Solcular gerçekten gelir adaletini mi savunuyor ?

Sol kesimin genel olarak gerçekten gelir adaletini savunuyor mu ? Baktığımıx zaman sosyo-ekonomik durumları gelişmiş kimseler genelde sol kesim içinde yer alıyor. Ancakbu kimseler gelir adaletini savunuyorsa niye kendileri zengin bir hayat sürerken fakirlerin evsiz yoksul yaşamasına göz yumuyor.Ülkemiz de sol düşünce sadece rahat hareket etme kısıtlanmama gibi sebeplerle mi kendine taraftar buluyor.Yani yine bireysel kendini düşünen kafa yapısı.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?(Sağcı da değilim solcu da)
edit:doğan grubu,tüsiad üyeleri genel olarak sol düşüncedeki insanlar değil mi ?

"Baktığımıx zaman sosyo-ekonomik durumları gelişmiş kimseler genelde sol kesim içinde yer alıyor." buna nerden baktın ki.

bana göre de tam tersi bir durum söz konusu
  • bnmzz  (30.03.17 16:52:08)
solcular bence sadece fikir üzerinde eşitlikten adaletten bahsediyor, icraatte yok oluyorlar genelde.

ayrıca zengin kesime baktığın zaman çoğunun solcu olmadığını fark edersin, yanlış düşünüyorsun
  • prens zuko  (30.03.17 16:54:25)
''sol'' kavram olarak bunu savunuyor. solcular deyince geniş bir kümeyi kastediyoruz.

zengin bir hayat sürmeyen solcular da var. onlar fabrika önlerinde grev yapıyorlar ve pek çok solcuyu etraflarında göremiyorlar. o noktada haklısınız.

ek: oha amk tusiad'ın solculukla ne alakası var. sen çok yanlış gelmişsin kardeş :/
  • otonomo  (30.03.17 16:58:02 ~ 01.04.17 02:14:58)
sosyo ekonomik durumları gelişmişler şuan solcular değil, sağcılar ve dinciler.

  • andy kaufman  (30.03.17 16:58:37)
@taksici benimkini ben yazarım da öyle bi şekilde yazmışsın ki senin kafandaki tanımlar ideal tanımlarmış gibi.

  • ramazanali  (30.03.17 17:03:29)
Bence solcu beyaz yakalidan bahsediyor zengin diye. Neresi zengin muamma ama kafasinda oyle bir algi var demek.

Ne demek goz yummak? Solcu beyaz yakali daha ne yapsin? Sokaga cikiyor, gelir adaleti olsun, sokakta insan kalmasin diyor, iktidarin kiskirtmasiyla galeyana gelenler tarafindan dovuluyor. Sandik sandik diyorlar, gidip sandiga mi sicsin? Ogrenci okulda insan hakki, isci hakki diyor, asgari ucretli guvenligin hakkini savunuyor, guvenlik gelip onu dovuyor. Ne yapsin bu adam?

Lutfen apolitik ayaklarina yatip millete is ogretmeyin. Niye goz yumuyormus? Hayatinda benim kadar polis copu yedin mi acaba asgari ucretlinin hakkini savunurken. Ne yapayim? Uc kurusluk maasimi mi paylasayim? Kac kisinin hayatini kurtaracak bu? Bir sey yapmak istiyorsaniz orgutlenin, ayaga kalkin. Sacma sapan konusuyorsunuz.

Uzun zamandir boyle sinirlenmemistim, niye gerildiysem bu kadar. Sevgili modlar, tartisma uzatmayacagim ama tartisma baslatici icerik olarak gorurseniz bunu, silebilirsiniz.
  • evrim halkasi  (30.03.17 17:03:31)
Cahillik bu ulkenin en buyuk sorunu degil. Bu ulkenin en buyuk sorunu cahil cesareti.

  • thewizardofearthsea  (30.03.17 17:05:51)
Solcu dedigin o bahsettiğin şekilde bir düzende yaşamayı savunur. Örneğin sosyalist bir rejimde yaşamayı. Gelgelelim su an kapitalist dunyada yasiyoruz. Liberal ekonomi var ulkelerde. Şimdi liberal ekonomi olan bir ülkede yasayan bir komunist ben ozel mülkiyete karsiyim deyip ev almazsa evsiz kalir. Evleri devlet karsilamali ben kira odemem derse parkta yatar. Kapitalist duzende yasayan bir komünist o duzende yaşayabilmek icin belirli normlara uymak zorunda. Bu onu tutarsız yapmaz.

"Ancakbu kimseler gelir adaletini savunuyorsa niye kendileri zengin bir hayat sürerken fakirlerin evsiz yoksul yaşamasına göz yumuyor."

Demişsin. Napsin solcu. Gelir adaletsizligini mi bitirsin. Dış borcu falan mi kapatasin.
  • rucka boji  (30.03.17 17:08:59)
@evrim halkası konuşma tarzın çok saçma geldi bana bilmiyorum.Ötekileştirici konuşma tarzını değiştir istersen. Apolitik de değilim ayrıca sağcı da solcu da değilim sadece apolitik anlamına mı geliyor?

  • ramazanali  (30.03.17 17:09:57)
@taksici öyle bir kesim var ne yazık ki

  • ramazanali  (30.03.17 17:14:10)
sağcı da değilim solcu da dediğine göre kesinlikle sağcısın bu bir.

son zamanlarda öyle bir hal aldık ki atilla taş gibi bir adam bile muhalif olabiliyor. ben bu adamı david copperfield geldiğinde show sonrası iki dk içinde magazin kanallarına nasıl kaybolduklarını anlatmasıyla hatırlıyorum. böyle bir adam bile şuanda solcu sayılabiliyor. keza 2007'lerde rte ve gül'e övgüler düzen can dündar şimdi komünist birçok insanın gözünde.

türkiye'de ortasol dışında gerçek anlamda sol kesimse fabrikalarda tarlalarda üniversitelerde örgütlenmeye çalışıyor. hapse atılıyor işkence görüyor kimisi özelde beyaz yakalı olarak devam ediyor kimisi ise kendi işini kuruyor. çoğu da bu ülke halkına lanet edip hak ettiğiniz gibi yaşayın diyor.
  • hosein  (30.03.17 17:29:21)
ben sağcı imajı olmasın diye onu parantez içinde belirttim.Bu kadar sen sağcısın yaftasının yapıştırılacağını bilseydim inanın yazmazdım.Düşünceleremiz duygularımız o kadar sömürülmüş ki düşünceleri bile tartışamıyoruz.Karşımızdakini konuşma tarzına göre bir kimliğe büründürüp ya övüyoruz ya da yeriyoruz. Referandumda ben hayır oyu kullanacağım çevremdeki evet kullanacakları da iyi düşünün diyen bir insanım.

  • ramazanali  (30.03.17 17:42:15)
@ramazanali

Senin solcularla ilgili bu dusuncen tipik sagci dusuncesi. Her sagci, solculara bu elestiriyi getiriyor ve birkac solcudan oyle gormus diye ulkenin neredeyse yarisina genelliyor. Solcular olmasaydi bu ulkede emekli maasi diye bir sey bile olmazdi belki de. Sen is yerine gidince patronunun seni daha da fazla somurmesini engelleyen her yil 1 Mayis'ta toplanan ve dayak yiyen sendikacilar. Televizyon kanallarinizda bu kisiler terorist olarak savunuluyor. Siz de 50 yasindaki Salih Ogretmeni, emekli isci Ahmet Bey'i oldursunler istiyorsunuz. Bu elestirileri o kadar siklikla yapiyorsunuz ki cok klise oldu.
  • Traveller  (30.03.17 18:07:16)
@her name ne solcu ne de bahsettiğin kitaplar hakkında bir fikrin olduğunu düşünmüyorum.

öncelikle bu sosyo-ekonomik analiz nereye dayanıyor merak ettim. Türkiye sınırlarından bahsediyor isek son 10 yılda orta sınıfın büyük oranda daralmasını, zengin ve açlık sınırında yaşayanların büyük dilimde paydaş olmasını, yine zengin olanın devlet tarafından pışpışlanmayla yükseldiğini de göz önünde bulundurursak, burada bahsedilen zengin, solcu değil, hükümet yancısı sağcıdır. tabi ki bu insanlar yarın olabilecek seküler yönetimde de solcuyu oynayacaklardır. gelelim fakir aç uyurken zengin solun mışıl mışıl uyumasına(!); öncelikle böyle bir düşünceye inanmanız bana tayyip erdoğanın 2004 zamanındaki söylemlerini hatırlatıyor (toplumda böyle bir algı yaratmak için zamanında çok efor sarf etmiş birisidir). yandaşların ağızları taşana kadar yedikleri imkanların yanı sıra, kurdukları sistemde asla karşıt görüşe yer vermediklerini biliyoruz, en azından bunu sözlü imalarından anlıyoruz. durum böyle iken bu insanları aç bırakan sol değil, yine yancı olan sağdır. açlık sınırının 2.400tl barajında olduğu ülkede 1500-2000 lira arası gelir sağlayan insanlar maddi bir paylaşım beklemek akıl dışı bir dilek olur. üstelik bu konuştuklarımız sadece ekonomik tabanlı şeyler, bir de asıl önem taşıyan düşünsel özgürlük tarafı var ki ona dokunmayacağım, buradaki herkes yeterince biliyor. doğan grubu'na gelirsek iyi polis kötü polis oyununda böyle bir role de ihtiyaç olduğunu düşünerek, dürüst bir vizyon sergilemediklerini düşünüyorum.
  • Hendrix'e tapan adam  (30.03.17 18:31:09)
Türkiye'de zengin olanlar veya orta üst sınıf olanların solcu gibi görünme nedenleri dinci partiler karşısında sekülerizmi savundukları için sol olarak algılanıyor. Chp'yi destekleyen veya o yönde fikir belirten TÜSİAD üyelerinin hiçbiri solcu değildir. CHP zaten sol bir parti değildir, devrimleri savunan ve buna karşı olanları sindiren rejimin bekçisi bir partidir.

Cumhuriyeti yıkıp proletarya diktatörlüğü kuracağım diyen bir komüniste CHP tamam mı diyecek?
Tek parti döneminde komünistlere kim baskı uyguladı onları kim hapiste çürüttü. Tabiki CHP.

Chp'nin sol olmadığını o kalın kafalarınıza sokun. CHP'ye en iyi ihtimalle sosyal demokrat diyebilirsiniz.
  • tahin pekmez yoğurt  (30.03.17 18:51:48)
Türkiye'de sol tek tip değil. Bir kısmı solculuğu, anti-Sünnilik ya da anti-Türklük olarak tanımlıyor zaten.

  • arnold schwarzeneger  (31.03.17 09:52:13)