Şizofrenlerle bir proje için tanışmak ve konuşmak.

Klinik veya hastanelerde tedavi gören ve şizofreni teşhisi konulan hastalarla en azından 5 ayrı kişiyle konuşmak ve tanışmak için kendilerinden aldığım izin yeterli olur mu?

Kendileriyle sadece sohbet etmeyi planlıyorum. Dışarıdaki herhangi biriyle nasıl tanışıyorsam aynı şekilde. Kısa süreli sohbetler, ziyaretler gibi. Kayıt falan da düşünmüyorum. Not almak dahil.

Mümkün müdür böyle bir şey? Hastalığı incelemeye yeni yeni başladım. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

bu hastaları tedavi oldukları yerde ziyaret edecekseniz sadece onların izni olmaz. bashekimlikle görüşmeniz gerekir.
hasta mahremiyeti var. ustelik bu kişiler zaman zaman sağlıklı düşünme becerileri zedelenen kişiler. ben onların iznini aldim demek yeterli olmaz yani.

klinik dışı bir yerde görüşecekseniz normal bir insanla tanışır gibi tanışıp, kendilerine ve/veya varsa vasisine projenizle ilgili detaylı bilgi verip izin almanız lazım.
  • strawberry first  (05.04.17 13:57:57)
Bu bir yerde yayımlanacak mı?
TÜBİTAK projesi gibi bir projeyse mutlaka Başhekimlik'ten izin alınmalı. Bu izni alırken de onlara soracağınız soruları göstermelisiniz.
Aynı zamanda etik kurul onayına da ihtiyaç duyulabilir.
  • duyond  (05.04.17 16:04:26)
benim komşum var ama teşhisinin farkında olduğunu sanmıyorum. şizofrenlerin peşinde ajanlar vardır, uzaylılar vardır vs. gidip ben şizofren araştırıyorum, araştırabilir miyim seni diye izin istenecek tipler değiller. durduk yere aksiyon olur :)

  • otonomo  (05.04.17 20:03:10)