Evlilik ile ilgili 3 basit hukukî soru

1) Günümüzde kadınlar evlenince kocalarının soyadını kendi soyadlarını koruyarak alabiliyorlar. Peki kadın sadece kendi soyadını kullanamıyor mu? Kocanın soyadını almak mecburi mi?
2) Bu evlilikten doğacak çocuk, illa babasının soyadını almak zorunda mı? Hem annesinin hem babasının veya sadece annesinin veys bambaşka bir soyadı alamıyor muu?
3) Bir çift düşünün formal anlamda evliliği karşılar. Kağıt üzerinde bekâr olan bu çift çocuk yapınca, bu çocuğun velayetini hem anne hem de baba alabiliyor mu?

Teşekkür ederim.

1) kocanın soyadını almak mecburi
2) sadece babanın soyadını almak zorunda
3) evlilik dışında doğan cocugun velayeti annede olur. Soyadi da annenin soyadidir. Babanın soyadını alması icin de babanın cocugu tanıması gerekir. Ayrica baba velayeti istiyorsa tanımadan sonra ayrı bir dava acmalıdır. Iki ese de velayet verilemiyor. Ancak bosanan bir ciftin iki tarafina da velayet veren turunun tek örneği bir karar okumustum gecenlerde. Bu karari turkiye'de her hakimden almak imkansız. Ama pratikte oldugunu da görmüş olduk böylelikle. Normal şartlarda olmuyor.

Ekleme: kararı da buldum

www.sozcu.com.tr

Ekleme 2: bir kullanıcı kadınların sadece kendi soy ismini kullanması hakkında bir karar attı özelden. Bu da aynı ortak velayet gibi kanunda olmayan, bağlı olduğumuz uluslararası anlaşmalarda bulunan bir durum. Alınan karar her ne kadar bağlayıcı olmasa da bu karara uyacak hakimler olacaktır. Türkiye'de güzel şeyler de oluyor.

mobil.hurriyet.com.tr
  • rucka boji  (03.04.17 14:21:18 ~ 14:37:59)
1 ve 2
ispanyol biriyle evlenirsen soyadı değişmiyor. çocuk hem anne hem babanın soyadını alıyor

  • la noix  (03.04.17 15:56:47)
1-münferit mi emsal teşkil eder mi bilmiyorum ama bu konuda şöyle bir örnek mevcut
www.hurriyet.com.tr

2- resmi olarak soyad olarak geçmese bile annesinin soyadını da isim olarak eklenmiş birini tanıdım. evlilik devam ediyorsa, baba belliyse ve çocuğu kabul etmişse babanın soyadını alır.

3-tam olarak bilmiyorum kesin bir şey söylemeyeyim
  • limoncello  (03.04.17 17:07:50)