Beynin fazla içerik yüzünden tıkanması

Merhaba bir dergide editör olarak çalışmaktayım.

Uzatmadan hemen konuya gireceğim. Klasik bir iş yeri refleksi olarak tek kişiye birden fazla kişinin işi düşüyor. Benim de elimde 3 kişilik iş var şu an ve bunaldım. Şöyle özetleyeyim banyo gideri olur ya tıkanır saçtan vs ve su akmaz. benim beynim de şu an o şekilde. yeni bilgiler haberler geçmiyor. algılayamıyorum. 2 haftadır filan devam ediyor bu durum. ama şu anda da deli gibi işim var gelip buraya yazdım bilmiyorum o aşırı ötesi değerli vaktimden çalıp. mesaide bitmeyen işleri akşam evde veya hafta sonu yapmaya alıştım ama bizim işi yazı çizi işi olduğu için ve kafam da durmuş vaziyette olduğu için bugünü ve bu haftasonunu nası aşacağımı bilmiyorum. kötü olan şu ki yazılar dosyalar adımla yayınlanıyor doğal olarak kötü bir iş de vermek istemiyorum. çalışmaya varım ama beynim izin vermiyor artık.

Uzun vadeli beyni boşaltmak için ne yapabilirim? Haftasonu çalışma diyeceksiniz ama cidden yetişmeyecek. onu geçtim haftaiçi mesai saatinde de aynı sorun var ne yapacağım?

not: yeni eleman alınma konusu yönetimle görüşüldü 2-3 kez, güya bakıyorlar ama alınmıyor. anladınız işte.

güzel ve verimli bir uyku çekin, uyuduğunuz ortam sağlıklı olsun.
Sabah kahvaltısına önem verin, sigara kullanıyorsanız mutlaka azaltın.

ben de geçmişte bir dergide çalışıyordum ve az çok anlayabiliyorum iş yoğunluğunu, özellikle matbaa veya yayın zamanları. yukarıdaki adımları izleyerek bir nebze olsun daha sağlıklı çalışma fırsatı bulmuştum.
  • luchetti  (31.03.17 14:50:52)
mesele kafa boşaltmak değil aksine dağarcık meselesi. o yüzden ne yaparsanız yapın 3 kişilik işi tek başınıza yaparken tükeneceksiniz.

yaratıcılık gerektiren işlerde en önemli şeylerden biri değişik bakış açılarını buluşturup beyin fırtınası yaratabilmektir. esas 1 kişilik işi 3-5 kişi fikirleriyle zenginleştiremediği sürece de yapabileceğiniz çok bir şey yok.
  • idexo  (31.03.17 14:50:57)
Yoga ve meditasyon yapmayı deneyin.

Ben de iki yıldan fazladır bir web sitesinde editör olarak çalışıyorum ve bahsettiğiniz duruma 'içerik zehirlenmesi' diyorum :) Kafa allak bullak oluyor gerçekten de. Ben haftada en az iki gün yoga derslerine katılıyorum, bunun dışında da gün içinde kendime 10-15 dakika ayırıp meditasyon yapıyorum, yani aslında sadece nefes alıyorum. Sessiz ve rahat bir şekilde oturup, vücudu mümkün olduğunca gevşetip bir süre nefesi izlemek, vücuttaki lüzumsuz gerginlikleri fark etmeyi sağlıyor. Omuzlar, yüz kasları ve fark etmediğimiz diğer kaslar gevşeyince beyin 'her şey yolunda' mesajı alıp rahatlıyor ve stres hormonları doğal olarak azalmaya başlıyor.

Daha önce hiç meditasyon yapmadıysanız birçok stüdyoda ücretsiz meditasyon saatleri yapılıyor. Ona da vakit yoksa, youtube'daki bazı meditasyon videolarından ya da mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Kafa ve beden rahatlayınca, zihindeki o birbirine geçmiş fikirleri, içerikleri, bilgileri de hali yoluna koymak kolaylaşıyor. %100 güvenli ve çalışıyor yani :)
  • saint marla  (31.03.17 15:01:20 ~ 15:02:29)
zihnini şöyle boşalt böyle boşalt diyen tüm arkadaşlara buradan öncelikle koca bir hadi len çekmek istiyorum.

frankie kardeşim, sana gelince, yazıyorsun, okuyorum, ama eli bıçaklı düşmanım bile olsa, insan neslinin bu rütbe alçalabilmesinden korkuyorum. yapma kardeşim. yazma. çalıştığın şirketin adı -ks ile bitiyorsa özel mesaj at, ben sana o şirketin ne kadar boktan olduğunu ve nasıl kurtulabileceğini anlatayım.

yapma, insansın sen. 3 kişilik işi tek başına yapma. yetiştirme işleri. bir tane ver adam gibi ver. seve seve eleman alacaklardır. bu bahsettiğin ruh halini yıllar boyu yaşadım. ajansların tümü aynı mantıkta. eğer işi becerebiliyorsan onlar da seni beceriyor. yıllar boyu işi beceren tarafta da yer aldım, işi becerenleri beceren tarafta da yer aldım. masanın iki yanını biliyorum. gerçekten yapma. ömründen gidiyor. sen yapabildikçe sistem değişmez. daha fazla iş yükün olur.
  • elestirman  (31.03.17 15:16:53)
İşleri bir sıraya koyun ve birini bitirmeden diğerine başlamayın, ancak bu şekilde yapabileceğinizi, diğer türlü mümkün olmadığını da yönetime anlatın.

Kısa dönemli stajyler alabilirsiniz ufak tefek işler için. Stajyere ücret verin tabii...

Mümkünse evde ve hafta sonu çalışmayın ya da en fazla 1 saat vaktinizi ayırın, yine maillerinize iş dışı bakmayın. Varolan vaktinizi elinize geldiğindce fokus ve verimli kullanmaya bakın, yine olmuyorsa limitleriniz konusunda görüşün. kolay gelsin
  • kaset  (31.03.17 15:22:44)
senelerdir bu tempodayim :) bazi asiri yogun donemlerde anti-depresan kullandim cunku insan kendini isleri yetistiremeyince acayip yetersiz goruyor. beni daha cok uykudan vurmustu. gun boyu kafein oranimi minimumda tutsam bile gece hep baykus gibiydim. stres.

sana tavsiyem calisirken bol bol ara ver. biliyorum kulaga tuhaf geliyor ama 15dk bir ara ver ve isini ofis disi bi yere tasima. erken git, biraz gec cik ama isini ofisinde yap. o zaman az cok toparliyor insan kafayi. yani en azindan en optimum yol olarak bunu buldum ben :)
  • superfluid  (31.03.17 15:42:04)