8 yıldır aynı montu giyiyorum

Kolu falan aşındı, rengi soldu, ufak bir iki delik var ama hala giymeden duramıyorum. Hastalık mi, tarz mi, retrocu mu, fakir mi? Hangi gözle bakardiniz böyle birine?

Farklı bir gözle bakmazdım, bir ihtimal tarz derdim.

  • humblebirth  (02.04.17 11:08:00)
giyimine özen göstermeyen. olabiliyor böyle karakterler. garip değil.

  • carabelli  (02.04.17 11:13:55)
Soluk, yırtık kıyafetle geziyorsa ben içten içe parası yok herhalde alamıyordur diye düşünürdüm. Mont sağlamsa uzun yıllar giyme kısmında bir sıkıntı yok, minimalist yaşayanlar ve hiçbir şekilde ihtiyaç dışında alışveriş yapmama felsefesini benimseyenler var ancak artık mont deforme olmuşsa belirttiğim gibi maddi sıkıntısı var diye düşünürdüm.

  • neferkitty  (02.04.17 11:25:00)
Bana fakirlik ruhuna işlemiş gibi geldi. Sekiz sene ayni mont nedir ya

  • all girls dream  (02.04.17 11:39:32)
neferkitty +1

Bir de kişinin maddi durumu önemli bu konuda.
Mesele bir arkadaşımı kenarı yırtılmış tişörtle görsem "durumumun olmadığını" düşünürüm.
Ama amcam kenarı yırtılmış tişörtü giyer dışarı çıkar böyle düşünmem "ne rahat adam ya" derim.
Bunun gibi..
  • mutekebbir  (02.04.17 11:42:01)
Tavsan derisi falan mi?

  • MiraTaurus  (02.04.17 11:42:06)
aynı benim 4-5 sene evvelki halim derim. ben de hoşuma giden mont bulamamaktan ötürü solmuş, yırtık, delikli bir montu senelerce giymiştim.

  • klar  (02.04.17 11:44:41)
Garip gözle bakacak bir şey yok. Bana dayımdan palto geldi 85 model. O az giymiş, ben 10 yıldır giyiyorum, arada bir giyiyorum artık bir şey olmasın diye, zarar görünce tamir ettiriyorum ve seve seve giyiyorum.

Hatta geçen sene bir portekizli eleman "anca böyle classy paltolar avusturyada olur" dedi.
  • kurnaz  (02.04.17 13:08:34 ~ 13:09:51)
Benim de pek dikkatimi çekmezdi muhtemelen. Yıllardır bıkmadan sevrerek giydiğim kıyafetlerim olduğu için fark etsem de yadırgamazdım. Montunu çok sevdiğini falan düşünürdüm en fazla.

  • ms brownstone  (02.04.17 14:19:59)
Ben de farkli bir gozle bakmazdim.
Parasi yok diye dusunenler kiyafetin rengini deligi yirtigi onemseyenler, para olunca kendine gicir esya alip kendini meta ile simartanlardir diye dusunuyorum. Maddi duruma dikkat edenler, karakterle kiyafetleri baglayanlar benden uzak olsun diye ben de pek onemsemem uzerimdeki kiyafetleri. Baksana, ismiyle musemma mutekebbir ayni seyi amcasinda yadirgamiyormus da arkadasinda yadirgiyormus. Bende de gorup yadirgamasi tercihimdir.

  • dunal  (02.04.17 14:48:20)
2008de aldığım montum var şu an üstümde. Daha iyisini bulamayacağımı biliyorum. "mükemmeli bulunca oluyor öyle" diye düşünürüm ben valla.

  • kargn  (02.04.17 14:59:44)
Sayenizde cuma günü giydiğim montun 10 senelik olduğunu hatırladım. Hiç hesaplamamıştım. Cevaba gelince, giyecek başka bir şeyi yok dedirtmediği sürece bence sorun yok.

  • boyalı kuş  (02.04.17 15:35:07)
Çok seviyor herhalde derim saygı duyarım.

  • intihar etsem de kendime gelsem  (02.04.17 18:42:24)
ben de ihtiyaç dışında alışverişi gereksiz görüyorum. kabanım 2003'ten kalma. babamın 70'lerden kalma kotunu giyiyorum yırtıkları olmasına rağmen. en yeni montumu da 2011'de almıştım. en son ne zaman kıyafet aldığımı hatırlamıyorum falan. belki böyle biri olduğum için bana anormal gelmiyor. o yüzden ben yalnızca kıyafetini esas alarak bir kanıya varmazdım.

  • misterturist  (02.04.17 19:16:10 ~ 19:17:09)
2006'da Benetton'dan siyah bir mont aldım. Mont 0 dereceye kadar sıcak tutma garantisi veriyordu ve ben de monta "Alaska" diyordum. Bugün dışarı çıkarken (-3 derece) onu giydim. İlk aldığım günkü gibi sapasağlam duruyor. On yıl sonra da giymeye devam edebilirim bu gidişle. Şu an sorsam kimse "bu mont eski" diye düşünmez.

Aynı zamanda, 2014'te Columbia'dan o zamanın parasıyla 1000 TL verip -34'e kadar sıcak tutan termal mont aldım. Mont gerçekten de -35'te giydiğimde dahi beni korudu soğuktan. Ancak gel gör ki paramparça oldu bu iki kışlık sürede. En son bir ay önce montu geri dönüşüme atmak üzere kenara ayırdım. Şu an sorsam insanlar montun en az on yıllık olduğunu söylerlerdi.

Sonuç olarak, aynı montu kaç yıl giydiğinin önemi yok. Montun ne kadar eski gözüktüğünün önemi var. Sağı solu yırtık, yamalı bir mont giydiğini görürsem yenisine paran yetmiyor diye düşünürüm. (Ki bu gayet doğal bir şey.) Ancak tarz vs diye düşünmem.
  • sen git ben geliyorum  (02.04.17 19:35:59)