinin kendisi fotografa müdahale etmek demek zaten. "dogalliktan uzak" olmak fotografin dogasinda var, disarida gözünün gördügünü, bir makine ve kimyasal ya da elektronik işlemlerle kaydediyor, bunu bir ortam üzerine basıyorsun. bunun hic bir anında dogallik yok.

  • thewizardofearthsea  (11.04.17 12:10:51)