İyi üniversite mezunu olup neden düsük maaşlara razı olursunuz ?

Örneğin avukat olup 1500 TL ye çalışanı duydum .Çok komik ücretlere çalışan mühendisleri de biliyorum.Neden bu arkadaşlar bu kadar ucuza çalısıyorlar.Bunu yapıcaklarına gitsinler pazarcılık yapsınlar daha rahat en azından kafa :))

hakikaten yha (:

  • luchetti  (04.04.17 23:55:22)
sahip olduğun şeyin sana sahip olması. diploman sana sahip oluyor, onu yaşatmak adına, harcadığın yıllar adına kabul edemiyorsun. bu sene böyle olsun, nasılsa başlangıç diye düşünülüyor. başka işte çalışırsam 4 senem boşa gitmiş sayılır düşüncesi galip geliyor.

  • tukenmez adam  (04.04.17 23:56:53)
Mühendisler için konuşayım. Arkadaşlarımın geneli zeka olarak akıllı tipler. Yani LYS'de matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji çözerek mühendislik kazanmış insanlar. Ama bunların geneli kişisel gelişim açısından geri zekalı. Ben de mesela bu adamlarla aynı bölümdeyim ama öğrenci olmama rağmen hafta sonumu kurslara ayırıyorum. Evimde yatmak varken gidip 6 saatlik seminerde pazar günümü geçiriyorum. İngilizcem ilerler diye sürekli bir şeyler okuyorum. Kısaca gelişime dair bir çaba gösteriyorum. Diğerleri ne yapıyor? Potansiyelleri olmalarına rağmen sürekli boş işlerle uğraşıyorlar. Bir tane arkadaş motorculuğa sardı. Çocuk bacağını kırdı. 6 ay okula gidemedi. Hala motora biniyor. Üniversiteyi eğlence yeri olarak gören adamlar iş hayatında da okulda nasılsa bir bok yemedim, çok para istemem zaten anlamsız olur deyip düşük ücretleri kabul ediyorlar. Olay bu yani. Hatta kabul etme durumu da değil. O adamın ederi o yani. 1600 isteseler vermezler. Adam geçtiği dersin içeriğini bilmiyor daha.

  • dissendium  (05.04.17 00:02:11 ~ 00:03:09)
çünkü dışarıda senden çok var. artık dolu mühendis, avukat var. özel üniversitelerle birlikte bu sayı daha da arttı.ama gerçek mühendis ihtiyacı çok az. adam bankada bir pozisyon için birini arıyor, hadi bu mühendis olsun diyor ama yapılan işin mühendislikle ilgisi yok. bir işletme mezunu da o işi yapabilir.

@dissendim, yaptıkların çok güzel ama bir o kadar da naif. iş hayatına girince acı gerçek suratına tokat gibi çarpıyor insanın. donanımsız olsan iş bulamıyorsun donanımlı olsan iş için over-qualifiedsın diyorlar. dayısı olan işi alıyor.
  • you are my lethe  (05.04.17 00:18:14)
avukatlardaki durumum bilmiyorum ama iyi üniversiteden mezun da olsan iş hayatı diploma verilen girilen bir yer değil, o üniversitenin mezunlarının olduğu iş çevresine bir yerden girmen gerekir. böyle zamanlarda az para ama çok tecrübe ve imkan veren yerlerde çalışmak tercih edilebilir. kariyer bir süreçtir, gün gelir ilk işinizdeki maaşınız anlattığınız komik bir anı olur :)

bu arada tekrar söyleyeyim, bu her iş için böyle olmayabilir.
  • otonomo  (05.04.17 00:22:44)
"Formal education will make you a living; self-education will make you a fortune."

  • qazwsx  (05.04.17 00:28:58)
olayın lanse edilisi eksik ya da yanlış olsa da;
yeni mezunun "başlangıç maaşı olarak" bu kadar komik para alması bence de saçma. fakat benim bildiğim durum mühendislikte şöyle.işe başlarsın kısa süre sonra zam almaya başlarsın. bu deneyimle de doğru orantılıdır. yani kendini geliştirir, deneyim kazanır kazandıkça da fazla para alırsın. yeni mezunum şuan. benden önce mezun arkadaşlarımda durum hep böyleydi. ama ama yine belirtmek isterim ki yeni mezun insanı bu kadar değersiz görmek de haksızca.

  • marul hirsizi  (05.04.17 00:31:25)
Çünkü patronların hepsi istiyor ki herkese asgari ücret vereyim, herkes her işi yapsın. 5 kişinin yapacağı işi 1 kişi yapsın, sigortalarını asgariden göstereyim ki fazla vergi vermeyeyim, maaşlarını geciktireyim, faizden azıcık daha kazanayım.

Yatırım yapmayayım, nasıl olsa günü kurtarıyorum, dünyada neler oluyor hiç takip etmeyeyim, ürettiğimi öyle de satıyorum, böyle de satıyorum.

Hah bu kafaya sahip patronların olduğu yerde maaşla çalışacak adamlar eziyet çeker. Geçen aylarda facebook'ta yazmış birisi, elektrik elektronik mühendisi, asgari ücretle başlamış, dert yanıyor.

Çok zorda kalırsın, nefes alamayacak hale gelirsin, kör topal da olsa bir işim olsun dersin anlarım, insalık halidir.Ama asgari ücretle çalışan mühendis mi olur lan ?! Vasıfsız heriflere de o kadar para veriyorlar ?

Patronlar da piyasanın farkında, nasıl olsa bu işi yapacak adamı ucuza bulurum diyor. Bazısı abartıyor, kariyer net te boktan boktan işler için "tekniker, teknisyen, mühendis, yüksek mühendis..." diye yazıyorlar.

Vereceği para aynı, teknikerin yapacağı işe yüksek mühendis arıyor paşam.
  • kimlanbu  (05.04.17 01:09:42)
mühendissen aynı yerde zam alarak 2 sene sonra para basmak diye birşey yok. artışı sadece iş değiştirerek yaparsınız bunu unutmayın bir de işsizken iş arayıp pazarlık etmeye çalışmayın, çalışırken iş bulup pazarlık edin. çalıştığınız bir iş yoksa, mülakata gittiğinizde sizi iş için yalvaran zavallı mecbur mahluk olarak görüp ezdikçe ezip parayı da oldukça düşük söylerler.
bilginize...

  • part time pollyanna  (05.04.17 01:46:05)