Spor yapmak size neler kattı?

Spor yapıyor olmanın size katkıları neler? Aradığım cevap "body yaptım daha kolay kız tavladım" veya kadın gözüyle "kalçalarım sıkılaştı daha güzel görünüyorum" değil.

Spor yapmak özgüveninizi geliştirdi mi, sizi her alanda disipline etti mi, konsantrasyonunuz ve odaklanma kabiliyetiniz gelişti mi? Bunlar gibi hayatınıza etkileri neler oldu?

Ve,

Üç kez başlayıp bırakan biri olarak soruyorum, sporu alışkanlık- disiplin haline getirmeniz ne kadar sürdü, sizdeki azami süresi neydi bunun?

Enerji, disiplin

  • MaNOfTheYear  (02.04.17 15:12:09)
kilo verdim ve sağlığım yerine geldi.

  • basond  (02.04.17 15:19:19)
Beni her konuda disipline etmişti. Yediğime içtiğime dikkat ediyordum. İş yerinde ve sosyal yaşamımda çok enerjiktim. 3 yıl kadar bu güzel dönemi yaşadım. Sonra bir şansızlık oldu ve sakatlandım. Şu an iyiyim ama bir türlü eski halime dönemedim.

  • kaptan memo  (02.04.17 15:20:08)
pipim daha iyi çalışıyo

  • purple rain  (02.04.17 15:23:32)
Sağlık kattı. Spor yapmadan önce hep farenjit olurdum. Bir kışta 4 kere yatalak hasta, sayamadığım kadar da hafif hasta olurdum. JHatta 2008 kışında 9 kere yatalak olmuşluğum var. Spor yapmaya başladığımdan beri 3 yılda bir kere yatalak hasta oldum. Birkaç kere ateşsiz, burun akıntılı hasta oldum.

  • aychovsky  (02.04.17 15:23:44)
21 yaşında karateye başladım. Kısa bir süre sonra 24 oluyorum ve geçen ay kahverengi kuşak (1. seviye) oldum. Önümde bir tek siyah kuşak sınavı kaldı. Bu seviyeye gelmem neredeyse 3 yıl sürdü.

Karate zaten kuşak sınavı sistemiyle ilerleyen bir spor olduğu için disiplinim hep oldu. Beyaz kuşak, sarı kuşak, turuncu kuşak, yeşil kuşak, mavi kuşak, kahverengi kuşak (3 seviyesi var) derken sabırlı olmayı öğreniyorsun. Antrenmanlar ağır. Milletin spor yapıyorum dediği şeyi biz esas antrenmana hazırlık olsun diye yapıyoruz. Buna rağmen spora devam etmek tamamen disiplinle alakalı.

Odaklanma ayrı bir konu. Karate odaklanmanın çok üst seviyede olduğu bir spor. Karate temelde savaş sanatı olduğu için konsantrasyon eksikliği büyük hatalara sebep olur. Benim karate sayesinde yön algım gelişti. Karatede önündeki, arkandaki, sağındaki, solundaki ve çaprazlarında tüm rakiplere karşı savunma yapabilmen gerekli. Bunun sayesinde etrafımı daha iyi algılıyorum.

Bir de algılama ve tepki gösterme konusunda geliştim. Karate bildiğin gibi Japon sporu ve tekniklerin adları Japonca. Örneğin Gedan Barai - Soto Uke - Yoko Empi Uchi - Gyaku Tsuki diye bir teknik var. Bu tekniğin adını duyduğunda tekniği hemen anlaman ve uygulaman gerek. Bu da bedensel ve zihinsel bir koordinasyon gerektiriyor.
  • dissendium  (02.04.17 15:40:55)
sporu süreklilik sağlayabilecek kadar esnek, yine süreklilik sağlayabilecek kadar disiplinli yapmak gerekiyor. benim genel olarak vücut yapımı ve metabolizmamım tanıdığım bir dönem oldu ilk 3-5 ay. o zaman mesela hem aynaya, hem de enerji kapasitemi ve gücü ne kadar arttırdığıma bakıyordum. mesela günlük 2000 kcal alıyorsam 2500 kcal yakıp 2200-2300 kcal almaya başladım. sonra bu ayarlamaları yapmaya alışınca da alışkanlık gibi oldu.

  • otonomo  (02.04.17 15:40:58)
daha iyi uyumamı sağladı.
kesinlikle özgüvenimi artırdı.
kendimle ilgili varlığını bilmediğim şeyleri fark etmemi sağladı. mesela ben spora yatkın biriymişim, atletik bir insanmışım, hiç denemediğim için bilmiyordum.
daha güçlü olmamı sağladı.
disiplinli bir insan olduğuma emin oldum.
sosyal hayatımı daha iyi organize etmemi sağladı, spor merkezde olunca diğer olayları spora gittiğim zaman etrafında organize etmeye başladım.

ben hocayla çalışıyorum, düzenli hale getirmeme bir ton para verdiğim ve bunu kendim için yaptığım gerçeği yardımcı oldu.
  • sopiro  (02.04.17 16:09:01)
Sirt cantam bombos gezmek zorunda kalmiyorum artik 2 defter 2 kalem koydugum icin.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (02.04.17 17:31:21)
disiplin, self motivasyon

  • try again fail again fail better  (02.04.17 18:00:36)