snapchat modası ve erotik foto paslama konusu hk

geçen burada da gördüm, aklıma şöyle bi konu geldi. şimdi malum bu olay baya yaygınlaştı, ben kendim de yaptığımı söylemiştim zaten, gelmesi de beni mutlu ediyor. lakin baktım galerime ayrıldıklarım vs de dahil olmak üzere kimsenin fotoğrafını şimdiye kadar silmemişim. snapchatten gelenler de dahil olmak üzere kaydetmişim beğendiklerimi (nasıl diye sormayın) videolar, fotolar vs bir sürü şey var.

şimdi ben kötü niyetli olmadığım için hiç bi sıkıntı yok. lakin atıyorum evleneceğiniz insanın bu tarz foto ve videoları, kötü niyetli eski sevgilisinin vs elinde olsa. ileride mutluluğunuzu bu tarz bi şeyle bozma ihtimali sizi korkutmuyor mu? yani şöyle bi özete geldim, birinin hayatımı kaydırma riskini çok alakasız üçüncü bir insana teslim etmiş oluyorum bu şekilde. bu konuda ne düşünüyorsunuz? ayrılır ayrılmaz siler misiniz? Bu tarz bir şeyin kötüye kullanılabileceğini düşünüyor musunuz? burası türkiye olmasına rağmen cidden çok cüretkar hayatlar yaşıyoruz gibi geliyor. beni çok korkuttu bu ihtimal. düşünsene abi, hayatını paylaştığın insanın kesinlikle görmek istemeyeceğin videolarına rastlıyorsun.

ha bu bu arada o üçüncü kişinin kötü niyeti de olmayabilir, ne bileyim flaş diski kaybeder, icloud'u hacklenir vs vs. hani konu öyle bi yere geldi ki karşındakine güvenmek de yetmiyor, onun eskilerine de güvenmen lazım

yahu eski sevgilinin, fbnin ne bileyim görüşülen kişinin erotik fotoğraflarını saklamak hem tehlikeli hem de ayıp bence. ayrıca snapchatten gelen fotoyu da karşı tarafa bildirim gitmenden kaydetmenin yolu var evet ama bunu yapmak da terbiyesizlik. sil gitsin niye saklıyosun ki?

dediğin risk de her zaman vardır. ama alıyoruz işte.
  • elorelia  (29.03.17 10:59:13 ~ 10:59:33)
tabii zaten revenge porn, ciberbullying vs gibi konular birçok ortamda (kadın hakları/insan hakları içeriklerini kastediyorum) gündeme geliyor son zamanlarda, özellikle birkaç yıl önce icloud güncellemesi ile ilgili bir sıkıntı olmuştu da birçok ünlünün çıplak fotoğrafları insanların eline geçmişti hatırlarsanız.

benim düşüncem herhangi bir video ve fotoğrafın sonsuza dek herkes tarafından görülebilir olması sizi rahatsız edebilecekse o şeyin paylaşılmaması. dediğiniz gibi, karşınızdakinin niyetinden bağımsız olarak da bu sorunlar gerçekleşebiliyor çünkü.

ben bu tarz fotoğraf paylaşmazdım diye düşünüyorum. paylaşmam gerekirse de (ki niye böyle bir gereklilik olsun) yüzümün veya belirgin diğer unsurların görünmeyeceği bir şekle sokmaya çalışırdım ki dövmelerim nedeniyle imkansız gibi.

"yarı çıplak" içerikli tek sahip olduğum şey spor hocama, kendime veya başka kişilere göstermek için çekilmiş gelişim fotoğrafları, onlar da birinin eline geçse rahatsız olmazdım.

bu konulara ilginiz varsa:
Streisand effect
The Right to Be Forgotten başlıklarını araştırmanızı ve Jon Ronson'ın So You've Been Publicly Shamed kitabını okumanızı tavsiye ederim.
  • sopiro  (29.03.17 11:01:14)
gercekten güvenmedigin kimse ile özel bilgilerini, fotograflarini, sana ait kalmasi gerekenleri paylasmamak gerekiyor. o bilginin ya da belgenin seni nasil dönüp bulacagini bilemezsin. ama bir kez olduktan sonra da rezil mi olacagim diye düsünmen de gereksiz.

hele beraber oldugun insanın senden önce yaptiklarini görünce ondan soguyacaksan,o iliskiyi o noktya hic getirmemen lazim. senden önce istedigini yapar, yapmistir, seninle oldugu süre icindeki davranislarinizdan sorumlusunuz ikiniz de.
  • thewizardofearthsea  (29.03.17 11:08:55)
çıplak olduğunuz fotolarda en azından yüzünüz görünmesin, onun dışında korkuyorsanız vermeyin, almayın, bu işin garantisi yok, bazı durumlarda sildiğinizi sandıklarınızı bile geri getirmek mümkün.

  • yeraltindan potlar  (29.03.17 11:17:14 ~ 11:21:33)
Bunlar kötü niyetle kullanılabiliyor evet. Birkaç kez şahit oldum.

Mesela; sevgilisinde ayrılmak isteyen kız çocuk tarafından tehdit edildi, eğer ayrılırsan yolladığın fotoğrafları ailene gösteririm diye. Yaşları da daha ufak 18 falan ikisinin de. Kız çaresiz tamam demiş, sadece bir tanıdığın arkadaşı olduğu için akıbeti hakkında bilgim yok.

Bir kere de yakın bir kız arkadaşım yaşadı böyle bir durum.
Arkadaşımın nişanlısının bir dönem takıldığı kız, çocuğun onu istememesine dayanamamış, çocukla yaptıkları "özel sohbetleri" ve çocuğun ona gönderdiği özel fotoğrafları kıza facebooktan mesaj olarak göndermiş.
Çocuk arkadaşıma bu olayı anlatmış önceden, kız hem önceden olanları bildiğinden hem de ondan önce olay şeylere takılmadığından sildi gitti dikkate almadı. Ama başka biri olsa sıkıntı çıkardı belki de.
İşin kötü tarafı mesajı gönderen kişi isim konusunda tereddütte olduğu için arkadaşımla aynı soyada sahip birçok kişiye göndermiş mesajı, arkadaşım mesela erkek kardeşine gelen mesajda gördü bunu, kardeşi demiş abla bana böyle bir mesaj geldi baksana, okumuş silmiş hemen ama kim bilir başka kimlere gitti akrabalardan, soramıyor da kız haliyle. Öyle kapandı gitti mevzu.
Böyle ruh hastası insanlar da var.

Her zaman risk var yani. Dediğin gibi kendisi güvenilir olabilir ama bazı yollarla başkalarının eline geçebilir.

Bende paranoyaklık hat safhada olduğu için dikkat ederim böyle şeylere. Bu yüzden pek korkum yok ama hayat işte ne olur bilemiyorsun.
  • mutekebbir  (29.03.17 11:24:05)
Dijitalleştirilmiş bir içeriği teorik olarak imha edebilirsiniz ama pratikte edemezsiniz. Binlerce farklı nedenden ötürü o içerik siz isteseniz de istemeseniz de kontrolünüzden çıkıp başkalarının eline geçebilir. Cihazın çalınması, satılması, silinmiş verinin kurtarılması veya hacklenmesi olasılıklardan sadece birkaçı. Mesele içeriği özenle saklamak veya silmek değil, baştan sakıncalı içeriği (fotoğrafı her ne ise) hiç yaratmamaktır. Ancak bu şekilde güvende olursunuz.

  • mikro patlama  (29.03.17 11:29:34)
Bu tür uygulamalar sadece zaten yaşanan şeylerin kayıt altına alınmasına sebep oluyor. Yani o kız başkalarıyla birlikte oldu zaten. Belki videoda ya da fotoğrafta görebileceklerinden daha fazlasını da yaşadı. Bunu kabullenerek ciddi bir ilişki ya da evliliğe niyetleniyorsan, işin diğer tarafını düşünmeyeceksin.

Bana gönderen çok oldu. Sil diyenler hariç telefonda, bilgisayarda unuttuğum da çok olmuştur.
  • arnold schwarzeneger  (29.03.17 11:39:29)
Ben aldıklarımın hepsini siliyorum. Kendim iyi niyetleyim ama sende söylemişsin zaten, çaldırma, sızma gibi durumlar beni gereksiz yere zan altında bırakabilir. Evleneceğim kişinin bu tarz video ya da fotoğraflarının başkası tarafından yayılması benim mutluluğuma engel olmaz, huzurumu bozmaz ama bunu yayan ya da saklayıp bir şekilde yayılmasına zemin hazırlayan kişinin geri kalan ömrü boyunca olan huzuru tarafımca bozulur.

  • dostlarorkestrasi  (29.03.17 13:00:09)
Kaç yıldır erotik foto, seksi resim falan öyle paylaşımlar ne kendim yaptım, ne de karşımda atan birisi oldu.

Çok önceden bu paylaşımları yaptığım için şunu söyleyebilirim ki, bunda kural şudur..

O an bakarsın, hazzını alırsın ve belli bi süre sonra, ya da bi kaç saat sonra resmi/videoyu silersin.

Böyle şeyler anlıktır ve telefonda, bilgisayarda vs. tutmamak lazım. Kimsenin güvenini de sarsmamak lazım.
  • MaNOfTheYear  (29.03.17 13:03:08 ~ 13:05:02)
Bu yaptigin cok cirkin bisey insanlarin snapchat kullanmasi o fotograflarin telefonda kalmasinin onune gecmek..yoksa whatsapptanda bilir sana erotik fotograf yollamayi.o fotograflari elinde tutarak ne yapmaya calisiyosun kotu niyetli degilsen? Masturbasyon malzemesi yapmaya devam heralde

  • astrid  (29.03.17 13:29:10)
bu işin doğrusu bi süre sonra silmektir. zamanında aldatıldığımı öğrendiğimde o anki öfkeyle kız arkadaşımı çıplak fotoğraflarını paylaşmakla korkutmuştum. tabi ki yapmayacağım bişeydi. sadece canını yakmak istemiştim. ama bunun blöfünün bile saçmalık olduğunu anlamam uzun sürmedi, sildim ne varsa. daha sonradan çıplak fotoğraf gönderen sevgilim de oldu başka kızlar da, hepsini hevesimi aldıktan sonra bir iki gün içerisinde sildim. çoğuyla şu an görüşmüyorum bile. çıplak halleri nerdeyse gözümün önüne bile gelmiyor. bence bu tarz fotoğrafları ayrıldıktan sonra hala telefonda tutmak hem kıza hem de kızın sonradan birlikte olduğu insanlara karşı büyük saygısızlık ve aşırı ezikçe bişey. kısacası silin arkadaşım.

  • phalanx claude  (29.03.17 15:59:44)