tencerenin kapağı kapalıyken mi içi daha çabuk soğur yoksa...

... açıkken mi?
diyelim ki yemeği çok fazla pişirdik. bu tencerenin kapağını hiç açmadan bekletmek mi içindekilerinin daha çabuk soğumasını sağlar, yoksa tamamen açık bırakmak mı?

bu çok az bir fark yaratsa da hangisi geçerli? ben yoğunlaşmadan dolayı ilki sanıyorum, yanılıyor muyum?

Açıkken tabi ki

  • pastörizesüt  (27.03.17 23:40:52)
kapak açıkken diyorum

  • basond  (27.03.17 23:41:24)
açıkken. hatta içine üflerseniz veya yelpaze ile hava akışını artırırsanız daha çabuk soğur.

"bu çok az bir fark yaratsa da hangisi geçerli?" açık olması çok az değil baya çok fark yaratır ayrıca. Yoğunlaşma demişsiniz orada bir kavram karmaşası olmuş sizin
  • tekila shot bardağı  (28.03.17 00:13:29)
Newtonun soğuma yasası gereği kapak açıkken daha çabuk ısı kaybeder.

  • hayde bre  (28.03.17 00:14:59)
annem kapağı açıp havadar bir yere koyar soğutmak için. anneden daha büyük otorite olmaz herhalde bu konuda, taş oluruz mazallah.

  • gkhncnzdgn  (28.03.17 00:15:16)
@tekila shot bardağı: kapak kapalıyken o kadar buharın kapak yüzeyinde yoğunlaşacağını ve damlalar halinde yemeğin içine geri ineceğini düşünmüştüm de.

  • m e b  (28.03.17 00:40:24)
çevre sıcaklığının yemek ve tencereden daha düşük olduğu kabulünü yaparsak.

tencerenin kapağını hiç açmadan soğutursan içindeki sıcak havayı da soğutmak zorunda kalacağından kötü bir seçim olacaktır, öncelikle o kapak açılacak bu kesin.

ayrıca newton'un soğuma kanunu sadece ısı transferinin sıcaktan soğuğa doğru gerçekleştiğini söyler bize, yani sorunun direkt bununla ilgisi yok.

edit: hayde bre haklı, newton soğuma kanunu geçerli.
  • Apocalypse  (28.03.17 01:26:48 ~ 29.03.17 23:22:43)