Kimyasal silahla öldürmeye niye çok tepki oluyor?

Geçendeki kimyasal silahla 100 küsür kişinin öldürülmesine dünya çok tepki gösterdi bildiğiniz gibi? Ama neden?

Aslında demek istediğim o 100 kişi normal silah veya bomba ile öldürülünce normal oluyo ama kimyasal ile öldürülünce olay oluyor ben bunu anlamıyorum.

Insanların nasıl öldürüldüğünden çok ölmesi önemli değil mi? Kimyasal veya normal silah ne farkeder?

-efendim şurada 100 kişi bomba ile öldürülmüş
-kınıyoruz

-efendim şurada 100 kişi kimyasal silahla öldürülmüş
-ne nasıl olur hemen müdahale

Acı çeke çeke ölüyorsun. Diğer ölümlere de aynı tepki gösterilmeli ama sanırım sebep bu.

  • fyodor dostoyevski  (07.04.17 13:56:18)
Kimyasal silahlar 1925 'te yasaklandı. yasak olduğu için daha çok dikkat çekiyor. yoksa sonuç kimsenin s*kinde değil yani.

  • allaccess  (07.04.17 13:56:37 ~ 13:57:02)
bence çok doğru noktaya parmak bastınız.

mesala mart ayında koalisyon güçleri hava saldırılarında işid ve rusya'dan daha fazla sivil insan öldürmüş. ama kimsenin buna gıkı çıkmıyor. bu arada rusya'nın da aslında abd'den az kalır yanı yok. abd 260, Rusya 224 insan öldürmüş.

bu arada yanlış anlaşılmasın kimyasal saldırıyı savunmuyorum.
  • hononu  (07.04.17 14:12:07 ~ 14:13:42)
Her şeyde olduğu gibi savaşlarda da bir kural bir intizam olur, bomba atarsın bu savaşın içinde olan bir şeydir ama kimyasal kullanmak hileye girer. O nedenle yasak. Misal bir insanı silah çekip alnından vurduğunda da cinayet işlemiş oluyorsun kolunu bacağını taşaklarını kesip kan kaybederek ölmesini bekleyince de cinayet işlemiş oluyorsun ama birinde sadece cinayet işlemiş oluyorsun diğerinde canavarca hislerle cinayet işlemiş oluyorsun, yaptırımları da farklı farklı oluyor. Öyle düşün.

  • angelus  (07.04.17 14:18:20)
+1 angelus

iki seçeneğin olsa; bomba veya silahla tak diye öldürülmek mi isterdin? Yoksa ağzından köpükler gele gele, ciğerlerin kan dola dola, kasların kasıla kasıla, can çeke çeke mi ölmek isterdin? Hangisinin ölümüne gönlün daha razı olurdu?

ben bir de savaşlarda ölü sayısının kıyaslanmasını mide bulandırıcı buluyorum.
  • dessy  (07.04.17 14:25:31)
allacces+1

Kimyasal silah kullanmak yasak. Yasak ihlal edilince gaza geldiler. Yoksa kesilen kafalara, yakılarak öldürülenlere falan pek ses edilmiyordu. Savaşın ve politikanın pis yüzü işe.

tr.wikipedia.org
"Yüzyıllar boyunca ülkeler ve uluslararası organizasyonlar, silah kontrol anlaşmaları ile kimyasal silahların sınırlandırılması ve kontrol altına alınması için birçok çaba sarfettiler. Sıklıkla bu anlaşmaların gerekçesi "bu silahların tiksindiriciliği" üzerine olan genel inanç[2] ve kimyasal silahların hislerle ve uygar savaşımla uyum göstermediği konusundaki genel kabuldür.[3]"

Burada yazılmamış ama bir diğer nedeni de kimyasal silahların sadece kullanıldığı bölgeyi değil, yayılarak daha geniş bir alandaki tüm habitatı kontamine etmesidir.
  • peggy  (07.04.17 14:38:40 ~ 14:39:12)
Kimyasal silah savas sucu, uluslararasi anlasmalar falan. Aci cektirerek feci sekilde olduruyor genelde kimyasal silahlar, bu gerekce gosterilerek de kullanimi ulusararasi anlasmalarla yasaklanmis.
Bu yuzden kimyasal silah kullanildiginda askeri mudahale mesrulasiyor. Kimyasal silah tam bir joker kart yani anlatabiliyor muyum?

Bu yuzden kimyasal silaha bu kadar tepki veriliyor. Tabii ki medya pompasiyla.
Yoksa aci her turlu silahta var. Bombalan bir yerdeki yaralanmalarin ne derece oldugunu, fuze yiyen bir yerde hayatta kalanlarin ne durumda olgunu kac kisi goruyor surada? Kimin fikri var hangi silahin ne kadar aci verdigi konusunda? Kac kisi bombalanmis bir yeri saldiridan hemen sonra gidip gordu?
Kimyasal silah konusunda boyle bir algi yaratildi dunya capinda, cunku cok ise yariyor.

Ha sevgi pitircigi uluslararsi sivil toplum orgutlerinin bir tarafindan uydurup rapor hazirladigini, is bittikten sonra yanlis rapor hazirladigini kabul ettigini de gorduk bu dunyada.
  • stavro  (07.04.17 14:51:50 ~ 21:58:29)
Stavro+1

Ayrica bir insan devlet otoriteleri tarafindan askere alindiysa ve savasmak zorunda birakildiysa bu onun masumiyetini kaybettigi anlamina gelmez. Masum insanlar oluyor diyebilmek icin olenlerin illa sivil olmasi gerekmiyor.
  • luchetti  (07.04.17 15:24:38)
Haci bu son olayda yine kimsenin umrumda diil. Yalniz kamoyu bu duruma asiri hassas oldugu icin Trump baskan bunu koltugunu saglama almak icin kullandi. Cunku basa geldiginden beri surekli saldiri altinda ve suclama buyuk, Rusya ile isbirligindesin deniliyor. Simdi bu bombalama ile bakin Ruslarla is yapmiyorum demis oldu. Burada Rusyayla bir danisikli dovus soz konusu galiba. Cunku Rusyanin asker yolladigi bir yer icin Esad'a destegimiz de bir yere kadar demesi biraz garip.

Soruna gelicek olursak bu insanoglunun yavsakligindan kaynaklaniyor. Sen o cocuklari oldurdukten sonra nasil oldurdugunun cok onemi yok. Ortadogu da hayat ucuz. Olan cocuklara oluyor.
  • tezek  (07.04.17 16:17:52 ~ 16:19:43)
Kimyasal silahın bulaşma, yayılma ihtimali var.

  • rhan  (07.04.17 19:13:34)