ulu orta tırnak kesmek

hakkında düşünceleriniz nelerdir? belki ev içerisinde banyo dışında başka odada olur, balkon olur, dışarıda olur, işyerinde olur. bunun belli bir kuralı vs var mıdır sizce?

başkasının karşısında ve ortak kullanım alanlarında yapılmamalı diye düşünüyorum ben, nahoş bir görüntüsü var zira.

  • sopiro  (28.03.17 21:39:22)
Otobüste, metroda vs halk içinde olmadığı sürece herhangi bir yerde kesilmesinde hiçbir sakınca görmüyorum. Tırnağı kırılmıştır takılıyordur (erkeklerin de kırılıyor) o an işine engel olabileceği için iş yerinde bile kesebilir. Tırnağa hurafa anlam yüklemek çok saçma geliyor bana.

  • neferkitty  (28.03.17 21:39:55)
niye olsun ki? çok ilginç geliyor bana tırnaktaki tabular filan.

insanlar içinde niye kesilmesin tırnak bana bunu biri açıklayabilir mi? niye tırnağımı tek başımayken kesmeliyim?
  • kurnaz  (28.03.17 21:40:12 ~ 21:41:01)
Bence de yapilmamali cunku tirnak sicrar birinin uzerine gelir mide bulandici olabilir.

  • Traveller  (28.03.17 21:41:34 ~ 21:42:02)
dışarıda kesmem. banyoda da kesmem. tuvalette falan asla.

evde geçerim bir kenara, açarım altına bir gazete keserim.
  • blue eyes white dragon  (28.03.17 21:41:56)
Tirnak sicrar. Igrenc bir sey bence ortak kullanim alanlarinda yapilmamali

  • rusyalı kozmonot  (28.03.17 21:43:21)
gece tırnak kesersem cinler götümü dürtüklermiş. annem söyledi.

  • doxanikee  (28.03.17 21:44:36)
Midem bulanıyor görünce. Ortalık yerde yapılmamali

  • cabiday  (28.03.17 21:45:00)
sadece tirnaga bakarsak pek bir anlam ifade etmeyebilir ama uzamasindan dolayi kirlilik/mikrop kaynagi olacagindan herkesin yaninda kesilmemesi daha uygun olur. malum bir çok kisisel temizlik/bakım konusu başkalarinin yaninda yapılmıyor.

  • 1adam  (28.03.17 21:48:33)
neferkitty +1

kırılmışsa falan olabilir. çünkü öyle durumlarda benim aklım hep tırnağımda kalıyor kesilmesi ya da törpülenmesi gerekli hissediyorum sürekli yaptığım şeye odaklanamıyorum. ulu orta on tırnağını da kesen yoktur herhalde ne biliyim hiç karşılaşmadım.
  • dedim ben sana  (28.03.17 21:48:40)
sorumdaki amaç bu benim için tabudur demek için değildi, sadece ben de ortak alanlarda kesilmesinin mide bulandırıcı olduğunu düşünüyorum.

  • notinhere  (28.03.17 21:49:22)
arkadaşlar dışarıda milletle aynı yere işiyor, aynı yere sıçıyoruz. bu mu iğrenç?

evinde yıkanmayan adamın kalktığı koltuğa oturup, hapşıran, burnunu karıştıran ellerin tuttuğu yerleri tutuyoruz otobüste, metroda. demin poposunu kaşıyan adamın elini sıkıyoruz, yediğimiz yemekleri yapan insnaların hijyenine girmiyorum.

tırnakta iğrenç ne var ben göremiyorum. kadınlar tırnaklarına oje sürüyor mesela, eşşek kadar uzun hemde, allak bilir ne kirler var, bunu düşünmüyor kimse, millet kozmetik mağazasında başkalarının denediği ruju, rimeli bilmemneyi sürüyor orada sorun yok, tırnakta mı var?
  • kurnaz  (28.03.17 21:49:51)
@kurnaz

sakin ol aslan, bu kadar tepki göstereceğini bilseydim soruyu sormazdım :D ve ayrıca evet bu iğrenç olan.
  • notinhere  (28.03.17 21:51:47)
@notinhere

ya yok be ne sinir yapcam, ben sadece algılamaya çalışıyorum kafayı. ya ben merak ederim.

ya özellikle wc de mesela milletle yanyana işiyoruz foşur foşur, bu bana çok ilginç geliyor :D bundan hiç iğrenmedim ama. düşününce her taraf sidik damlası:D
  • kurnaz  (28.03.17 21:54:30)
@Kurnaz dediğin cogu şeyde sorun var bana göre. Uzun tirnakli bir kadinin yaptığı pogacayi da yiyemem mesela.keza kozmetik magazasinda herkesin sürdüğü ruju sürmem. Yüzde yüz kacinmak mümkün degil ama bazı şeylere dikkat ediyorum.
Zaten seciciyim hep bu gibi şeylerde. Neden tiksiniyor olabilirim düşünüyorum kişisel temizlik ile doğrudan alakalı çünkü. Tüm kir ve pislik ellerimizde. El temizliğine ayrıca dikkat ediyorum. Bundan hoşlanmamami yadirgaman asıl garip olan. Belki benim midem daha hassas olamaz mı ?

  • cabiday  (28.03.17 21:54:52)
@cabiday

olamaz desem sorun yok mu ? :D

ya olur tabii ki. tırnak herkeste çıkan, herkeste uzayan bir şey, saçlarımız daha kirli muhtemelen. ben hala anlayamıyorum.
  • kurnaz  (28.03.17 21:59:01 ~ 21:59:30)
@kurnaz

haklısın, dışarıda yenen yemekleri düşünmeye kalkınca da neler neler gelir aklına, bazen düşünmemek en iyisi bu konuları :P sadece bir olay geldi aklıma, o yüzden sordum.
  • notinhere  (28.03.17 21:59:54)
çok heyecanlandım, tam benlik bir konu.
üç gün susmadan konuşabilirim bununla ilgili.
zira dünyada en iğrendiğim sayılı şeyden biridir.
çok öyle her önüne gelen şeyden de iğrenen biri değilimdir.

sevdiğim adamın kusmuğunu temizler, ayaklarını yıkarım, ama işte tırnak.
tırnak.
tırnak yani.
tırnağıyla ilgili bir şey yapıyorsam, çok aşığımdır kesin.

bununla ilgili bir anım var, hemen anlatayım.

ben lisedeyken misafir öğrenci olarak evimizde bir hafta kalmak üzere Avusturyalı bir kızcağız gelmişti.
adı da michaela'ydı, biz kısaca michi diyorduk.
geldiği gün, "ayyy daha daha nasılsın, michi?" temalı sohbetimizi ederken, ben odamdaki berjere oturdum, o da yatağımın ayak ucuna doğru konumlandırdı kendini.
tam sohbetin ortasındayken çantasına uzandı, bir şey çıkardı.
çıtçıtlı tırnak makası!

anlam veremedim o an, herhalde aceleyle attı çantasına, yerleştirecek falan diye düşündüm.
derken, elinde makas, sakin sakin bacaklarından birini kıvırmak suretiyle, bir ayağını yatağa koydu.
"yok canım, daha neler?" diye düşündüm.
bir yandan da sohbet sürüyor, ama ben bağlamdan koptum biraz tabii.

kız başladı çıtırt çıtırt tırnaklarını kesmeye.
o an ne dediğimi ya da ne yaptığımı hatırlamıyorum, öylece kaldım.
kız o kadar rahat ki, kaldığımı bile anlamadı.
yüzüme baktı böyle, "bir şey diyordun?" der gibi.
misafirdir dedim, Avusturyalıdır dedim, kültür farkıdır dedim.
ama yok.

hâlâ michi deyince aklıma bu sahne gelir.
kızı sırf bu yüzden sevemedim resmen.
gerçi gülle takımından çıkmış gibi biraz tuhaf bir tipti, ama yani yine de sevebilirdim.
sevemedim.
olmadı.
kıza her baktığımda o an canlandı gözümün önünde.

şimdi hatırlayınca yine fena oldum.

allah aşkına yapmayın.
tırnağa anlam yükleyelim, çünkü ben kaldıramıyorum böyle şeyleri.
lütfen.
yani tırnak tek başına değil belki, ama tırnak kesme eylemi...
öf.
  • blatta hiberna  (28.03.17 22:05:09 ~ 22:05:41)
aa ben de biraz önce erkek arkadaşımla evde otururken sehpanın üzerinde el tırnaklarımı kestim. bana normal geldi ama çok mu ayıp ettim acaba hay allah. soracağım :)

  • istanbul kanatlarimin altinda  (28.03.17 22:22:12)
cok rahatsız edici bi goruntu. bırak kesmesini bu soruyu dusunmek bile rahatsız ediyor beni. kisisel temizlik bu. birinin yanında kesmem kesende irenctir benim gözümde. eksi. insanları itici yapan davranıslar.

  • all girls dream  (28.03.17 22:56:21)
Kişisel bakımdır, ulu orta yapılmaz.

  • osssy  (29.03.17 00:30:32)