depreme hazır mısınız?

memleketin değişik yerlerinden ara sıra deprem haberleri geliyor. ama bunlar düşük şiddette olduğundan fazla ciddiye almıyoruz, normal haber gibi okuyup geçiyoruz sadece.
oysa bildiğimiz gibi istanbul'da büyük bir deprem bekleniyor ve olası can kaybının 70bin civarında olacağı tahmin ediliyor.
17 ağustos depremini bizzat yaşamış biri olarak bunları düşündükçe uykularım kaçıyor. el feneri,telsiz,düdük vb. acil ihtiyaç malzemelerini stokladım.
sizler bir hazırlık yapıyor musunuz bununla ilgili?

Ben de bi ara deprem çantası hazırlamayı düşünmüştüm de hazırlamadım.

Bu arada deprem değil binalar öldürür. Hazırlık aşamalarınıza binanızın durumunu kontrol etmeyi ekleyebilirsiniz. Tam yöntemini bilmiyorum ama bir ölçüm şekli varmış, gelip binadaki kolonlardan makine ile parça alınıyormuş ve onım dayanıklılığı ölçülüyormuş. Bunu yapan yer de belediye sanırım. Bunu bir araştırıp binanızın sağlamlığına bakabilirsiniz.
  • senolll  (06.04.17 00:28:55)
17 Ağustos'u İzmit'te yaşadım. Hem de 7 yaşındayken. Birkaç yıl içinde o deprem de unutuldu. Unuttuk. Ben bilinçlenmek dışında pek bir şey yapmadım açıkçası. Bunlar bizi aşan şeyler. Devletin bu konuda ciddi çalışmalar yapması gerekli.

  • dissendium  (06.04.17 00:32:00)
Ankara'da yaşıyorum hiçbir hazırlığım yok. Olası İstanbul depremini düşünmek bile istemiyorum. Sığınmacılar bir taraftan, terör bir taraftan, yetenekli bay tayyip ve şürekası diğer taraftan. Yıkimdan sonra Ordu yardım etmek ve düzeni sağlamak için dışarı çıksa saldıranlar olur lan kaosa bak. Yurt dışından yardım gelse kabul etmezler amk (ki bu daha önce oldu) Allah gecinden versin mümkünse vermesin ne diyeyim...

  • Ufuk  (06.04.17 00:39:13)
feneri düdüğü geçeceksin arkadaşım, bol miktarda su ve dayanıklı gıda stokla. bina çökerse zaten ölür gidersin en fazla bir iki gün işkence çekersin. asıl eziyeti binasında çatlak bile olmayanlar yaşayacak.

  • loser blueser  (06.04.17 01:15:57)
deprem olursa evden çıkmayı bile düşünmüyorum. bina yeni, bölgenin zemini sağlam. belki balkondan dışarıdakilere bakıp bir sigara içerim.

  • catch the arrow  (06.04.17 01:16:45)
Yaklaşık 1 yıldır deprem çantası hazırlayacağım diyorum ama hala bir girişimde bulunmadım.

  • orta buyuklukte bir ulkenin krali  (06.04.17 01:44:45)
ben bir stkda arama kurtarma görevlisiyim. yıllarca bu konuda çalıştık ama ben bile hazır değilim.

hazır olsan ne olur ? depreme evde yakalanacağın deprem çantanı alıp çıkabileceğin belli mi ? ve zaten bir şekilde hayatta kaldıysan emin ol devamında açlıktan ölme olasılığın çok çok düşük. sadece o kısa süreyi daha konforlu geçirmiş olursun.

istanbul gibi bir şehirde olacak depremde çıkaca koasun boyutu nedeniyle anca kendini kurtarabilirsin.

amerikanvari survival senaryolarını-hazırlıklarını gerçekçi bulmuyorum.
  • orpheus  (06.04.17 02:00:07 ~ 02:12:44)
Herkes depremi evde karsilayacak anlasilan, balkondan selamlama yapmayi planlayan bile var. Devlet hazir olmadigi surece siz istediginiz kadar hazir olun...

  • kassiopeia  (06.04.17 02:12:12)
Radikal bir hazırlık yaparak uzağa taşındım. :)

Taşınmadan önce ise kendime göre birtakım hazırlıklar yaptım. Evde deprem çantasında su, bisküvi, fener, düdük ve arabanın yedek anahtarı vardı. Suyu ve bisküviyi birkaç ayda bir yeniliyorduk. Yatağın yanında duruyordu. Arabanın bagajında ise iki ince polar battaniye, tuvalet kağıdı, ıslak mendil, bazı ilk yardım malzemeleri, 100 TL (gerçi o durumda hiçbir şey etmeyebilir), outdoor su arıtma filtresi ve belirli birtakım ilaçlardan vakumlayıp koyduğumuz küçük bir çanta vardı. Tabii 'Deprem olursa, umarım onları kullanabilecek durumda olurum' diyordum. Sonuçta bu işin bir de deprem sonrası kısmı da var; yiyecek yok, ekmek gelemiyor; hastalıklar; vb.
  • aychovsky  (06.04.17 02:51:01)
hiç bir hazırlık yapmayan arkadaşlar için bir güncelleme yapayım dedim:

tr.sputniknews.com

yavaş yavaş sıra istanbul'a da geliyor galiba.
  • izole  (08.04.17 01:23:36)