gss almanyada geçerli mi?

erasmus stajı için almanyaya gideceğim gssden yeşilkartlı olarak görünüyorum ya da ona benzer bir şey 1.5 ay sgklı göründüğüm içinde sigortalı olarak görünüyor olabilirim. her neyse almanyada a/t 11 diye bir sigortadan faydalanma şansım varmış ama gss den faydalanan bu belgeyi alabiliyor mu almanyada kullanmak için?

güncel durumu bilmiyorum, bizim zamanımızda SGK (o zamanki SSK)lı isen veya anne/babandan yararlanıyorsan AT 11 oluyordu, yani memurların emekli sandığı ve esnafın bağkuru olmuyordu. yeşil kartı hiç bilmiyorum.

  • niye ama  (05.04.17 18:57:17)
sgk genel müdürlügü'ne bir sor derim, normalde ögrencilerin 25 yasini doldurana kadar a/t 11 alma hakki oluyor.
ögrencilerin yaptirabilecegi ucuz sigortalar da var. 1,5 aylik 40-50 euro civarina sigorta yaptirabilecegin yerler var eger a/t 11 alamazsan.

  • antopoloji kusu  (05.04.17 19:07:32)
öncelikle seyahat sigortan olmadan vize vermezler. her türlü özel sigorta yaptıracaksın.

gelince sgk'dan da parayı almaya çalıştım. bana şöyle bir şey söylediler: eğer yurtdışına çıkmadan önce buraya gelip bizden belge alsaydın sana ödediğin ücreti geri verirdik.

gidip oradan bi belge alman gerekiyor. bana bunu söyleyen görevli unkapanı'ndaki sgk'da çalışıyor. bir gidip sormanı tavsiye ederim istanbul'da isen.
  • denlar  (05.04.17 20:30:29)
her turlu ozel sigorta yaptiracaksin diye bir sey yok.

yurtdisi bolumu olan bir sgk subesine gitmen gerek oncelikle.
burada at-11'i alabilirsen vizede onu gosterebilirsin, almanyaya gidince de yapman gereken ufak bir is var, eger o gunlere ulasirsan anlatirim ne yapmak lazim.
en son gecen ay almaya calisan birisiyle konusmustum, 3 aydan fazla veremeyeceklerini soylemisler falan. o kisi de 3 aylik almis, kalan gunleri icin ayri seyahat sigortasi yaptirmisti.
ben zamaninda 6 aylik almistim 2 defa.
  • jedilance  (05.04.17 21:54:27)
merak edenler için yazayım;

sgk ile görüştüm yeşilkartlı (c1) liler dahil sağlık güvencesi olan herkes bundan faydalanabiliyormuş.
  • haskoylu deli hasan  (07.04.17 18:33:20)